Regres za letni dopust za zaposlene v javnem sektorju letos znaša 1.341,61 evra. Izplačan bo najpozneje v maju, torej ob aprilski plači. Kako pa je v gospodarstvu? Najvišji izplačani regres se giblje okoli 2.800 evrov.
Najvišji neobdavčeni znesek
Kar nekaj podjetij nam je odgovorilo, da so ali še bodo regres izplačali v višini najvišjega neobdavčenega zneska. Regres je oproščen plačila prispevkov in dohodnine do višine zadnje znane povprečne plače v državi – do tega zneska je neto prejemek zaposlenega enak bruto izplačilu podjetja.
Znesek povprečne plače se spreminja vsak mesec, pri čemer se pri regresu upošteva zadnji znan podatek. Trenutno je to za januar, ko je povprečna bruto plača znašala 2.464,35 evra. Decembra lani je bila povprečna plača zaradi izplačila božičnice še nekoliko višja, 2.803,97 evra, kar je tudi razlog, da so nekatera podjetja pohitela z izplačili regresa. Ob upoštevanju decembrske povprečne plače so zaposlenim lahko izplačala višje neobdavčene zneske. Če višina regresa presega znesek povprečne plače, se presežni del namreč šteje v dohodnino.
Bankirji in zavarovalničarji
V dveh največjih bankah, ki imata največji tržni delež in glede na bilančno vsoto obvladujeta 60 odstotkov slovenskega bančnega trga, NLB in OTP banki, so regres izplačali marca, in sicer v maksimalni višini 2.803,97 evra. To je približno 400 evrov več kot lani, ko je OTP banka izplačala 2.461,74 evra, NLB pa 2.348,32 evra.
Regres so že prejeli tudi nekateri zaposleni v zavarovalnicah. Zavarovalnica Generali ga je izplačala s februarsko plačo, znašal je 2.800 evrov (lani 2.300), prav tako so ga s februarsko plačo dobili zaposleni v Savi Re, in sicer 2.803 evre. To je tisoč evrov več kot lani.
V Zavarovalnici Grawe je izplačilo regresa predvideno v maju. Točna višina še ni določena, bo pa podobna lanski, ko je znašala 2.000 evrov.
V Zavarovalnici Triglav bodo regres izplačali v zakonskih rokih in v skladu z določbami podjetniške kolektive pogodbe. »Njegova višina znaša 75 odstotkov povprečne plače v družbi. Kot povprečna plača se šteje zadnja znana trimesečna povprečna plača pred izplačilom regresa,« so za Svet24 navedli pri največji slovenski zavarovalnici. Lani so njihovi zaposleni prejeli 2.700 evrov.
Farmacevti
Od farmacevtskih podjetij, ki smo jim poslali vprašanja, so z dokončnim podatkom o regresu postregli le pri Krki. Novomeški farmacevt ga je izplačal z marčevsko plačo, in sicer znaša 2.464,35 evra. Lani je bila višina regresa 2.317,82 evra.
V najstarejši farmacevtski družbi v Sloveniji, Leku, ki je zdaj član švicarske skupine Sandoz, bodo regres izplačali tako vsem redno zaposlenim kot tudi najetim (agencijskim) delavcem. O višini in datumu izplačila bo vodstvo odločalo v prihodnjih tednih. Lani so izplačali regres v maksimalni neobdavčeni višini 2.332,70 evra. Kdaj in kolikšen znesek bodo namenili svojim zaposlenim, mora odločati tudi še poslovodstvo Novartisa.
Trgovci
Višina regresa za letni dopust je znana tudi pri trojici velikih trgovcev. Spar bo, tako kot lani, zaposlenim v maju izplačal 2.000 evrov. Toliko bodo z majsko plačo dobili tudi zaposleni v Lidlu. Regres za zaposlene v Hoferju bo 200 evrov nižji – tako kot lani in predlani bo znašal 1.800 evrov, bo pa prav tako izplačan junija z majsko plačo.
V Mercatorju višino regresa še usklajujejo. Odločitve tudi še niso sprejeli v Tušu, kjer so lani zaposlenim v juniju namenili 1.400 evrov.
Trgovci z naftnimi derivati
V Petrolu je bil, kot so zapisali za Svet24, rekorden regres zaposlenim izplačan skupaj s februarsko plačo. Znašal je 2.400 evrov.
V MOL regres izplačujejo junija. Točna višina še ni potrjena, načrtujejo pa, da ga bodo, tako kot lani, izplačali v višini najvišjega neobdavčenega zneska. Lani je ta znašal 2.332 evrov.
Podjetja v državni lasti
Obrnili smo se tudi na nekaj podjetij v državni lasti. Telekom Slovenije je regres izplačal v februarju, znašal je 2.518,74 evra.
Najvišji regres doslej bodo prejeli zaposleni v Pošti Slovenije in Invalidskem podjetju Pošte Slovenije – 2.350 evrov, kar je 350 evrov več kot lani. V skladu z dogovorom s socialnimi partnerji je Pošta prvi del v višini 350 evrov izplačala v januarju, preostanek pa bo izplačan v aprilu.
Družba Eles je regres izplačala marca. Letošnji znesek, 2.696 evrov, je za 175 evrov višji kot lani. »Letošnje povišanje je posledica povišanja plač v elektrogospodarstvu, to pa je med drugim tudi posledica inflacije,« so za Svet24 navedli v sistemskem operaterju prenosnega električnega omrežja.
Zaposleni pri GEN-I, največjem slovenskem trgovcu z električno energijo, bodo regres prejeli do konca aprila, znašal bo 2.749,12 evra. To je za približno 200 evrov več kot lani.
V Holdingu Slovenske elektrarne (HSE), največjem domačem proizvajalcu električne energije iz obnovljivih virov, bodo regres izplačali do konca junija, višine pa še niso določili. Lani je znašal 2.395,53 evra.
Druga podjetja
V tehnološkem podjetju Datalab, ki je lani izplačal eno najvišjih božičnic – v povprečju 4.900 evrov na zaposlenega, odločitve o višini regresa še niso sprejeli. Prav tako ne v avtomobilskem dobavitelju Hidrii, proizvajalcu izpušnih sistemov Akrapovič in Lumarju, kjer razvijajo energetsko učinkovite montažne hiše. Pri slednjem so lani zaposlenim izplačali 2.332,70 evra regresa.
V Uniorju bodo višino regresa v začetku maja uskladili s socialnimi partnerji. V Cinkarni Celje bodo zaposleni konec aprila dobili 2.400 evrov, to je 400 evrov več kot lani.