Šoštanj, 23. aprila – V Šoštanju je pred več kot 20 leti stekla pobuda za ustanovitev posebne združevalne ustanove, ki je povezala štiri občine – Črno na Koroškem, Ljubno ob Savinji, Šoštanj in MO Velenje – ter planinska društva ob vznožju Smrekovca – PD Velenje, Šoštanj, Črna, Ljubno in Društvo zeliščarjev Velenje. Ustanovitev Naravovarstvene zveze (NZ) Smrekovec je pred dvema desetletjema pomenljivo vplivala na ohranitev Smrekovca v širšem pomenu.
Jubilejni dogodek je postavil nov mejnik dogajanj za temeljni cilj – v NZ Smrekovec in povezanih društvih negovati obstoječe vsebine in vnesti nove ter ravnati za ohranitev edinstvenega Smrekovškega pogorja. V zadnjih letih izvedene aktivnosti so odraz nove energije, zanimanja in odgovornosti do v preteklosti vloženega znanja, sodelovanja in dejanj v stilu ‹ne more in ne sme nam biti vseeno›.
»Kar nekaj nas je, ki nam je mar in se trudimo na vseh področjih, da narava ostaja vsaj malo prijazna, da z njo sobivamo in ohranjamo lepote. Morda 20 let prizadevanj za Smrekovec in naše planine ni veliko, je pa nekaj in smo veseli, da vztrajamo na poti ozaveščanja,« je v vabilu zapisal domačin iz Topolšice Marjan Karlovčec Kara.
27. septembra 8. dan Smrekovca
Ko je družinski ženski kvartet Štiglic pod vodstvom Rosane Štiglic izpod Terskih peči zapel planinsko Oj, triglav moj dom, je planinske in gorniške duše v dvorani šoštanjskega kulturnega doma vznemirilo od vznesenosti. Kulturni program so pripravili še otroci Vrtca Velenje, Lara Kamnik, Zarja Rakun Kokalj, Gaja Nikačevič Šeruga in oktet Zavodnje, toplino misli pa je prispevala tudi vodja programa, kulturnica, pesnica in planinka Milojka B. Komprej. Izrekla je dobrodošlico predstavnikom Planinske zveze Slovenije, vsem predstavnikom PD, županji Občine Črna na Koroškem Romani Lesjak, županu Občine Ljubno ob Savinji Franju Naraločniku in županu gostiteljske Občine Šoštanj Borisu Goličniku.
Ta se je zahvalil za delo vsem prisotnim in poudaril: »Smrekovec je kot planina lep simbol naše občine, ki ga želimo ohranjati v najboljši možni podobi prihodnjim generacijam. Zahvaljujem se za vse aktivnosti, ki so del načrtov in vsakoletnih programov NZ Smrekovec ter posameznih društev in lokalnih skupnosti. S tem se povezujemo in skupaj dosegamo plemenite cilje, ohranjata se kulturna in naravna dediščina, varuje se okolje, ozavešča se ljudi in predvsem pozitivno vpliva na najmlajše. Kratko malo, Smrekovec nas bogati. Na naši gori se srečamo spet 27. septembra ob 8. dnevu Smrekovca!« je povabil župan Goličnik.
V naravi smo gostje
Ob jubileju so izdali zbornik 20 let NZ Smrekovec in obiskovalci so si z zanimanjem ogledali video zapis predstavitve zbornika, ki ga je pripravil Franc Maršnjak. Zagnana predsednica NZ Smrekovec Klavdija Šeruga je poudarila skrb za Smrekovško pogorje, spoštovanje naravnih vrednot, dejstvo, da smo v hribih in gorah le gostje ter navsezadnje, zavedanje naravnih danosti, lepot in koristi narave.
Zahvalila se je Zavodu za varstvo narave RS – območnima enotama Maribor in Celje, prejšnjim in sedanjim odbornikom društva NZ Smrekovec, posebej še podpredsednikoma Bernardu Štiglicu in Petru Tomšetu ter načelniku Komisije za varstvo gorske narave pri PZ Slovenije Marijanu Denši. »Želja vseh nas je, da se dobre ideje o ohranjanju narave nadaljujejo in da se informiranje o tem nikoli ne konča. Ostanimo optimisti, glejmo z nasmehom v bližnjo prihodnost, a po potrebi tudi ukrepajmo. Samo spremljanje in oklevanje nista bila še nikoli plodna. To smo že doživeli, v zadnjem obdobju pa smo dokazali, da se da storiti več in boljše, če smo povezani, odločeni in odgovorni do sprejetih nalog in zavez. Ne dovolimo, da se v teh prizadevanjih izgubimo, da zapademo v brezbrižnost, da nam narava ledi pred očmi. Je kaj lepšega kot sprehod, skok na Smrekovec,« je zaključila osrednji del nagovora.
Za zaključek svojega nastopa je prihranila posebno pozornost, zahvale in čestitke pobudniku, soustanovitelju in 10 let predsedniku NZ Smrekovec, 93-letnemu Velenjčanu Jožetu Melanšku, ki mu je ob tem dvorana namenila gromek aplavz.