Še se najdejo mojstri starih obrti

Florjan Strmšek
Naš čas

Mojster Florjan Strmšek iz Paške vasi gradi nov stari kmečki kozolec

Šmartno ob Paki – Nekatere stare obrti ob neustavljivi industrializaciji in s trgovanjem na velikem svetovnem tržišču že desetletja izginjajo iz slovenske pokrajine. Tako zmanjkuje mojstrov za vzdrževanje in izdelavo mnogih gradbenih in obrtnih del. Mednje sodi tudi klasično mizarstvo, še posebej pa mojstrstvo izdelovanja npr. kolarskih izdelkov, lesenih sodov in kadi, vozov, vprežnih sani, starega originalnega stilnega pohištva, lesenih streh ter manjših lesenih objektov (ute, čebelnjaki, ograje, brvi, leseni mostovi, ostrešja idr.).

Redka izjema, ki vsaj delno oža takšno vrzel, je mojster unikatnih mizarskih izdelkov Florjan Strmšek Cveto iz Paške vasi. Kaj vse zna izdelati, bi bila zgodba zase. Prav zdaj pa se ukvarja z izdelavo velikega, okrog 20 m dolgega lesenega kozolca (senika), ki bo služil kot poslovni oz. gospodarski objekt. Naročnik je izrazil željo in potrebo, idejo pa je razvil sam na osnovi izkušenj ter občudovanja starih mojstrovin, ki še krasijo naše vasi.

Da ima občasno preveč dela in naročil, sta kriva prav njegova le še redka vnema ter čas izdelave, saj je ob ročni mizarski tehniki in klasiki potrebnih dovolj skrbnosti, znanja in včasih umetniške žilice. Prav v teh dneh smo po naključju odkrili, da se je Florjan lotil izdelave in postavitve velikega kozolca, ki bo že to pomlad popestril dvorišče lepo urejene domačije.

»Pridite na ogled, ko bo kozolec dobil končno obliko, še najbolje, preden ga bomo pokrili s klasično opečno streho,« je skrivnostno povabil. Da bo mojstrovina pritegnila, je videti že zdaj, ko so povezane lesene brune in se vse do centimetra prilega. Itak pa kozolec mora »dihati«, saj je narejen za sušenje travnin, krme in snopov žita. Les se ravna po vremenu, zato je delovanje treba upoštevati že med gradnjo.