Vsak dan se je treba boriti za mir

Proslava v Topolšici
Naš čas

9. maja mineva 80 let, odkar je bila v Topolšici podpisana delna kapitulacija nemških sil za vzhodno Evropo in vsako leto v kraju, ki ta dan praznuje tudi kot krajevni praznik, pripravijo osrednjo državno slovesnost. Ta je letos v Ljubljani, v Topolšici pa so proslavo ob koncu vojne pripravili 8. maja.

Osrednja govornica na proslavi je bila ministrica za pravosodje Andreja Katič. Poudarila je, da je 9. maja 1945 nastopila težko pričakovana svoboda. »Konec je bilo morije, ki je na slovenskih tleh trajala že vse od aprila 1941, ponekod še prej, ko so si naše ozemlje razdelile okupatorske države. In se namenile uničiti slovenski rod ter našo narodno identiteto. Zažiganje knjig, prepoved slovenske besede, prepoved slovenskih šol, izgnani intelektualci in zavedna duhovščina v taborišča …

Pri tem pa očitno niso računali na junaški odpor slovenskega naroda pod okriljem  osvobodilne fronte. Prav je, da poudarimo, da smo se Slovenci z narodnoosvobodilnim partizanskim bojem odločili tako, kot je bilo edino prav. Proti fašizmu in nacizmu. Odločili smo se za preživetje in za lepšo prihodnost. Tudi socialno ter družbeno bolj pravično,« je med drugim dejala Andreja Katič.

Ob tem je opozorila, da danes žal povsod ne uživajo miru. »Naš zgodovinski spomin je prekratek. Če želimo za naše zanamce, narediti tisto, kar je prav, nam mora biti zgodovinski spomin kompas za današnje odločitve, in dolžni smo izkazati spoštovanje vsem, ki so dali svoja življenja, da uživamo v svobodni, suvereni, samostojni državi Sloveniji. Mir je treba negovati, negujemo pa ga na tak način, da ne poslušamo laži, ne netimo sovraštva, ki smo mu priča tudi na družabnih omrežjih – s strani voditeljev, tudi vidnih politikov, ampak spodbujamo sožitje, gradimo skupnost, delamo na tem, da bodo tudi prihodnje generacije uživale mir. Vsak dan se je treba boriti za mir!«

Pomembno je, da ne pozabimo

Na proslavi je zbrane nagovoril tudi župan občine Šoštanj Boris Goličnik, ki je najprej izrazil razočaranje, da ob 80. obletnici podpisa kapitulacije osrednja državna proslava ni v Topolšici, kjer se je to pomembno dejanje zgodilo, a poudaril: »Pomembno je, da ne pozabimo, da so za mir in svobodo ljudje pred 80. leti trpeli, se borili in umirali. Zavedati se moramo vrednot miru, svobode in si prizadevati, da bodoče generacije ne bodo čutile vsega tega zla, ki so ga čutili pred 80. leti.«

Mnoge skupnosti miru več nimajo

Tudi velenjski župan Peter Dermol je v svojem nagovoru zbranim poudaril pomen borbe za mir. Kot je dejal, nimamo pravice, da spreminjamo zgodbo partizanskega boja, temveč le dolžnost, da nanjo opozarjamo, se je spominjamo in jo spoštujemo. Opozoril pa je tudi na nemirna dogajanja v naši okolici: »V naši neposredni bližini so območja, skupnosti, ki miru več nimajo. Kot politiki in vsak posameznik moramo narediti vse, da do nemirov ne bi prišlo in bi bil mir ogrožen.«

Pred proslavo so predstavniki združenj borcev NOB, župana Šoštanja in MO Velenje ter predsednica KS Topolšica položili vence pred spominsko ploščo padlim domačinom. Občina Šoštanj je ob tej priložnosti izdala knjigo Osemdeset let spominov na otroštvo med drugo svetovno vojno v Šoštanju in okolici z naslovom Če vas bodo kaj spraševali, nič ne vete. Ta knjiga je neprecenljiv dokument nekega časa, tako drugačnega od današnjega.

Foto Topolšica dan zmage