Rekordna realizacija, večja varnost, podražitev vrtcev

Seja v Šoštanju
Naš čas

Seja sveta Občine Šoštanj – Proračun je bil lani zaznamovan z odpravo posledic poplav iz leta 2023 – Plače v vrtcu predstavljajo 77 % ekonomske cene

Šoštanj, 23. aprila – Na 22. redni seji sveta Občine Šoštanj so svetniki obravnavali deset točk dnevnega reda. Seja se je začela s predstavitvijo poročil Medobčinskega inšpektorata in Policijske postaje Velenje, kjer sta poročili podala Sonja Glažer in Gregor Jeršič. Župan Boris Goličnik se je obema zahvalil za dosedanje sodelovanje in dobro odzivnost, ob tem pa poudaril, da je ena izmed prioritet občinske uprave zagotavljanje varnega okolja za vse občane. Izpostavil je pomen preventivnega delovanja in dodal, da si ne želi represivnih ukrepov tam, kjer ti niso nujni. Poudaril je pomen medobčinskega redarstva, ki igra pomembno vlogo pri zagotavljanju varnosti in reda v skupnosti.  

Zaključni račun z rekordno realizacijo

Posebej pomembna je bila predstavitev zaključnega proračuna za leto 2024, ki je dosegel rekordno realizacijo v višini 27,366 milijona evrov. Župan se je zahvalil sodelavkam in sodelavcem občinske uprave, zlasti finančni službi, za temeljito in uspešno izvedbo. »Pomemben del realizacije se nanaša na sredstva za poplavno obnovo, kar je močno prispevalo k visoki številki. Bili smo izjemno pridni in delovni. Verjamem, da bomo tak uspeh ponovili tudi v prihodnjih letih, saj nas čaka še veliko dela,« je povedal Goličnik.
Občina Šoštanj je v letu 2024 realizirala 27,37 milijona evrov odhodkov, kar predstavlja 86,9-odstotno realizacijo glede na sprejeti proračun. Prihodki so znašali 17,73 milijona evrov oziroma 96,1 odstotka načrtovanih sredstev. Proračun občine je bil v letu 2024 zaznamovan z odpravo posledic poplav iz leta 2023. Porabili so sredstva, ki jih je država kot avans v višini 12.319.192 evrov nakazala v letu 2023. Tako so sanirali plazove in poškodbe na cestah in mostovih ter kupili zemljišče za nadomestitveno gradnjo oškodovancev poplav.

Med ostalimi naložbami, ki niso povezane s sanacijo škode poplav, izpostavljajo obnovo Cankarjeve ceste, gradnjo kanalizacije v Lajšah – odsek letališče, obnovo Prešernovega trga in telovadnice Partizan, kjer so v prvi fazi zamenjali zunanje stavbno pohištvo in popravili streho, obnovili so del ceste Leskovšek–Bele Vode, ki ni povezana s cestami, vključenimi v podeljeno koncesijo za investicijsko in redno vzdrževanje cest, nadaljuje se gradnja športnega parka. Skupno je Občina Šoštanj realizirala 17.357.400 evrov investicijskih odhodkov.

Povišanje cen vrtca – nujen, a nepriljubljen ukrep

Med pomembnejšimi in hkrati najobčutljivejšimi točkami seje je bilo tudi povišanje cen programov Vrtca Šoštanj. Gre za 10,6-odstotno podražitev, ki je povezana z rastjo stroškov predvsem dela, materiala in živil. Zadnje povišanje je bilo leta 2023.
»Vemo, da gre za neljub ukrep, ki pa je v danih razmerah nujen,« je dejal župan. So se pa na temo podražitve vrtca odzvali svetniki. Franc Rosec (SDS) je dejal, da je Vlada RS kot zavezo poudarila, da bo preučila možnosti za brezplačen vrtec, vendar je to zdaj ostalo le pri obljubi in o tem ni govora. Goličnik ga je spomnil, da lahko kot poslanec to vprašanje postavi v parlamentu in da na občinski seji odločajo o tem, ali bo Vrtec Šoštanj posloval pozitivno ali ne.

Oglasila sta se še Matevž Perovec (SNS), ki ga je zanimalo, zakaj takšna podražitev, in Marko Dado Brvar (N.Si), ki je dejal, da je pomembno, da vrtci delajo dobro, in da je treba skrbeti za dobrobit otrok in vzgojiteljev.

Ravnateljica Vrtca Šoštanj mag. Milena Brusnjak je poudarila izzive, s katerimi se sodobni vzgojitelji srečujejo: »Današnji otroci so drugačni kot nekoč – zahtevnejši, obkroženi z raznovrstno tehnologijo in spodbudami. Od vzgojiteljev to zahteva nenehno strokovno izpopolnjevanje, da smo kos izzivom sodobne vzgoje,« je dejala. Na temo nedavne podražitve programov Vrtca Šoštanj, ki v povprečju znaša dobrih 10 odstotkov, je ravnateljica pojasnila, da je glavni razlog povišanje plač v javnem sektorju, ki so jih prinesle zakonodajne spremembe. Plače namreč predstavljajo kar 77 % ekonomske cene programa, zato je bilo prilagajanje cen neizogibno.
Nova cena za prvo starostno obdobje znaša 619 evrov, za drugo pa 492 evrov, kar je po njenih besedah še vedno pod slovenskim povprečjem. »Kljub podražitvi ostajamo racionalni upravljavci sredstev, pri čemer pomembno vlogo igra tudi dejstvo, da gre za mlad kolektiv, kjer še ni bilo veliko napredovanj, kar vpliva na nižjo povprečno plačo,« je dodala.

Povedala je še, da je vpis novincev zaključen, v maju bodo potekali roditeljski sestanki, konec avgusta pa bo še en informativni sestanek za starše, kjer bodo predstavili novosti za prihajajoče šolsko leto.