Na vsakem srečanju se predstavi tudi eno izmed podjetij. Na tokratnem je svoje inovativne izdelke predstavilo podjetje Graska. Razvojna agencija SAŠA je na srečanju delila informacije o možnostih, ki jih skladi za pravični prehod nudijo malim podjetjem na področju raziskav, razvoja in inovacij. S tem želijo spodbuditi rast in razvoj inovativnih podjetij, kot je Graska, ter omogočiti dostop do sredstev, ki bodo podprla njihove projekte.
Kljub izzivom zaradi prestrukturiranja je čutiti optimizem v podjetjih
Direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice Rok Plankelj, je poudaril uspešnost Poslovnega espressa in opisal, kako podjetniki v zelo kratkem času predstavijo svoje inovacije ter iščejo sinergije z drugimi podjetji. »Kljub izzivom prestrukturiranja in prehoda v nizkoogljično gospodarstvo je čutiti optimizem v podjetjih, ki so pripravljena na prilagoditve in iščejo sredstva za raziskave, razvoj in inovacije. Se pa vsi zavedamo, da sta za razvoj regije zelo pomembna zakona o postopnem zapiranju premogovnika, ki sta ključna za razvoj, pri čemer je potrebno še slediti sprejetju potrebnih zakonov, da se lahko učinkovito izvedejo načrtovane spremembe. Ko bosta oba zakona uradno sprejeta, se bomo morda lahko lažje odzivali na izzive in bolj sistematično uresničevali načrtovane spremembe.«
Za mlada in inovativna podjetja je zelo pomembno, da izkoristijo priložnosti, ki jih ponujajo različni razpisi
Mag. Biljana Škarja, direktorica Razvojne agencije (RA) SAŠA je na srečanju povedala, da je bil prvi razpis Sklada za pravični prehod za SAŠA regijo objavljen konec lanskega leta, namenjen pa je izključno ureditvi ekonomsko-poslovne infrastrukture – podjetniških inkubatorjev. Upravičenci so lokalne skupnosti, ki so imeli priložnost oddati prijave do 15. januarja. To je prvi od treh razpisanih rokov, preostala roka sta 14. junij in 15. oktober 2024. Glede na obseg razpisanih sredstev je direktorica RA SAŠA dodala: »Sredstva, ki so na voljo prek tega sklada, so žal zelo omejena. Gre za del evropske kohezijske politike, ki spodbuja razvoj in se osredotoča na reševanje družbeno-gospodarskih izzivov, ki jih prinaša prehod v nizkoogljično družbo. Ta sredstva so minimalna v primerjavi s kompleksnostjo in obsegom prestrukturiranja regije iz industrijske v postindustrijsko,« je povedala mag. Biljana Škarja. Po njenem mnenju je za podjetja, zlasti mlada in inovativna, zelo pomembno, da izkoristijo priložnosti, ki jih ponujajo različni razpisi. Naslednji razpis Sklada za pravični prehod, ki je že napovedan, bo usmerjen v raziskave, razvoj in inovacije, kar predstavlja odlično priložnost za podjetja, kot je Grashka, ki ima ambiciozne načrte na razvojnem področju. Trenutno potekajo usklajevanja z ministrstvom glede pogojev in kriterijev razpisa. »Prizadevamo si, da bi imela podjetja, ki imajo identificirane dobre projekte, pogoje za uspešno prijavo. Pri tem je pomembno izpostaviti, da se RA SAŠA aktivno vključuje v vse te aktivnosti in animira regijsko gospodarsko okolje, ki je pripravljeno sodelovati v pravičnem prehodu in se prijavljati na razpise,« še dodaja Škarja.