Velenje, 8. oktobra – V Kmetijski zadrugi Šaleška dolina so obiranje jabolk začeli že pred mesecem dni in z letošnjo letino se lahko pohvalijo. Ivo Drev, direktor zadruge, pravi, da so že obrali okoli 40 odstotkov pridelka, 60 odstotkov ga še bodo. Kljub vremenskim izzivom so lahko zadovoljni: »Predvsem je zelo dobra kakovost jabolk, tako da se moram našim tehnologom zahvaliti, ker je v letu bilo precej izzivov – najprej suša, potem moča, ampak uspelo nam je res pridelati čudovita jabolka. Zaradi obilo sonca sta sočnost in sladkoba jabolk izredni.«
Obirati so jih začeli mesec nazaj, in sicer so prve sorte gala, elstar in carjevič ter ekološke topaz, sirius in opal že obrane, zdaj obirajo idared. Predvidevajo, da bodo pridelali dobrih 450 ton jabolk, ki so že na voljo kupcem v vseh njihovih trgovinah v Velenju, Šoštanju, Šmartnem ob Paki in Zgornji Savinjski dolini.
»Nakup je možen tudi v našem sadjarskem centru Turn. Moram se pohvaliti, da imamo novo pridobitev prebiralni stroj, ki jabolka zelo natančno prebira. Industrijska jabolka vsa predelamo v čips, krhlje in penino in v naš brendi, ki ga zorimo v rudniških rovih. Prva namizna jabolka skladiščimo doma, nekaj jih damo tudi v kontrolirano klimo v hladilnico, ki jo potem odpremo šele februarja. Letos računamo, da bomo imeli jabolka do začetka oziroma konca maja,« še pravi Ivo Drev.
Jejmo lokalno pridelano!
Na vprašanje, koliko kupci posegamo po domačih, lokalno pridelanih jabolkih, koliko pa po uvoženih, Ivo Drev odgovori: »Zadnja leta opažam, da smo zelo ozaveščeni, a žal v Slovenijo prihajajo pod slovensko znamko tudi poljska jabolka, kar pa ni dobro. Nekdo, ki jé poljsko jabolko, nekako zgubi veselje do jabolk, saj je velika razlika med slovenskim in poljskimi jabolki. To nas žalosti. Inšpekcijske službe so premalo prisotne, da bi tudi pri kmečkih pridelovalcih bolj kontrolirale oziroma da bi vpeljale masne bilance. To pomeni, da bi bilo res, ko govorimo, da je slovensko, resnično slovensko, ne pa da uvozimo s Poljske, in to prodajamo pod slovensko robo,« je kritičen Drev.
Sicer ocenjuje, da je bilo nasploh letošnje leto v Šaleški dolini naklonjeno kmetovalcem, malo manj tistim v višjih predelih kot tistim v dolini. »Padavin je bilo dovolj, pridelkov je dovolj, bil pa je izziv za kmete, kako v deževju pridelke pospraviti. Kmetovanje je tovarna pod milim nebom in ob vseh izzivih je bilo leto sprejemljivo.«