Pretečeni roki uporabe zdravil: Kako pravilno ravnati?

Odpadna zdravila
Naš čas

Kaj so odpadna zdravila in kam z njimi ‒ Poskrbite za varnost in učinkovitost zdravil

Večina odpadnih zdravil sodi med nevarne odpadke, zato jih ne smemo odvreči med običajne gospodinjske odpadke ali odplakniti v odtok. Med odpadna zdravila štejemo zdravila s pretečenim rokom uporabe ter zdravila, ki jim rok uporabe še ni potekel, a jih za zdravljenje ne potrebujete več.

Marko Potočnik, mag. farm., Lekarne Velenje, pravi, da nepravilno odvržena zdravila bremenijo okolje, vstopajo v površinske in podtalne vode, pronicajo v pitno vodo in na ta način ogrozijo zdravje ljudi in živali. »Zato je nujno, da zdravila, ki jih ne potrebujete več, ustrezno zavržete. Odpadna zdravila torej prepustite izvajalcu javne službe (komunalne službe) v zbirnih centrih, zbiralcu odpadnih zdravil ob kampanjah ali pa jih prinesite nazaj v lekarno, kjer smo opremljeni z zabojniki za odpadna zdravila. Tako zbrana zdravila se nato predajo v uničenje, ki minimalno obremeni okolje,« pojasni farmacevt.

Pretečeni roki uporabe zdravil

Obvezno zdravstveno zavarovanje posamezniku zagotavlja pravico do zdravil, ki jih prejme na recept v lekarni. Ta zdravila so podvržena strogim postopkom sledljivosti, saj se hranijo v ustreznih in nadzorovanih razmerah od proizvodnje do izdaje, kar zagotavlja njihovo varnost in učinkovitost. Kako pa je s pretečenimi roki in ponovno uporabo zdravil?
»Ko zdravila zapustijo lekarno, se izgubi sledljivost, poleg tega pa so lahko hranjena v neustreznih razmerah (previsoka ali prenizka temperatura, visoka vlaga itd.). Ker torej ne moremo več jamčiti za kakovost zdravila, ga ne smemo ponuditi v ponovno uporabo, saj sta vprašljivi njegova učinkovitost in varnost. Tudi če se v lekarno vrnejo zdravila v nedotaknjeni ovojnini in jim rok uporabe ni potekel, se le-ta ne smejo izdati komu drugemu, ampak jih moramo lekarniški farmacevti predati v uničenje,« odgovarja Marko Potočnik.

Kaj lahko storimo sami?

»Zdravila shranjujte skupaj, vodite evidenco porabe zdravil in dvigov v lekarni – tako preprečite izgubo kakšne škatlice zdravila. Vodite evidenco, ali vam je zdravnik predpisal obnovljiv recept oziroma je bilo zdravilo predpisano samo za en dvig. Za lažjo evidenco jemanja zdravil vam v lekarni lahko pripravimo osebno kartico zdravil,« odgovarja farmacevt, ki se mu zdi pomembno izpostaviti tudi, da se lahko pacienti kadarkoli pogovorijo, katera zdravila je treba jemati redno in katera le občasno, tj. ob težavah. »Ob tem bomo razjasnili tudi morebitna vprašanja o vseh zdravilih, izdanih na recept, in morebitnih drugih izdelkih, ki jih uporabljate za vzdrževanje zdravja.«
🔲 jš