Velenje, 4. oktobra – Oddelek za urologijo Splošne bolnišnice Slovenj Gradec je v sodelovanju z Društvom za urologijo Slovenj Gradec v Hotelu Paka obeležil 50. obletnico delovanja. Petkova slavnostna prireditev je zaznamovala pol stoletja obstoja samostojnega oddelka, ki ga je leta 1974 ustanovil prim. Bojan Pirkmajer.
Oddelek je imel neizmerno srečo, saj so vsi naslednji predstojniki, prim. doc. dr. Nado Vodopija, dr. med., spec. urolog in kirurg, prim. dr. Marko Zupančič, dr. med., spec. urolog, Ljubo Koršič, dr. med., spec. urolog in sedanji predstojnik dr. Zoran Krstanoski, vsak na določenem področju ogromno prispevali za razvoj urološke stroke in uveljavljanje na mednarodnem področju. Strokovni razvoj slovenjegraške urologije se po svojem 50. letu danes še vedno uvršča med vodilne oddelke na področju urologije v Sloveniji, prepoznaven pa je tudi v širšem mednarodnem okolju.
Strokovno srečanje se je nadaljevalo v soboto, s strokovnim simpozijem, posvečenim zdravstveni negi, pripravljenim v sodelovanju s Strokovnim društvom medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Koroške, ter s simpozijem, namenjenim urologiji.
Poudarek na izobraževanju in finančni stabilnosti bolnišnic
Ministrica za zdravje, dr. Valentina Prevolnik Rupel, se je udeležila srečanja in ob tej priložnosti čestitala zaposlenim: »Tako visoka obletnica je res poseben dosežek. Posebej mi je blizu, ker prihajam s Koroške in zato čutim posebno povezanost s to ustanovo in oddelkom. Veseli me, da imamo v naši bolnišnici tako močne strokovne oddelke.«
Ministrica je nadalje poudarila pomen izobraževanja in nadgrajevanja znanja mladih strokovnjakov: »Izobraževanje je v pristojnosti medicinskih fakultet in stroke, prenos izkušenj med bolnišnicami, zdravniki in zdravstvenimi ekipami pa poteka na zelo visokem nivoju. Mnoga izobraževanja organizirajo Zdravniška zbornica Slovenije in druge zbornice, zato mislim, da se kompetence vseh zdravstvenih delavcev v Sloveniji nenehno nadgrajujejo.«
Kar zadeva finančno stanje bolnišnic in zdravstvenih domov, je ministrica poudarila: »Nekatere bolnišnice poslujejo izjemno dobro, pri drugih je finančno stanje slabše. Razlogi so različni – struktura programa ali prenizka realizacija določenih programov. Poslovanje Splošne bolnišnice Slovenj Gradec se je v zadnjih mesecih nekoliko izboljšalo, čeprav še vedno obstajajo dolgovi. Bolnišnica že načrtuje pozitivno poslovanje v prihodnjem letu, kar je dober znak, da se bodo postopoma postavili na noge.«
Več o tej tematiki v aktualnem Našem času.