Mesto severnega sonca, ki poleti skoraj ne zaide. Lepota, ki jo je težko opisati z besedami. Tam še vedno odmevajo koraki kraljev, pesnikov in sanjačev. Lepo. Stockholm, skandinavska prestolnica na vodi, se razprostira na 30.000 otokih, otočkih in čereh od tega na 14 večjih otokih, povezanih s tudi komaj 4-minutnimi trajektnimi linijami. Na treh od njih smo bili tudi mi.
Sicer je bil glavni cilj obiska ogled dobrih praks na njihovem območju in seznanitev z delovanjem LEADER na Švedskem. Gostiteljica LAS-a Leaderstockholsbygd Susanne Ortmanns in predsednik Švedskega LEADER Per Lodenius sta nas velikodušno sprejela v svojih prostorih v obmorskem mestu Norrtälje, oddaljenem približno 70 km SV od Stockholma, kjer so nam predstavili delovanje programa LEADER.
Pogrešajo domačo hrano
Izvedeli smo, kako na Švedskem delujejo lokalne pobude za razvoj podeželja in kako preko pristopa »od spodaj navzgor« spodbujajo trajnostne projekte, ki temeljijo na sodelovanju skupnosti. Predstavljeni so nam bili način kmetovanja na 200 ha veliki kmetiji, na kateri pridelujejo zelenjavo, pomen lokalne hrane, samooskrbe in krožnega gospodarstva. Pridelke prodajajo preko svoje internetne strani, dostave pa organizirajo na že v naprej določenih lokacijah, večinoma na obrobju mesta Stockholm.
Po pogovoru s slovenskimi študenti v Stockholmu smo zvedeli, da jim primanjkuje lokalno pridelane hrane, ki do centra sploh ne pride. Slovenci v tujini to pogrešajo, zato komaj čakajo na pakete domače hrane, ki jih starši pošiljajo za praznike, saj je pot domov dokaj komplicirana, draga in dolga.
Pika Nogavička in skansen
Pot smo nadaljevali proti regiji Blidöbygden, na slikovitem otoku Blido, kjer smo se potopili v življenje Švedov v 19. stoletju. Tamkajšnja lokalna skupnost nas je popeljala skozi projekte obnove podeželskih hišk, ki ponujajo vpogled v tradicionalno podeželsko življenje tistega časa. Pokazali so nam ohranjene predmete in pohištvo iz tistega obdobja. Posebej nas je navdušila stara domača pekarna The Bakery Cottage, kjer deluje društvo starejših ljudi. Poskusili smo njihovo tradicionalno hrano – pšenične oblate, pravkar pečene v krušni peči, tipično predjed lokalnih restavracij. V bližini, na otoku Norrora, pa smo ob poletni hiški, ki jo je obiskovala znamenita pisateljica Astrid Lindgren, stopili v prizorišče snemanja filma o Piki Nogavički.
Naša raziskovanja so se z novim jutrom nadaljevala z ogledom muzeja skansen, ki je prvi pravi muzej na prostem na svetu. Po njemu so se oblikovali vsi nadaljnji muzeji. V njem so predstavljeni švedski zgodovinski objekti, ljudske obrti in tradicije. Spoznali smo slog švedskih kmetov, obrtnikov in kmečkih družin, življenje Skandinavcev v 19. stoletju, si ogledali številne živali, tipične za švedsko naravo, tudi družino losov. Z ladjico po Baltskem morju smo med kanali Stockholma doživeli mesto z ene najlepših perspektiv – z vode, med otoki arhipelaga.
Od ABBE do Nobela
Po 51 letih, ko je ABBA zaslovela na Evroviziji s skladbo Waterloo, smo v muzeju ABBA doživeli pravi potop v tiste čase. Hologrami, bleščice, nostalgija. Ples in petje z avatarji članov skupine, razstava pisanih oblačil, instrumentov, ogled studia in rdeči telefon, na katerem so bili kot skupina dosegljivi in samo štirje ljudje na svetu so imeli njihovo telefonsko številko. Smo čakali na klic …
Novo jutro, obisk pokrite tržnice, kjer se najdejo ribe, zelenjava, zoreni stejki, priloge, okusne malice … tlakovana pot do starega mestnega jedra Gamla Stan, kjer so ozke ulice, barvite hiše in čudoviti trgi, ki ustvarjajo pravo srednjeveško vzdušje. Med potjo pa dotiki kamna, popisanega z runami v bližini muzeja Nobelovih nagrad. Švedske rune so se uporabljale na območju današnje Švedske v času vikinške dobe in zgodnjega srednjega veka (od 8. do 12. stoletja). Doživeli smo menjavo straže pred kraljevo palačo s 600 sobami in si v palači pod zemljo ogledali še kraljevo zakladnico, kjer smo občudovali krone, dragocen nakit in zgodovinske predmete švedske monarhije.
Zgodovinsko mesto, partnerji LASa Leaderstockholmsbygd, prijazni domačini in hrana so nas očarali. Z veseljem bi se še kdaj vrnili!