Proračun Občine Šoštanj rekordnih 52 mio evrov

Seja v Šoštanju
Naš čas

Seja sveta Občine Šoštanj – Kakšni sta vizija in prihodnost TEŠ in Premogovnika Velenje po letu 2033 – Skrbi socialnih partnerjev ostajajo

Šoštanj, 27. decembra – Na 18. redni seji sveta Občine Šoštanj so se svetniki seznanili z osnutkom Zakona o postopnem zapiranju PV, ki ga je predstavil državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor, mag. Miran Gajšek. Pojasnil je, da bo zapiranje Premogovnika postopoma potekalo do 31. decembra 2033, pri čemer bo še naprej potekalo pridobivanje premoga za nujne energetske in sistemske potrebe Slovenije. Gajšek je izpostavil, da so sredstva za prestrukturiranje na voljo in jih je dovolj, a je ključno, da se ustrezno in smiselno porabijo. Pri tem so zgledi iz Belgije, Nemčije in Velike Britanije lahko dragoceni pri usmerjanju nadaljnjih korakov.

Postopno zmanjšanje proizvodnje in zaposlenih

Generalni direktor PV, mag. Marko Mavec, je poudaril, da do konca leta 2033 načrtujejo odkop 10 milijonov ton premoga. Ob tem bo postopno potekalo zmanjšanje števila zaposlenih, ki naj bi do takrat upadlo z današnjih skoraj 2.000 na 500, skladno s projekcijami upokojevanja. Mag. Mavec je izpostavil, da v prihodnjem letu načrtujejo odkop 1,8 milijona ton premoga, nato pa bo proizvodnja postopoma upadala in se bo prilagajala številu zaposlenih.

Generalni direktor TEŠ mag. Branko Debeljak je potrdil, da količina odkopanega premoga ustreza potrebam TEŠ, ter poudaril, da je sprejem t. i. interventnega zakona ključnega pomena za nadaljevanje zgodbe TEŠ in PV tudi po 1. januarju 2025. Izrazil je prepričanje, da je kljub številnim neznankam in spremembam v procesu upoštevanih veliko pripomb, kar omogoča nadaljnje korake pri reševanju prihodnosti podjetij.

...

Celoten članek je na voljo v današnjem Našem času.