Velenje, 5. junija – V mali dvorani Kulturnega doma Velenje se je odvil zaključni dogodek ekskluzivnega programa Startup Generator 2024. Gre za program, ki na podjetniški svod že štiri leta pripenja nove zvezde slovenskega podjetništva. Povabljenemu občinstvu, podjetnikom, investitorjem in poslovnim partnerjem, je svoje poslovne ideje predstavilo šest končnih ekip, strokovna komisija pa je izbrala tri najboljše: Ferme Green Tech, DirtSpecific in Pyroproducts. Zmagovalci so prejeli točke na razpisu Mestne občine Velenje za dodelitev nepovratnih sredstev za spodbujanje podjetništva v višini 10.000 evrov.
Predstavil se je cvet start-upov
Zbrane je uvodoma pozdravila direktorica SAŠA inkubatorja, Ana Anžej. V nagovoru je poudarila napredek in inovativnost ekip Startup Generatorja: »Morda se zdi, da se vsako leto ponavljamo, a ekipe so iz leta v leto boljše. Letos so nas tako presenetili, da smo poleg top dvanajst ekip, ki smo jih vključili v naš ekskluzivni pospeševalniški program, lansirali še vzporedni program, imenovan Startup Academy. V njem smo priložnost dali še desetim ekipam, ki se niso uvrstile v glavni program. Na dogodku tako res vidite cvet naših start-upov in prepričana sem, da bomo o vsaki izmed teh zgodb še slišali.« Letos se je SAŠA inkubator osredotočil na prihodnost, še posebej na food segment, segment zelenih tehnologij in druge rešitve, ki napovedujejo bolj trajnostno življenje.
Navzoče je pozdravil tudi župan MO Velenje Peter Dermol, ki je izpostavil, kako občina podpira prizadevanja mladih: »Verjamemo v potencial mladih in njihove ideje, ki lahko pomembno prispevajo k razvoju našega kraja.«
Zmagovalci Startup Generatorja
Ferme Green Tech so nosečniška oblačila, ki s svojo inovativno tehnologijo zaščitijo najbolj ranljivo ciljno skupino, otroke, pred fizičnimi in psihičnimi posledicami uporabe mobilnih telefonov in ostalih naprav, ki povzročajo zdravju škodljivo (elektromagnetno) sevanje. Z oblačili je Maja Ferme poskrbela za bolj varno in brezskrbno zeleno digitalno prihodnost. »Po enoletni poti okoli sveta smo se lani vrnili in smo zdaj spet v Velenju. Ker tukaj živimo in ker sem podjetnica, je bilo logično, da se odločim za sodelovanje v SAŠA inkubatorju. S programom sem zelo zadovoljna. Spoznala sem veliko zanimivih podjetnikov in idej, med sabo smo se dobro povezali in izmenjali izkušnje, kar je za podjetništvo izjemno pomembno.«
Dirtspecific so zaščitne folije in nalepke, ki učinkovito varujejo kolesa višjega cenovnega razreda. Njihove nalepke so izdelane iz vrhunskih materialov in imajo premišljen dizajn, ki sta ga razvila Jaka Seme in Monika Pogorelc. Sedež imajo v Velenju, kjer so prodajo že zagnali, širijo pa se tudi po vsem svetu. Je bilo na tržišču pomanjkanje takšnih izdelkov? »Na tržišču ni bilo nobenega proizvajalca. Nekaj jih je po svetu, vendar smo se odločili za razvoj in proizvodnjo zaradi lastnega ozadja v tem športu ter zaradi razvoja v Velenju. Kljub omejenim finančnim sredstvom napredujemo, se trudimo in improviziramo. 10.000 evrov bodo porabili za nakup novih naprav in razširitev ekipe, kjer nas je trenutno pet, zaradi pomanjkanja časa pa se ne moremo posvetiti nadgradnji ideje.«
Pyroproducts pa je ideja, ki se osredotoča na izvedbo pirolize biomase v bio-oglje in lesni kis z uporabo mobilne enote. Dejan Verhovšek je razvil to inovativno rešitev, ki tudi zmanjšuje emisije CO2, s čimer pomembno prispeva k boju proti podnebnim spremembam. Ideja o mobilni pirolizni enoti, ki jo uvajajo na slovenski trg, strankam omogoča, da storitev opravijo na svoji lokaciji, brez potrebe po lastni opremi za predelavo biomase. So bili na podjetniški poti že prej? »Moj oče je bil podjetnik večji del svoje kariere, medtem ko se sam zdaj bolj resno ukvarjam s podjetništvom. Pred tem sem sedemnajst let delal v industriji, predvsem kot razvojnik in vodja projektov. Vem, da se zgodba ne bo končala, v tem času sem zgradil veliko novih povezav, kar mi veliko pomeni, saj sem se vedno spraševal, s kom se lahko povežem. In zdaj so se te povezave izkazale za zelo dragocene.«