O dolgotrajni oskrbi več vprašanj kot odgovorov

Posvet o dolgotrajni oskrbi
Naš čas

Posvet o dolgotrajni oskrbi v Savinjsko-šaleški regiji

Velenje, 21. maja – CSD Savinjsko-Šaleška je s predstavniki Ministrstva za solidarno prihodnost organiziral posvet o dolgotrajni oskrbi na območju naše regije. Srečanja se je udeležilo večje število udeležencev, ki delujejo na področju pomoči in podpore starejšim. Poleg direktorja Centra za socialno delo Velenje Marka Verdeva, Tine Lipar z ministrstva in podžupanje MOV Aleksandre Vasiljević so na posvetu spregovorili in sodelovali tudi predstavniki domov za starejše, zdravstvenih domov, društev upokojencev, ZZZS, Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter predstavniki šoštanjske in velenjske občine.

Srečanja za pridobivanje informacij s terena

Marko Verdev je izpostavil, da so trenutno največja težava kadrovska stiska in določene nedorečenosti v zakonu, a verjamejo, da bodo s skupnimi prizadevanji na posvetih našli rešitve, ki bodo prinesle konkretno izboljšanje. »Pravice dolgotrajne oskrbe se uvajajo postopoma, julija 2025 naj bi pričeli dolgotrajno oskrbo na domu, e-oskrbo in storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti.«
Tina Lipar je poudarila pomen posvetov kot pomemben korak pri oblikovanju sistema dolgotrajne oskrbe. »Organizacija takih srečanj v zadnjih dveh mesecih je ključna pri pridobivanju informacij s terena, pobud in izkušenj, na katerih lahko gradimo in vzpostavljamo učinkovit sistem dolgotrajne oskrbe naprej. Ko je govora o težavah, je pomanjkanje kadrov v ospredju.«

Opozorila je, da je to izziv, s katerim se sooča ne le Slovenija, temveč celotna Evropa. Vzpostavitev sistema, ki bo zagotavljal enake storitve za vse z enakimi potrebami, predstavlja veliko prednost. Tako se bo spodbujala oskrba na domu, kar omogoča ljudem, da ostanejo v domačem okolju čim dlje in se storitve prilagajajo posamezniku, ne obratno. S prizadevanji v smeri izboljšanja sistema dolgotrajne oskrbe do leta 2025 verjamejo, da bodo lahko zagotovili boljše življenje za vse, ki potrebujejo tovrstno podporo.

Več o posvetu v današnji številki Našega časa.