KSSENA za lokalni energetski koncept

Šaleška dolina
Naš čas

Zavod KSSENA je lani pridobil več kot 1,6 milijona evrov evropskih sredstev za izvajanje projektov, ki prispevajo k trajnostnemu razvoju regije.

Zavod, ki že dve desetletji deluje kot osrednja energetska agencija za Savinjsko, Šaleško in Koroško regijo, je tudi v letu 2024 izvajal številne aktivnosti za zmanjšanje ogljičnega odtisa, krepitev energetske učinkovitosti ter spodbujanje uporabe obnovljivih virov energije. Poseben poudarek so namenili podpori lokalnim skupnostim, svetovanju občanom, sodelovanju v mednarodnih projektih in širjenju znanja o učinkoviti rabi energije.

V letu 2024 so pridobili več kot 1,6 milijona evrov evropskih sredstev za izvajanje projektov, ki prispevajo k trajnostnemu razvoju regije. Med aktualnimi projekti izstopajo procuRE, H2MA, 3DIVERSE, VISIONS 2045 in NACHIP, ki so usmerjeni v razvoj energetske infrastrukturne prihodnosti, spodbujanje zelene mobilnosti, krepitev energetskih skupnosti in preobrazbo sistemov daljinskega ogrevanja. V številnih projektih zavod nastopa kot vodilni partner.

V okviru evropskih projektov so bile izvedene številne raziskave in analize, ki so bile ključne za oblikovanje smernic za nadaljnji razvoj energetske učinkovitosti v regiji. Zavod je sodeloval tudi pri pripravi strategij za zmanjšanje ogljičnega odtisa, kar je pomemben korak pri doseganju podnebnih ciljev Evropske unije.

Med vidnejšimi dosežki Zavoda KSSENA v letu 2024 izstopajo vzpostavitev Borzenove kontaktne točke, to je svetovalna pisarna za obnovljive vire energije v Velenju in Celju, priprava dokumentacije in uspešna prijava za postavitev sončnih elektrarn na javnih objektih, izvajanje energetskega managementa v več občinah ter aktivna udeležba v kar 13 mednarodnih projektih. Zavod je organiziral tudi vrsto izobraževanj in spletnih seminarjev za javni sektor, podjetja in občane z namenom širjenja znanja o učinkoviti rabi energije.
Pomemben del aktivnosti se je odvijal tudi v okviru izvajanja Lokalnega energetskega koncepta MO Velenje. Med pomembnejšimi izvedenimi ukrepi so bili energetska sanacija strehe na upravni stavbi MO Velenje, odprtje Podnebno-energetske pisarne v Starem Velenju in sanacija strehe na Podružnični osnovni šoli Pesje. Ti ukrepi so pripomogli k zmanjšanju rabe energije ter k večji ozaveščenosti prebivalcev o pomenu energetske učinkovitosti.