Šmartno ob Paki, 2. decembra – Za letošnjo predzadnjo sejo sveta Občine Šmartno ob Paki v začetku tega tedna so imeli svetniki na dnevnem redu 11 točk, največ časa pa so namenili prvemu branju predloga občinskega proračuna za leto 2025. Pozorno so prisluhnili tudi predstavitvi študije Socialni in ekonomski vidiki prestrukturiranja Savinjsko- Šaleške regije ob predčasnem zaprtju Teš in Premogovnika Velenje.
Potreben kompleksen pristop
Pri predstavitvi omenjene študije je vodja projekta prof. dr. Žan Jan Oplotnik med drugim predstavil posledice zapiranja dveh energetskih gigantov – Premogovnika Velenje in Teša – z nekaterimi številkami. »Hitrejši ko bo postopek zapiranja, večji bodo negativni učinki tega na območju regije. Študija služi kot izhodišče z ovrednotenimi finančnimi in socialnimi posledicami. Izzivov bo veliko, nanje se bo treba odzvati z dobrimi projekti. Zanesljivo pa bo treba poskrbeti, da breme prestrukturiranja ne bo padlo na občinske proračune,« je med drugim poudaril razlagalec.
Po mnenju šmarškega župana Janka Kopušarja bo potreben kompleksen pristop pri reševanju problematike zapiranja Premogovnika Velenje in Teša. Občina Šmartno ob Paki sodi v ožje območje izkoriščanja premoga, a je v tej finančni perspektivi izpadla iz financiranja, ker nima objektov, povezanih z dejavnostjo omenjenih energetskih sistemov. »Aktivnosti bo treba načrtovati tako, da bomo vsi našli nove priložnosti in beležili nadaljnji razvoj. Treba se bo vključiti v projekte, pridobiti denar, da naša lokalna skupnost ne bo nazadovala, standard občanov pa padel. Razvojnega zaostanka ne smemo dovoliti. Je pa treba povedati, da v naši občini že čutimo negativne posledice spremembe v energetskih sistemih v zadnjih letih.«
Svetniki so v razpravi opozorili na nekatera odprta vprašanja. V luči pričakovanj zakonov o postopnem zapiranju premogovnika ter o prestrukturiranju Saša regije, o pravičnem zelenem prehodu pa bo zagotovo odprtih tem še precej več.
Več odhodkov kot prihodkov
Predlog občinskega proračuna za prihodnje leto je v prvem branju dobil soglasno podporo svetnikov. Pri njegovi predstavitvi je Janko Kopušar dejal, da bodo poleg rednega financiranja vseh zakonsko predvidenih nalog, vseh proračunskih porabnikov ter že do zdaj utečenih nalog v ospredju tri glavne smeri delovanja: sanacija po poplavah, zagotavljanje nadomestnih lokacij za 34 objektov in njihove lastnike, ki so v občini predvideni za preselitev, ter v zvezi s tem povezano prostorsko načrtovanje in gradnja javnega kanalizacijskega omrežja v Rečici ob Paki – desni breg.
V prvem branju občinski proračun za leto 2025 predvideva 5,6 milijona evrov prihodkov ter 7,2 milijona evrov odhodkov. Razkorak naj bi »pokrili« iz prenesenih sredstev letošnjega leta. Po besedah Kopušarja bodo za drugo branje slednjega poskušali na osnovi pogovorov z vsemi proračunskimi porabniki nekoliko zmanjšati: »Ne glede na povečanje glavarine je pred nami izjemno zahtevno finančno leto. Pričakujejo se podražitve, plače v javnem sektorju bodo višje. Poleg tega želimo fleksibilen proračun, da bomo lahko za projekte, za katere bomo pridobili državna ali evropska sredstva, zagotovili lasten finančni delež. Sofinanciranja države se nadejamo predvsem pri urejanju vodotokov in cestnega omrežja,« je še pojasnil.
Predlog občinskega proračuna za leto 2025 je že v javni obravnavi. Ta bo trajala do 18. decembra, dan kasneje pa naj bi ga sprejeli na letošnji zadnji seji občinskega sveta.
Podpis k sliki:
Občinski svetniki naj bi se na sejo sešli letos še enkrat, in sicer takoj po končani javni obravnavi predloga občinskega proračuna za leto 2025.