V ponedeljek, 25. novembra, ob 11.30 pripravlja Državni svet Republike Slovenije na pobudo županov in državnih svetnikov Petra Dermola in Matjaža Švagana, ki v Državnem svetu zastopata interese občin Savinjsko-šaleške in Zasavske regije, posvet z naslovom Pravičen prehod – se res vsi zavedamo, kaj to pomeni? Državna svetnika kot predstavnika SAŠA in Zasavske regije, predstavniki delavcev, gospodarstva, strokovne javnosti in Evropske unije bodo uvodoma predstavili ključne socialno-ekonomske izzive izstopa iz premoga.
Od političnih odločevalcev – resornih ministrov ter vodij koalicijskih in opozicijskih poslanskih skupin – pa pričakujemo jasen odgovor, kako bodo zagotovili socialno pravičen prehod ter pogoje za kakovostno življenje v obeh regijah v Sloveniji tudi po izstopu iz premoga. Preko video nagovora bo primere evropskih premogovnih regij predstavila komisarka za kohezijo in reforme v Evropski komisiji Elisa Ferreira. Ker gre za izredno pomembno, predvsem pa aktualno tematiko, sta na posvet vabljena tudi predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednik vlade dr. Robert Golob.
Pravičen prehod v premogovnih regijah, kot sta Savinjsko-šaleška in Zasavska regija, predstavlja temeljni proces za razvoj po izstopu Slovenije iz premoga. Gre za kompleksen in dolgotrajen proces sodelovanja vseh deležnikov, ki prinaša določene izzive in premisleke. Zato sta župana in državna svetnika Peter Dermol in Matjaž Švagan podala pobudo za organizacijo posveta, na katerem bodo odločevalci, predstavniki lokalnih okolij, strokovnjaki in drugi ključni deležniki jasno opredelili pojem pravičnega prehoda. Želimo predstaviti, kako pravičen prehod razumemo oz. se nanj pripravljamo v Sloveniji ter kakšne so dobre prakse in izkušnje iz Evrope, kar je lahko vodilo pri oblikovanju učinkovitih strategij za trajnostni razvoj in socialno odgovorne spremembe za uspešen prehod.
V premogovnih regijah se opaža, da dosedanji načrti države glede izstopa iz premoga ne dajejo ustrezne pozornosti socialni varnosti delavcev in njihovih družin, ki so negotovi glede svoje prihodnosti. Zaradi tega je ključnega pomena, da na posvetu opredelimo skupno vizijo pravičnega prehoda in določimo prednostne naloge za socialno odgovoren prehod, pri čemer bo poudarek na zaščiti pravic delavcev, spodbujanju zaposlitvenih priložnosti, razvoju gospodarstva, izobraževanja in ohranjanju socialne stabilnosti.
Na posvetu želijo spodbuditi tudi poglobljeno razpravo o tem, kako zagotoviti podporo, tudi finančno, regijam za preusmeritev lokalnih gospodarstev in ustvarjanje novih delovnih mest. Dogodek bo služil kot platforma za izmenjavo idej, iskanje sinergij in oblikovanje dolgoročne podpore, ki bo regijam omogočila pravičen prehod ter nadaljnjo rast in razvoj v smeri trajnostne prihodnosti.
Posvet bo v živo predvajan prek spletne strani www.ds-rs.si in na YouTube kanalu Državnega sveta.