Trajnostna raba virov in recikliranje

Strokovni predavanji o trajnostni rabi virov in recikliranje
Naš čas

V Podnebno-energetski pisarni strokovni predavanji Manje Obreza in Adnana Ajšića

Velenje, 17. aprila – V Podnebno-energetski pisarni sta potekali dve strokovni predavanji, posvečeni prihodnosti ravnanja z odpadki in trajnostnimi tehnologijami. Manja Obreza, študentka Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru, je predstavila študentski projekt v okviru podjetja HTZ, d. o. o., ki ga je obravnavala tudi v svoji diplomski nalogi. Predavanje z naslovom Prihodnost recikliranja fotonapetostnih modulov je osvetlilo izzive in priložnosti, ki jih prinaša recikliranje sončnih celic ob koncu njihove življenjske dobe.
Adnan Ajšić iz Komunalnega podjetja Velenje pa se je posvetil tehnologiji hidrotermalne karbonizacije. V predavanju z naslovom Trajnostna raba odpadkov in tehnologija hidrotermalne karbonizacije je predstavil projekt v Šaleški dolini, v katerem razvija inovativno rešitev za obdelavo mokrega blata. Tehnologija omogoča pretvorbo biomase v hidrooglje, pridobivanje fosforja in dušika ter reciklažo procesne vode – pomemben korak k bolj trajnostnemu ravnanju z odpadki.

Vodstvo Komunalnega podjetja Velenje je prepoznalo velik potencial te tehnologije, zato je bila izdelana celovita projektna naloga. Projekt so lani prijavili na razpis I3 (Interregional Innovation Investment), ki se financira iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Če bo prijava uspešna, bo to omogočilo financiranje študije izvedljivosti in pripravo začetne projektne dokumentacije.

Kaj je HTC?

»Hidrotermalna karbonizacija ali HTC je postopek, ki omogoča, da iz komunalnih in organskih odpadkov, kot so les, biomasa in odpadna hrana, ustvarimo nov, trajnosten vir energije in materialov. Gre za zeleno tehnologijo, ki izkorišča naravne procese za učinkovito pretvorbo odpadkov v uporabne produkte. V procesu HTC se materiali obdelajo z vodo pri zelo visokih temperaturah in tlakih. Ta obdelava traja od 3 do 6 ur, odvisno od želenih lastnosti končnega produkta. Rezultat je temna, energijsko bogata snov – hidrooglje, ki jo lahko uporabimo kot gorivo ali surovino v različnih industrijskih procesih. Pomembno je poudariti, da HTC ne proizvaja nevarnih emisij – proces poteka zaprto, brez dimnika in izpustov škodljivih snovi v okolje.«

Zakaj je HTC pomemben?

»HTC pomembno prispeva k zmanjšanju količine odpadkov, ki bi sicer končali na odlagališčih. Hkrati omogoča trajnostno proizvodnjo energije in zmanjšuje ogljični odtis. Gre za odličen primer krožnega gospodarstva, kjer iz neuporabnega ustvarjamo nekaj koristnega. Tehnologija se lahko uporablja za proizvodnjo toplote, električne energije in izdelavo ogljikovih materialov za industrijske namene. Zasede relativno malo prostora – okrog 1000 m² – in omogoča shranjevanje končnega produkta (hidrooglja), ki se lahko uporabi, ko so drugi energetski viri omejeni.«
Adnan Ajšić je na dogodku poudaril: »Kdor bo vlagal v takšne napredne tehnologije, bo v prihodnosti imel prednost, saj je HTC tehnologija, ki bo pripomogla k bolj trajnostnemu in učinkovitejšemu izkoriščanju virov. Hidrotermalna karbonizacija je tehnološki napredek, ki nam omogoča bolj trajnostno prihodnost, saj zmanjšuje onesnaževanje in hkrati ustvarja nove vire energije in materialov.«