Pitniki so javno dostopne naprave, iz katerih si lahko vsakdo brezplačno natoči svežo pitno vodo. Priključeni so na isti vodovodni sistem kot naši domovi, kar pomeni, da je pitna voda iz pitnikov enako kakovostna, nadzorovana in varna za pitje. V Šaleški dolini trenutno deluje 40 pitnikov.
»Prvi ‚moderen‘ pitnik je bil izdelan leta 1859 v Ameriki. Prvotno je bil namenjen pranju oblačil, nato pa se je uveljavil kot odličen dostop do pitne vode. Je pa javna oskrba z vodo eden največjih dosežkov rimske civilizacije. Iz zgodovinskih zapisov izhaja, da je imel v preteklosti tudi šoštanjski Tresimirjev izvir vlogo javnega pitnika, saj so se ob njem pogosto srečevali domačini,« pojasni Bernarda Stropnik, odgovorna inženirka za pitno vodo pri KP Velenje, in poudari, da zanje v Šaleški dolini skrbijo in jih redno vzdržujejo vso sezono.
»Pitniki so odprti od pomladi do pozne jeseni. Pozimi jih zapremo, da zaščitimo napeljavo pred zmrzaljo. Vsako novo sezono jih pregledamo, očistimo, izperemo in analiziramo kakovost vode. Tako zagotovimo, da je voda zdravstveno ustrezna in varna.«
V Šaleški dolini deluje 40 pitnikov
Z vzpostavitvijo mreže pitnikov v Šaleški dolini so začeli leta 2020, ko je bilo nameščenih ali pa obnovljenih šest pitnikov. Od takrat naprej vsako leto dodajo kakšnega novega. Pitniki so nameščeni na najbolj obiskanih lokacijah – v parkih, na trgih, ob šolah, na športnih igriščih, sprehajalnih in kolesarskih poteh ... Seznam pitnikov z njihovimi lokacijami je objavljen na spletni strani KP Velenje, kjer so na voljo tudi informacije o kvaliteti vode.
Bernarda Stropnik uporabnikom svetuje, naj pitnike uporabljajo čim bolj pogosto, saj je voda v njih varna in brezplačna. Če je možno, naj si vodo raje natočijo iz pitnika in je ne kupijo v plastenki. Pred pitjem naj pustijo vodo teči nekaj sekund, tako bo bolj hladna in sveža.
Če opazite poškodbe na pitnikih ali če pitniki ne delujejo pravilno, to sporočite v dispečerski center Grmov vrh – številka je 03 89 89 420.
Izdatnost vodnih virov v Šaleški dolini
ARSO opozarja, da so razmere v Sloveniji zelo sušne. Kako se to pozna pri zalogah pitne vode v Šaleški dolini? »Res je, zaradi visokih temperatur in suše se zaloge vode marsikje v Sloveniji zmanjšujejo. V takšnih razmerah je treba vodo uporabljati zelo preudarno. Izdatnost vodnih virov v Šaleški dolini je nekoliko padla, kar je za to obdobje običajno, a trenutno še ni potrebe po omejevanju uporabe vode. Ne bo pa odveč, če racionalno ravnamo z vodo ne glede na sušo. Če bi bili ukrepi potrebni, bi uporabnike o tem tudi obveščali.«
Skrb za pitno vodo v taboru Ribno
V Komunalnem podjetju Velenje že 10 let redno sodelujejo tudi pri pripravi Kajuhovega tabora Ribno. Prvotno so tabornikom pomagali pri vzpostavitvi načrta HACCP za zagotavljanje varne pitne vode, zdaj pa izvajajo vsa vzdrževalno-higienska dela, da je pitna voda v taboru varna za uporabo. V preteklosti so pomagali pri celoviti obnovi vodovoda Ribno, kar danes omogoča stabilno vodooskrbo. Sodelujejo pri pregledih, čiščenju in vzdrževalnih delih na vodovodu Ribno.
»Naša naloga se začne z ureditvijo in s čiščenjem okolice vodovodnih objektov, sledi temeljito čiščenje zajetij vodnih virov, vodohramov in razbremenilnikov, nato pa izpiranje cevovodov in dezinfekcija. Posebej skrbno pregledamo in izperemo tudi interne vodovodne napeljave, ki vodijo do objektov v taboru. Še posebej pomembna je dezinfekcija in na koncu teh postopkov tudi kontrola kvalitete vode na pipi. Vedno opravimo tudi pregled vodovarstvenega območja. S temi postopki zagotovimo, da je sistem varen in pripravljen za poletno taborjenje. Vse ostale postopke v času taborjenja vodi osebje tabora,« pojasni Bernarda Stropnik.
»Po opravljeni dezinfekciji je bila voda zdravstveno ustrezna in varna za uporabo. Tabornikom bo med bivanjem na voljo tudi voda iz treh pitnikov. V njih se voda dodatno filtrira in razkužuje z UV-svetlobo, kar zagotavlja mikrobiološko varnost. Kot vsako leto bodo tabornikom ves čas na voljo tudi čaj in osvežilni napitki. Verjamem, da se bodo taborniki tudi letos imeli lepo in da se bodo domov vrnili zdravi,« pravi inženirka, ki se zaveda, da se je svet spremenil – z njim pa tudi zahteve, ki jih postavljata zakonodaja in družba. Varnost hrane, vode in bivalnih razmer je postala temeljna skrb – še posebej, ko gre za otroke. Starši so danes bolj pozorni, bolj zaskrbljeni in želijo, da otroci doživijo naravo – a hkrati, da je vse varno in brez skrbi.
Voda iz fontan ni primerna za pitje
V vročih poletnih dneh pogosto vidimo posnetke in prizore, kako se ljudje (predvsem otroci) osvežijo ob mestnih fontanah. Kako je s fontanami v Velenju?
»Velenje ima več fontan, komunalno podjetje skrbi za tri fontane v krožiščih, ki niso dostopne zaradi prometa in imajo bolj dekorativni namen. Sicer pa voda iz fontan ni primerna za pitje, in to je tudi označeno. Fontane so redno vzdrževane, voda se pripravlja po predpisanih protokolih in kroži v zaprtem sistemu, zato ni primerna niti za pitje, niti za ohlajanje. Svetujemo, da za pitje uporabljate pitnike, v katerih je voda varna, fontane pa samo občudujte.«