Otroka sonce ne more opeči, če je namazan s kremo z zaščitnim faktorjem 50.
»To ne drži. Da bi krema z visokim zaščitnim faktorjem delovala, je treba nanesti dovolj kreme in nanos redno ponavljati. Kremo nanesite na otrokovo kožo v zadostni količini, pri čemer ne varčujte. Ponovno jo nanesite vsaki dve uri, po vsakem kopanju in ob močnem potenju, tudi če je vodoodporna. Vodoodporna krema ščiti v vodi le nekaj več kot eno uro in se postopoma izpira, še posebej ob brisanju z brisačo.«
Sončenje brez opeklin ni nevarno.
»Ne drži! Opekline sicer povečajo tveganje za melanom, vendar tudi porjavitev ali rahla obarvanost kože škodujeta. Več časa ko je otrok na soncu, večje je tveganje za kožnega raka kasneje v življenju. Temnenje kože zaradi sonca je znak poškodbe kože in sprožitve obrambnih mehanizmov, ne pa prijetne reakcije.«
Moj otrok je večinoma v hiši, zato mi ni treba skrbeti.
»Motite se. Zlasti ob poletnih sončnih dneh je koža v nevarnosti tudi takrat, ko otrok ni zunaj. Okenska stekla vašega doma in avtomobila zadržijo samo UVB-žarke, UVA-žarki pa prodirajo skozi steklo in prav tako poškodujejo kožo. Včasih so verjeli, da kožnega raka povzročajo samo UVB-žarki, danes pa vemo, da enako velja tudi za UVA. Kadar greste na pot z avtom ali če imate v hiši velika panoramska okna, skozi katera pada sončna svetloba in ob katerih se otrok običajno igra, ga je treba namazati z zaščitnim sredstvom.«
Dojenčkov ne smemo mazati s kremami za sončenje.
»Ne drži popolnoma. Res je, da dojenčkov ne smemo izpostavljati soncu neposredno in morajo biti vedno v senci, vendar to včasih ni možno. Na sprehodu z vozičkom boste hitro ugotovili, da je dojenček lahko nekoliko na soncu, saj senčnika ni mogoče popolnoma prilagoditi. Kadar ste zunaj in ne sedite v senci, je treba celo dojenčka, mlajšega od šestih mesecev, namazati z majhno količino kreme za sončenje. Uporabite minimalno količino in kremo vedno testirajte dan pred uporabo – kapljico kreme nanesite na notranjo stran dojenčkovega zapestja, da preverite, če pride do draženja ali alergije.«
Otrok ne sme biti nenehno namazan s kremo zaradi tvorbe vitamina D.
»Verjetno ste že prebrali, da vsi potrebujemo sončno svetlobo za tvorbo vitamina D, ki je pri dojenčkih in otrocih še posebej pomemben za rast kosti (zato vam je pediater predpisal kapljice AD3). Soncu pa smo dovolj izpostavljeni pri običajnih dejavnostih, na primer na poti od vrtca do doma. Otroci dobivajo vitaminski dodatek, z vitaminom D pa je pogosto obogatena tudi nekatera hrana (npr. mleko, pomarančni sok, žitarice za zajtrk). Zaradi skrbi, da bo imel otrok premalo vitamina D, ga torej nikoli ne izpostavljajte soncu brez zaščite. Študije so pokazale, da redna zaščita kože s kremo za sončenje ne povzroči pomanjkanja vitamina D.«