Župan Velenja slovesno prevzel znak Misije EU

Prejem naziva podnebno nevtralno in pametno mesto
MOV

Evropska komisija je Mestni občini Velenje uradno podelila naziv podnebno nevtralno in pametno mesto, ki ga prejmejo le najbolj ambiciozna evropska mesta na področju razogljičenja in trajnostnega razvoja. Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol je danes v Vilni v Litvi, v okviru letne konference Evropske komisije, slovesno prevzel znak Misije EU – priznanje za uspešno pripravljen akcijski in investicijski načrt, s katerim bo Velenje do leta 2030 postalo podnebno nevtralno mesto.

Za pridobitev tega prestižnega naziva so pripravili in oddali celovito podnebno pogodbo, ki je temeljni dokument misijskih mest. Ta vključuje celovit Akcijski načrt razogljičenja, investicijski načrt z ukrepi do leta 2030, model podnebnega upravljanja z vključevanjem lokalne skupnosti, izkazano podporo deležnikov, kot so Komunalno podjetje Velenje, podjetje PUP Saubermacher, vzgojno-izobraževalne institucije, SAŠA inkubator, ter več kot 60 podjetij ter institucij. Velenje ima jasen cilj: do leta 2030 zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 80 odstotkov, ki jih zaradi lokalnih potreb povzročamo in na katere lahko v naši lokalni skupnosti vplivamo – s tem pa postati zgled prehoda v zeleno prihodnost.

Evropska komisija je aprila 2025 sporočila, da je Velenje v izboru evropskih mest, ki so v Misiji podnebno nevtralnih in pametnih evropskih mest do leta 2030 in so njihove, septembra 2024 oddane podnebne pogodbe po temeljitem pregledu prejele pozitivno oceno Evropske komisije. Danes so znake misije EU predstavniki mest, med njimi župan Mestne občine Velenje Peter Dermol, tudi uradno prejeli.

Velenje je eno izmed 112 mest (100 iz držav EU in 12 iz pridruženih držav), ki sodelujejo v Misiji 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest. Ta prestižna pobuda Evropske komisije je namenjena mestom, ki so pripravljena hitro in sistematično nasloviti podnebne spremembe ter s svojim delovanjem postati zgled drugim mestom po Evropi in širše.

Za uresničitev ciljev do leta 2030 Velenje predvideva naložbe različnih deležnikov v višini 337,6 milijona evrov, pri čemer bo več kot polovica sredstev namenjenih prenovi energetskih sistemov, preostanek pa v približno enakem razmerju za energetsko učinkovitost stavb in trajnostno mobilnost.

Mestna občina Velenje že od 2018 v povprečju vsako leto namenja okoli 16 % občinskega proračuna za podnebne ukrepe. V letu 2020 je ta delež dosegel celo 27,3 %, kar odraža visoko raven politične zavezanosti ciljem razogljičenja.

V Velenju so opredelili šest ključnih področij razogljičenja: energetika (sistem daljinskega ogrevanja), mobilnost, odpadki in krožno gospodarstvo, zelena infrastruktura, digitalizacija (pametno upravljanje mestnih storitev) in vključevanje skupnosti (sodelovanje prebivalcev in lokalnega gospodarstva). Med poudarki akcijskega načrta so tudi: vključevanje mladih, jasen sistem upravljanja, uporaba naravnih rešitev in ustrezna raba zemljišč. Evropska komisija je izrazila podporo in zaupanje v strategijo Velenja, obenem pa priporočila nadaljnji razvoj finančnih scenarijev in razpršitev energetskih virov.

Znak misije EU mestom zagotavlja nadaljnjo podporo EU pri uresničevanju podnebnih ciljev.