Skupaj smo močnejši

Udeležba je bila množična
Naš čas

Graška Gora, 1. maja – »1. maj ima svoj namen, ki ga je smiselno in vredno obdržati, ker je to mesto, na katerem moramo opozoriti na težave in kršitve, na stisko šibkejših in nemočnih. Še je preveč podjetij in delodajalcev, ki kršijo zakon in ne upoštevajo kolektivnih pogodb, preveč je delavcev, ki prejemajo dodatek in so na minimalnih plačah. Ne spoštujejo se pravila varnega in zdravega dela. Imamo vedno več delavcev, ki prihajajo iz tujine in ne sme nam biti vseeno, v kakšnih razmerah delajo in živijo,« je med drugim poudaril osrednji govornik na srečanju ob prazniku dela na Graški Gori Žan Zeba, predsednik sindikata SKEI konference Gorenje.
Na Graško Goro se je letos zaradi lepega vremena podalo zelo veliko ljudi, mnogi peš, s kolesi, motorji in avtobusi. Bilo pa je največ starejših, upokojencev in ob tem je Žan Zeba za naš medij dejal, da pogreša protest, transparente in glasne piščalke, da bi ljudi tisti, ki odločajo, slišali. »Pogrešam delavce. Morda gre za strah. Pred petimi leti je šlo za tisoč delovnih mest v Gorenju in na protestu na Titovem trgu v podporo delavcem je bilo zelo majhno število delavcev – zaradi strahu pred sankcijami. Zato pozivam ljudi, da kadar pride do zaostrenih situacij, kršitev delavskih pravic, da ljudje stopimo skupaj. Več nas je, bolj smo močni, prej nas bodo vzeli zares, prej bodo dosegli svoje zahteve. Skupaj smo močnejši!« je poudaril.

Skupnost smo navadni ljudje

Zbrane je nagovoril tudi velenjski župan Peter Dermol, ki je prav tako poudaril moč skupnosti in skupnih prizadevanj proti krivicam, ki jih doživljajo delavci. »V svetu se danes bogataši povezujejo zaradi kapitala. Vojne nastajajo zaradi kapitala, ne zaradi interesov malih ljudi. A skupnosti ne tvorijo bogataši, temveč ljudje, ki si na nekem območju želijo mirno in dostojno živeti in delati. Skupnost je močna toliko, kolikor smo močni ljudje, kolikor smo se močni spoštovati, ceniti, si pomagati in se, če je treba, tudi braniti. Prav to je tudi Graška Gora.«
Izpostavil je, da je treba podpreti močna delavska gibanja in jim mora stati ob strani tudi politika. »Zato se zahvaljujemo Žanu Zebi in Simonu Lamotu, ki vodita največja sindikata v dolini – v Gorenju in Premogovniku Velenje – za odgovorno, tvorno in korektno sodelovanje. Tudi če kdaj ne mislimo isto, vedno najdemo rešitve v dobro skupnosti,« je dejal Dermol.

Gora jurišev je sinonim tudi za boj za delavske pravice

Srečanja na Graški Gori so se udeležili tudi župani sosednjih občin: župan Šoštanja Boris Goličnik, Mislinje Bojan Borovnik in podžupan MO Slovenj Gradec dr. Peter Pungartnik.
Boris Goličnik je ocenil, da je 1. maj še vedno ali pa znova pomemben praznik, ob katerem opominjamo na pretekle dogodke borbe za delavske pravice in na sedanje stanje, ki »še vedno ni dobro. Treba bo jasno pokazati, da delo je vrednota in ga je treba pošteno plačati.«
Na zgodovinska dejstva boja za delavske pravice je opozoril tudi Bojan Borovnik. »Tudi danes slišimo, kako delodajalci izkoriščajo delavce. Vsak delavec, ki pošteno in dobro opravlja svoje delo, bi moral imeti tudi poštene pravice in sindikati se morajo za to boriti tudi danes.«
»Delavski praznik je nujno in potrebno ohranjati, varovati, mu dajati ustrezen pomen. Pravijo, da je zgodovina učiteljica življenja, in tako je tudi na tem področju, saj delavske pravice niso bile v zgodovini in danes niso samoumevne. Zdi se mi, da pregovorna solidarnost med delavci rahlo upada,« pa je dejal dr. Peter Pungartnik.