Varno v gore!

Slika je simbolična
Freepik

V sodelovanju z Gorsko reševalno službo smo pripravili nekaj napotkov za varen obisk gora v poletnih mesecih. Lepote slovenskih gora slovijo daleč naokoli in vsako leto privabljajo vse večje število pohodnikov. Slovenske gore so v primerjavi z gorami v drugih alpskih državah nižje, zato se tja marsikdo odpravi povsem nepripravljen.

V letu 2022 so gorski reševalci GRZS posredovali v 667 nesrečah v gorah in na drugih težko dostopnih terenih. Od tega so bili v 371 nesrečah udeleženi tuji pohodniki, kar v odstotkih pomeni, da so gorski reševalci pohodnike tujih držav reševali v več kot v 55 odstotkih. Najpogostejši vzrok za nesreče tujih pohodnikov je neprimerna opremljenost.

Izbira primerne poti

Izberite pot, primerno svoji telesni in duševni pripravljenosti. V večji skupini se je treba prilagoditi zmožnostim najšibkejšega udeleženca. Upoštevajte svoje zdravje in zdravje drugih udeležencev. Zelo previdni naj bodo srčni bolniki, astmatiki, sladkorni bolniki, ljudje z visokim krvnim tlakom, z alergijami, s čezmerno težo, starejše osebe. Posebno skrb je treba posvetiti otrokom s postopnim, sočutnim, motiviranim in prilagojenim uvajanjem hoje v hribe.  

Če je tura prezahtevna, da bi jo opravili sami, najemite gorskega ali planinskega vodnika. To še posebej priporočamo tujim državljanom. Poleti upoštevajte možnost hude vročine in se primerno opremite za prečkanje snežišč v zgodnjem poletju. Pozimi upoštevajte nevarnost snežnih plazov in raje izberite ture v sredogorju, kjer je nevarnosti bistveno manj.

Ne hodite sami po brezpotjih, za katera ste izvedeli v knjižnih vodnikih, na spletnih straneh in pri znancih ali na družbenih omrežjih, če nimate tovrstnih izkušenj, ampak si raje najemite gorskega vodnika. Za načrtovanje poti uporabljate ustrezne zemljevide in prave aplikacije. Google maps po izkušnjah ni primeren za uporabo planinskih poti.

Oprema

Za vsak gorniški cilj, ki smo si ga izbrali glede na svojo psihofizično pripravljenost, moramo izbrati ustrezno opremo, od katere sta zelo odvisni kakovost in varnost našega vzpona. Po namembnosti poznamo več vrst opreme: obleko, obutev, tehnično in varovalno opremo (pas in čelada), bivak itd. Danes je na trgu zelo velika izbira opreme različnih proizvajalcev in kakovosti. Zelo pomembno je, da vemo, kakšno opremo potrebujemo, in da vsak kos opreme, ki ga vzamemo s seboj, znamo tudi pravilno uporabljati. Obvezno opremo vedno vzamemo s seboj ne glede na vrsto in zahtevnost vzpona. Med obvezno opremo sodijo:
    • alu folija in/ali bivak vreča,
    • osebni komplet prve pomoči,
    • čelna svetilka in baterije,
    • mobilni telefon s polno baterijo in zunanja polnilna baterija (powerbank),
    • navaden svinčnik in kos papirja.

Poti

Treba je ločiti med različnimi izrazi za poti. Planinska pot je pot, ki poteka čez pobočja, prelaze, grebene in doline, navadno markirana s Knafelčevo markacijo. Ločimo lahko planinsko pot, na kateri si pri hoji ni treba pomagati z rokami. Kadar lahka pot preči strmo pobočje, je dovolj široka, da omogoča varno hojo tudi manj izurjenim obiskovalcem in pohodnikom. Od njih zahteva le pazljivost in telesno kondicijo.  
Zahtevna planinska pot vodi čez težja mesta, na katerih si zaradi varnosti pomagamo z rokami. Morebitne varovalne naprave so namenjene varnosti planinca in niso nujno potrebne za premagovanje težjih mest. Na izhodiščih takih poti je na smerni tabli napis ZAHTEVNA POT.
Zelo zahtevna planinska pot je tista, pri kateri je uporaba rok pri hoji nujno potrebna. Varovalne naprave omogočajo prehod težjih mest (večji del je lahko nezavarovan), na katerih bi bilo sicer potrebno varovanje s plezalno vrvjo. Pogosto so na takih poteh tudi v poletnih mesecih potrebni cepin in dereze. Primerna je le za izurjene gornike. Ob izhodiščih takih poti je na smerni tabli napis ZELO ZAHTEVNA POT, na novejših tablah pa so poti označene s trikotnikom, v katerem je tudi klicaj.

Vreme

Vsem, ki hodijo v hribe, gorski reševalci priporočajo, da pred odhodom na turo večkrat in pri različnih zanesljivih virih preverijo vremensko napoved, predvsem pa se je treba v hribe odpraviti zgodaj zjutraj, saj so v popoldanskem poletnem času večkrat možne nevihte.
Preden se podate v gore, se prepričajte o primernem vremenu pred turo, med njo in po predvidenem koncu. Naše telo se močno ohlaja že pri 10 °C (neprimerna obleka, dež, veter, poškodba, stres, bolezen itd.), zato je vedno treba imeti s seboj tudi kos toplega oblačila. Vreme v gorah se lahko hitro spreminja. Spomladi, poleti in jeseni je velika možnost za nevihte.
Upoštevajte pravilo 30 sekund in 30 minut. Pravilo pomeni pogojno varnost, ko mine med bliskom in gromom najmanj 30 sekund. Tedaj je nevihta oddaljena 10.800 metrov. Strela lahko udari še 30 minut po zadnjem gromu. Močno deževje spremeni suhe hudournike v divje reke v zelo kratkem času. Poti postanejo drsne in spolzke. Gorski reševalci bodo v slabem vremenu potrebovali več časa, da bodo prišli do vas, ob nevarnosti strele in snežnih plazov pa jih lahko, če so razmere prenevarne, čakamo še dlje.

Obveščanje

Kadar greste na turo, vedno napišite komu, ki ostane doma ali v dolini, kam nameravate iti in kdaj se boste vrnili. Vpisujte se v vpisne knjige v kočah in na vrhovih, še posebej, če ste sami ali v majhni skupini. S tem si lahko reševalci veliko pomagajo pri morebitni iskalno-reševalni akciji.

Med hojo

Ne pozabite na močne UV-žarke v visokogorju (nevarnost snežne slepote, opeklin izpostavljene in nezaščitene kože, možnost sončarice in toplotnega udara). Primerno se zaščitite (sončna očala z UV-zaščito, krema z močnim zaščitnim faktorjem, lahko in zračno pokrivalo za glavo in izbira senčnih poti v vročini). V nevihti pohitite v koče, če to ni možno, pa vsaj sestopite z izpostavljenih grebenov. Vzpona v nevihti nikakor ne nadaljujte. Pri sestopu bodite še posebej previdni, saj tedaj niste več tako zbrani. Če ste odšli na turo v skupini, ostanite skupaj do vrnitve v dolino. Kadar se kaj zalomi, se morate pravočasno obrniti, gora bo počakala.