Vrtnice – lepota, ljubezen in tradicija

Vrtnice so resnično kraljice med cvetlicami
Pixabay

Kljub pestrosti vrst so še vedno najbolj priljubljene rdeče vrtnice – Rumene vrtnice so vstopile v vrtnarski svet šele v 20. stoletju

Šoštanj, 10. marca – V Vili Mayer v Šoštanju sta Breda Čopi, predsednica Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije, in Simon Ogrizek, predsednik sekcije slovenskih cvetličarjev ter mednarodne cvetličarske organizacije Florin, odprla vrata v čudoviti svet vrtnic. Ta kraljica cvetlic, znana po svoji lepoti, simbolu ljubezni in elegance, ohranja svoj status v kulturi in zgodovini že stoletja.
Breda Čopi je ob tem poudarila, da za lepe vrtnice ni dovolj le opazovanje: »Za vrtnice se moramo malo potruditi, saj potrebujejo redno nego in zahtevajo oskrbo, predvsem ob obrezovanju. Zdaj je pravi čas za to. Slovenci želimo gojiti vrtnice, ki bodo zdrave, ki bodo cvetele skozi vse leto in bodo kar najlepše. Izbira vrst je ogromna, zato je priporočljivo pregledati kataloge, ki ponujajo širok spekter vrst,« je pojasnila Čopijeva, ki se ji zdi, da so še vedno kljub pestrosti vrst najbolj priljubljene rdeče vrtnice, sinonim za ljubezen in strast.

Čajevke so med vrtnicami pravi hit

Ko gre za izbiro vrst vrtnic, Slovenci pogosto iščemo tiste, ki bodo našim vrtovom prinesle največjo lepoto z najmanj truda. Vendar pa različne vrste vrtnic zahtevajo različne pristope k negi. »Burbonke so ena od vrst starih zgodovinskih vrtnic, ki so poznane po svojih velikih dimenzijah. So vrtnice, ki jih lahko gojimo le v velikih vrtovih, saj v manjših prostorih niso tako enostavne za vzdrževanje. Čeprav imajo čudovite cvetove, ki prijetno dišijo, pa nimajo učinka bogate cvetnosti, kot jo ponujajo grmaste mnogocvetne vrtnice ali hibridne čajevke,« je povedala Breda Čopi.  
Po drugi strani so čajevke, ki so hibridi, pravi hit med vrtnicami. So kraljice med cvetlicami, saj ponujajo klasičen, lep cvet na dolgem steblu, a so tudi nekoliko zahtevnejše v smislu cvetnosti. »Žal zacvetijo le enkrat na sezono in niso preveč bogate s cvetovi, kar pomeni, da jih je treba imeti v vrtu več vrst, če želimo, da vrtnica res izstopa,« je pojasnila Breda Čopi, ki opaža, da so tudi rumene vrtnice vse bolj priljubljene. »So zelo zanimive, še posebej vrtnica ‚Portorož‘, ki je čudovite rumene barve. Rumene vrtnice so vstopile v vrtnarski svet šele v 20. stoletju. Kljub temu pa je zdaj precej uspešnih sort, kot je na primer vrtnica Rimosa. Rumene vrtnice so priljubljene zaradi svoje živahnosti in svežine, in so pogosto izbira ljubiteljev te posebne barve.«

Pravilno vzdrževanje vrtnic

Vrtnice so čudovite in dolgoživosti polne rastline, vendar zahtevajo ustrezno nego, da ohranijo svojo lepoto in zdravje. »Če jih ne vzdržujemo, lahko po desetih letih začnemo opažati, da izginjajo, še posebej v primerih, ko jih posadimo na neustreznem mestu. »Za začetek je pomemben pravilni izbor in saditev. Vrtnice moramo posaditi v globoke luknje, kot trto, da omogočimo koreninam dovolj prostora za rast. To pomeni, da moramo pripraviti dovolj hranilne zemlje, saj bo le tako vrtnica uspevala in dolgo ostala zdrava. Ko so vrtnice pravilno posajene, bodo lahko same sebe preživele in rasle dolgo časa.
Obrezovanje pa je ključno za ohranjanje zdravja vrtnic in spodbujanje lepe rasti. Pomaga jim, da rastejo lepše, so bolj oblikovane in zdrave. Pomembno je, da obrezujemo glede na vrsto vrtnice. Popenjavke obrezujemo na drugačen način kot pokrovne vrtnice ali  hibridne čajevke. Te moramo pogosto pomlajevati z obrezovanjem, da jih osvežimo in omogočimo dolgotrajno cvetenje.«

Vrtnarske tradicije Primorske

Vrtnice večinoma razmnožujemo vegetativno, kar pomeni s potaknjenci ali cepljenjem. »Cepljenje pomaga, da bi vrtnica na šibkejši podlagi razvila močnejše korenine, čeprav je ta metoda v zadnjem času vse manj priljubljena. Razmnoževanje s potaknjenci pa je še vedno najpogostejši način. Sejanje vrtnic je precej težje, saj se pri sejancih pogosto razvijejo rastline, ki niso enake tisti, ki smo si jo želeli,« še pojasni Breda Čopi in omeni Goriško in Primorsko, ki sta znani po svojih čudovitih vrtnarskih vrtovih, saj je tamkajšnje podnebje idealno za gojenje vrtnic.
»Vendar pa tudi v teh predelih ni vse vedno enostavno, saj so visoke temperature in suša včasih velik izziv. Kljub temu primorska regija še vedno omogoča vrtnicam, da cvetijo dlje kot v drugih delih Slovenije, z začetkom glavnega razcveta že v maju in z njegovim vrhuncem okoli med 10. in 20. majem. Ta razcvet traja vse do začetka junija, kar daje primorskim vrtovom skoraj mesec dni prednosti pred drugimi deli Slovenije.«
V primeru, da želite občudovati te lepotice, lahko prve vrtnarske vrtove obiščete že konec aprila ali v začetku maja. Med prvimi je Frančiškanski samostan na Kostanjevici nad Novo Gorico, saj se tam že začnejo odpirati prvi cvetovi, pa Botanični vrt Sežana.