Z razstavo Velenjčan Sem! predstavitev pisanega velenjskega kulturnega mozaika smo leta 2017 začeli s plodnim sodelovanjem med Muzejem Velenje in velenjskimi kulturnimi društvi, ki ohranjajo kulturno dediščino velenjskih priseljenskih skupnostih. Sodelovanje smo nadaljevali s skupnimi in posameznimi dogodki, na katere so se velenjska kulturna društva vedno z veseljem odzvala. Na raznih dogodkih so predstavljali svoj jezik, izvorno okolje, kulturo, njihovo vlogo pri razvoju in oblikovanju mesta Velenja ter zgodbe priseljencev in kasnejših generacij.
Letos smo društva pozvali, naj se nam pridružijo pri projektu Medkulturni poročni mozaik in nam predstavijo svojo bogato tradicijo ženitovanjskih šeg in običajev. Dogodki so tematsko vezani na našo osrednjo občasno razstavo, ki je bila postavljena oktobra 2024 Venček intimnosti, skrinja pravil in duhovi na pragu: Nevestina bala skozi čas, avtorice višje kustosinje Špele Regulj.
12. februarja so na Velenjskem gradu srbske ženitovanjske šege in običaje skozi igro, ples in film predstavili člani srbskega društva dr. Mladena Stojanovića Velenje. Ker je Srbija država z raznoliki običaji ženitovanjskih šeg, so se v društvu odločili, da prikažejo predvsem tiste, ki najbolj široko zajemajo srbske tradicionalne običaje.
VABILO
Nekoč se na srbsko tradicionalno poroko ni vabilo s papirnimi vabili, ampak je moški, določen s strani mladoporočencev, imel nalogo, da obišče vse poročne goste in jih povabi na poroko. Pri tem je bila njegova obvezna oprema čutara, napolnjena z žganjem ali vinom. Bodoči gostje so ob tej priliki pili iz čutare in jo z raznimi darovi krasili.
TRI DNI POROKE
Srbske poroke tradicionalno trajajo tri dni. Datum poroke je narekovala pravoslavna vera, zato je bil dan poroke dobro premišljen. Prvi dan so organizirali dekliško in fantovsko praznovanje, ko sta bodoča mladoporočenca slavila s svojimi prijatelji in sorodniki. Drugi dan se je odvijala ceremonija poroke in proslava v hiši mladoporočenca. Tretji dan se je igralo kolo (srbski tradicionalni skupinski ples), poroka pa se je končala s prižiganjem velikega ognja in igranjem kola okoli njega.
RDEČA NIT
Medtem ko nevestina priča, njene sestre in prijateljice pripravljajo nevesto na poroko, ji okoli pasu zavežejo tanko rdečo nit, ki jo nevesta nosi ves čas, ko čaka na svate. Ko dekleta zaslišijo, da svatje prihajajo, ji hitro strgajo nit. Razlog za ta običaj so ljudje našli v prepričanju, da če se nit zlahka pretrga, bo nevesta lažje rodila.
KUPOVANJE NEVESTE
Pred letom 1846 je bilo treba za nevesto plačati veliko vsoto denarja ali zlata, a je leta 1846 knez Aleksander Karađorđević sprejel zakon, s katerim je bil ta običaj ukinjen. Zakon se je glasil: »iskanje in dajanje denarja ter zlata za dekle je odpravljeno kot običaj, ker je v nasprotju s človeškim dostojanstvom.« Običaj »kupovanje neveste« se je ohranil do danes bolj kot zabaven in šaljiv vložek.
NEVESTINI ČEVLJI
Ko svak odkupi nevesto, jo nevestin brat v copatih odpelje ven. Svak ima nalogo, da kupi čevlje nevesti, ženin pa, da v čevlje položi največji bankovec, ki ga ima. Čevlje nato izročijo svaku. Nevesta, ko jo pride iskat svak, mu zaveže »svakovo« brisačo, svak pa ji v zahvalo podari čevlje. Od tega trenutka do konca poroke ima svak nalogo, da čuva nevesto, da je kdo ne ukrade. Ker je nevesto zelo težko »ukrasti«, svatje tekmujejo, kdo bo ukradel nevestin podarjeni čevelj. Običajno so to majhni otroci, ki zlezejo pod mizo in ga nevesti ukradejo.
STRELJANJE JABOLKA
Streljanje jabolka je eden najbolj razširjenih srbskih običajev, ki se je ohranil vse do danes. Nevestin oče jabolko postavi na najvišjo točko in ga ovije z žico, da ga je čim težje zadeti in odstraniti. Ženin mora zadeti jabolko, z uspešno opravljeno nalogo pokaže svojo spretnost v streljanju s puško in dokaže, da je sposoben zaščititi svojo bodočo ženo in družino. Dokler jabolko ne pade na tla, nevesta ne zapusti hiše svojih staršev, bodoči tast in tašča pa skupaj z ženinom ne morejo stopiti na dvorišče nevestinih staršev. Zanimivo je, da skoraj vsakemu ženinu uspe podreti jabolko, tudi če ni ravno vešč streljanja.
KOZAREC
Preden nevesta dokončno zapusti svojo hišo, nazdravi vsem gostom, pije iz kozarca in ga vrže stran. Verjame, da če se kozarec razbije, bo rodila dečka, če ostane cel, pa deklico.
Opisanih je nekaj najbolj razširjenih srbskih poročnih šeg in običajev, ki so nam jih na zanimiv način opisali in prikazali člani srbskega društva dr. Mladen Stojanović Velenje. S svojim nastopom so »odprli« niz dogodkov, ki bodo sledili v naslednjih mesecih kot del projekta Medkulturni poročni mozaik. Naslednji dogodek bo 19. marca na Velenjskem gradu, ko bodo svoje poročne običaje predstavili člani Hrvaškega kulturnega društva Velenje.
Vir: Srbsko društvo dr. Mladena Stojanovića Velenje