Invalidi nas učijo, kaj pomenita vztrajnost in moč duha

Posvet
Naš čas

Delovno srečanje in slovesnost ob mednarodnem dnevu invalidov – Velenje 20 let občina po meri invalidov, Medobčinsko društvo invalidov ŠD deluje 55 let

Velenje, 2. decembra – Svet za invalide pri MO Velenje je ob mednarodnem dnevu invalidov, 3. decembru, organiziral dve priložnosti za povezovanje in krepitev dialoga z invalidskimi organizacijami. V Galeriji Velenje so organizirali delovno srečanje s predstavniki invalidskih organizacij, društev in institucij, ki delujejo na področju podpore invalidom in osebam s posebnimi potrebami.
V Domu kulture Velenje pa je bila zvečer slovesnost, posvečena 20. obletnici pridobitve naziva občina po meri invalidov in 55. obletnici Medobčinskega društva invalidov Šaleške doline (MDIŠD) Velenje. Na njej so se poklonili preteklim dosežkom in »se ponovno opomnili, kako pomembno je ustvarjati vključujočo družbo. Osebe z omejitvami nas vsak dan učijo, kaj pomenita vztrajnost in moč duha. So dragoceni člani del naše skupnosti, ki nas bogatijo in nas krepijo, da smo še močnejši,« je v svojem nagovoru izpostavila podžupanja Aleksandra Vasiljević.

20 let občine po meri invalidov

MO Velenje že od leta 2004 invalidom omogoča vožnjo s Kameratom (brezplačni prevozi za starejše in gibalno ovirane občanke in občane MOV), v sejni dvorani MO Velenje, Vili Bianca, Domu kulture, Knjižnici Velenje, MDGN Velenje, Domu za varstvo odraslih in cerkvi sv. Martina so nameščene slušne zanke, urejene so taktilne oznake za slepe in slabovidne (Rudarska cesta, podhod pri Pošti Velenje, Knjižnica Velenje), ureja dostope za invalide na javnih cestah in ulicah v mestu, omogoča brezplačen prevoz po mestu in dva avtobusa Lokalc imata tudi rampo za invalide, javne sanitarije, ki omogočajo dostop tudi osebam z oviranostmi so urejene v garažni hiši pri zdravstvenemu domu in na Avtobusni postaji Velenje.
Poleg tega občina omogoča brezplačne tople obroke v javni kuhinji, pridobitev izredne denarne pomoči, izvaja projekt Donirana hrana, trije razvojni oddelki v Vrtcu Velenje so ustrezno opremljeni tako, da imajo otroci zagotovljene čim boljše razmere glede na primanjkljaje v razvoju, ŠRZ Rdeča dvorana omogoča invalidom nakup cenejših vstopnic za koriščenje bazena, savne in fitnesa, osebe, ki jih spremljajo, pa imajo brezplačne vse vstope.

55 let MDIŠD Velenje

Zgodba današnjega MDIŠD Velenje se je začela leta 1969 na tedanjem Rudniku lignita Velenje. »Nekateri so ugotovili, da bi bilo treba za invalide narediti več in so ustanovili društvo. Naključje je hotelo, da je bila prav istega leta ustanovljena tudi Zveza delovnih invalidov (ZDI) Slovenije,« je zgodovino povzel predsednik MDIŠD Drago Kolar. Generacije so zaslužne, da je društvo zrastlo, veliko postorilo za boljše delovne in življenjske razmere invalidov v podjetjih in občini. »Kupljeni so bili prostori društva na Kidričevi cesti, kjer delujemo še danes. Veliko zaslug gre, žal, pokojnemu predsedniku ZDI Dragu Novaku.«
Danes MDIŠD deluje na območju treh občin Šaleške doline, izvaja osem psihosocialnih programov in je zelo zrastlo. Šteje več kot 1.600 rednih in pridruženih članov. »Zadovoljen sem, da imamo socialno naravnane župane vseh treh občin in je za invalide dobro poskrbljeno. Kjer pa opazimo še kaj in na to opozorimo, je stvar hitro rešljiva,« je poudaril Kolar in izrazil zadovoljstvo tudi s tem, da je letos k pridobivanju naziva občina po meri invalidov pristopila tudi Občina Šoštanj.