Podjetju očeta Erike Žnidaršič 99.750 evrov nepovratnih sredstev

Ribniško podjetje Košček je na razpisu javne agencije SPIRIT Slovenija prejelo 99.750 evrov za projekt promocije svoje blagovne znamke na Slovaškem.

Ko so pri Reporterju začeli preiskovati, za kakšen projekt je Košček dobil sto tisočakov, se je v zgodbo vpletla Erika Žnidaršič, voditeljica oddaje Tarča na TV Slovenija, sicer pa hčerka lastnika podjetja Borisa Žnidaršiča in partnerica direktorja Koščka Davida Srdareva. Žnidaršičeva je najprej na facebooku potožila, da nekdo poskuša diskreditirati njene družinske člane, kasneje pa je še pritiskala na Reporterjevega novinarja Igorja Kršinarja, povzemamo po pisanju Sveta24.

Košček je podjetje, ki se ukvarja z grafičnimi rešitvami za podjetja. Potrebujete plakate, table, nalepke, napise ali ilustracije na materialih od kovine prek lesa in tkanin in papirja, v Ribnici ponujajo širok nabor storitev. Njihove stranke so večinoma podjetja, ki potrebujejo tiskarske, graverske ali varilske storitve. Podjetje ni prav veliko, a si je v slovenskem prostoru izborilo prostor. In zdaj bi rado prodrlo še v tujino, so ambiciozno razložili v prijavi na razpis javne agencije SPIRIT Slovenija, ki skrbi za spodbujanje investicij in podjetništva.

Prodor na Slovaško

Večinski lastnik Koščka je Boris Žnidaršič, oče Erike Žnidaršič; v Ajpesu je s soprogo Stanislavo naveden kot prokurist. Direktor Koščka je David Srdarev, partner Erike Žnidaršič, ki se je tudi lotil projekta širitve podjetja v tujino. Ali natančneje pridobivanja sredstev za preboj na Slovaško, ki jo je v prijavi na razpis SPIRIT Slovenija določil za tarčo poslovne širitve Koščka.
Podjetje iz Ribnice je na razpisu Krepitev trženja blagovnih znamk na tujih trgih prek showroomov v tujini dobilo skoraj sto tisočakov. Košček je trdil, da bo s pomočjo slovaškega agenta in razstavnega prostora (showrooma) v Bratislavi na Slovaškem promoviral svojo blagovno znamko Stari oča in tako dobil posle s podjetji, ki delujejo v tej državi. Vrednost celotnega projekta je bila ocenjena na 133.000 evrov, od tega je država Slovenija preko agencije SPIRIT prispevala 99.750 evrov, lastni vložek podjetja pa je bil 33.250 evrov. V prijavi na razpis še piše, da gre večina teh sredstev, 85.000 evrov, za stroške sodelovanja z lokalnim slovaškim agentom, preostanek 48.000 evrov pa naj bi bil za predstavljanje na razstavno-promocijskem prostoru na Slovaškem, se pravi za stroške showrooma. Košček je v prijavi poudarjal gospodarski razcvet Bratislave in izpostavil, da imajo v prestolnici Slovaške in njeni bližini svoje podružnice in regionalne sedeže velike multinacionalke (IBM, Amazon, Jaguar, Kia). »Slednja podjetja so tudi potencialni kupci podjetja Košček, saj premorejo precejšnje resurse za marketinške aktivnosti in reklamne materiale,« je navedeno v prijavi na razpis.
Podjetje hkrati trdi, da je s svojimi blagovnimi znamkami že prisotno na več tujih trgih. Katerih trgih, Košček izrecno ne navaja, vprašati se moramo, kako je lahko blagovna znamka prisotna na več trgih, čeprav o njej na spletu, slovenskem ali tujem skoraj ni sledu.

Teorije zarote in igranje žrtve

Vprašanje o neprepoznavnosti blagovne znamke smo postavili tudi podjetju Košček, a njegov direktor Srdarev ne na to ne na druga vprašanja ni hotel odgovarjati, temveč nas je po prvem stiku konec lanskega leta napotil na agencijo SPIRIT. Bolj zgovorna je bila zato njegova partnerka Erika Žnidaršič, ki je isti dan, ko se je Srdarev izognil odgovoru (26. decembra 2023), na facebooku potožila, da je po zadnji lanski oddaji Tarča »v ‘zahvalo’ (kot najbolj izpostavljen člen oddaje) dobila čestitko v obliki poskusa diskreditacije mojih ožjih družinskih članov. Očitno so vestno preverili ne le mene, tudi bližnje, vse skupaj pa malo spominja na metode iz nam poznanih totalitarnih sistemov.«

Ne vemo, ali se v totalitarnih sistemih novinarji mesece dopisujejo z državnimi agencijami in poskušajo priti do podatkov o projektih, a prav to se je pripetilo v tem primeru. Po negativnem odzivu Srdareva smo se obrnili na SPIRIT in že 27. decembra 2023 na agencijo poslali vlogo za konkretne podatke o Koščkovem projektu. Odgovore smo prejeli šele 7. februarja, saj se je moralo podjetje najprej opredeliti, katere informacije v zahtevani dokumentaciji so poslovna skrivnost in jih prikriti. Kot nalašč sta tako v odgovorih manjkala dva pomembna podatka: kdo je bil agent podjetja Košček na Slovaškem in na katerem naslovu je bil showroom. Odgovore na ti dve vprašanji smo po dodatnem dopisovanju s Spiritom dobili šele aprila. S tem da so se na agenciji vmes naredili še neumne in črkobralsko našli način, da so se izognili direktnim odgovorom na naša vprašanja, kar je spet dodatno zavleklo pridobivanje informacij, in seveda je moralo podjetje Košček znova zakriti poslovne skrivnosti v želenih odgovorih.

Zgrešene tarče

Erika Žnidaaršič je živce izgubila, še preden so pri Reporterju dejansko ugotovili, zakaj ji ni všeč, da novinarji preverjamo, kako je podjetje, v katerem sta glavna njen oče in mož, dobilo 99.750 evrov nepovratnih državnih sredstev. Že iz na spletni strani podjetja in družbenih omrežjih dostopnih informacij o »prodiranju« Koščka na Slovaško se nam je vse skupaj zdelo malce nenavadno, zato smo želeli priti do informacij iz uradnih virov. Po prejemu teh imamo še več vprašanj kot odgovorov: ne le o Koščkovem slovaškem projektu, temveč tudi o tem, kako agencija SPIRIT bdi nad sredstvi, ki jih razdeljuje na razpisih. Samo za že omenjeni razpis Krepitev trženja blagovnih znamk na tujih trgih prek showroomov v tujini je bilo na voljo 4.700.000 evrov. V četrtem roku tega razpisa, v katerem je sodeloval Košček, je bilo 14 prijavljenim podjetjem razdeljenih 1,7 milijona evrov.

Žnidaršičeva se v oddaji Tarča rada loteva netransparentne poraba državnega denarja, naj gre za zdravstvo, infrastrukturne projekte, nevladne organizacije ali stavbo za sodišča. Začuda se na tarči Tarče ne znajde ministrstvo za gospodarstvo, pa čeprav gre za resor, ki razdeljuje milijone državnega denarja. V mandatu aktualne vlade se ne spomnimo oddaje Tarča, ki bi bila posvečena delitvi sredstev na številnih razpisih ministrstva, pod katerega okrilje sodi tudi javna agencija SPIRIT Slovenija, četudi so v igri milijonski zneski. Samo letos bo ministrstvo za različne spodbude namenilo kar 672,4 milijona evrov. Da so zlasti nepovratna sredstva lahko neizmerno gojišče korupcije, je že leta 2000 pokazala afera Šuštar, v kateri je tedanji državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Boris Šuštar zahteval podkupnino v zamenjavo za dodelitev nepovratnih sredstev na razpisu ministrstva.

Bolj kot razdeljevanje državnega denarja Eriko Žnidaršič skrbi pisanje drugih medijev o tej temi. Tako je februarja letos pritiskala na Reporterjevega novinarja Igorja Kršinarja, ki ga že dalj časa pozna. Po ovinkih je poskušala ugotoviti, kaj se dogaja z našo zgodbo o denarju, ki ga je prejelo podjetje njenega očeta, in hotela, da podpisani novinar Marko Medvešek pokličem njenega moža Davida Srdareva. Taistega, ki je najprej zavrnil sodelovanje z nami in nas napotil na SPIRIT, kasneje pa je, namesto da bi odgovoril na zelo preprosta vprašanja, želel, da se oglasim pri njem v Ribnici. Da ima menda tudi sam nekaj vprašanj za nas, je bizarno zapisal v elektronskem sporočilu, v katerem je še poudaril, da ga menda tudi iz agencije SPIRIT »začudeno sprašujejo, od kod tako zanimanje prav za nas glede na to, da je samo na tem razpisu sredstva dobilo več kot 30 upravičencev«. Očitno je bil tudi sam pod vplivom teorije zarote, ki jo je napletla njegova partnerka.

Če bi agenciji Spirit Slovenija res šlo za spodbujanje podjetništva in razvoj podjetij, ki jih podpirajo z nepovratnimi sredstvi, bi bolj budno spremljala, kaj se dogaja z njenim denarjem. V tem primeru sta tako SPIRIT Slovenija kot Košček padla na preizkusu transparentnosti. Podjetje je morda sto tisočakov dobilo po pravilih razpisa, a je zastavljen tako, da SPIRIT ne preverja podatkov v poročilu, ki ga mora po zaključku projekta agenciji poslati prejemnik nepovratnih sredstev. Dovolj je, da ta spiše poročilo o tem in izda nekaj računov in faktur, in za SPIRIT je zgodba končana, ko pa začnemo novinarji postavljati vprašanja, nenadoma vse postane poslovna skrivnost.

Računsko sodišče se je v preteklosti že lotilo delovanja Javna agencija Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije (SPIRIT Slovenija) – v reviziji poslovanja za leto 2014 je sodišče agenciji izreklo mnenje s pridržkom. Agencija je bila po mnenju računskega sodišča pri izvajanju nalog spodbujanja podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma v letu 2014 delno uspešna: med drugim ni dovolj jasno določila aktivnosti za dosego ciljev oziroma načina merjenja doseganja ciljev tako pri celoviti promociji podjetništva in inovativnosti kot na področju spodbujanja internacionalizacije in tujih neposrednih investicij. Opisani primer podjetja Košček, pravzaprav celoten razpis za showroome, zdaj kar kliče po ponovnem posredovanju računskega sodišča in reviziji upravičenosti dodelitve nepovratnih sredstev, še lahko preberemo na spletni strani novice.Svet24.si.