V sklopu projekta Moja dežela, ki ga organizira Turistična zveza Slovenije, je Staro Velenje prejelo zlati znak gostoljubnosti v kategoriji Zgodovinska jedra, mesto Velenje pa srebrni znak kot Prepoznavni turistični kraj v Sloveniji. Priznanja sta prevzela župan Mestne občine Velenje Peter Dermol in direktorica Zavoda za turizem Šaleške doline Alenka Kikec.
S posebnim priznanjem Mladi upi turizma je bila nagrajena skupina dijakov Šole za storitvene dejavnosti in študentov Višje strokovne šole Šolskega centra Velenje. Poleg tega so priznanja za prizadevno prostovoljno delo v turistični dejavnosti prejeli tudi predstavniki naših društev. Ta priznanja so dodatna potrditev, da Velenje ostaja zgled urejenosti in trajnostnega razvoja ter navdih za druge slovenske kraje.
Velenje že dolga leta aktivno sodeluje v projektu Moja dežela – lepa in gostoljubna, kjer dosega odlične rezultate. Letos je natečaj, ki je potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar, doživel posodobitev in širitev ciljev. Poudarek je bil na urejenosti, gostoljubnosti ter kakovosti turistične ponudbe. Tekmovanje vključuje različne kategorije, med katerimi so Naj turistični kraj, Prepoznavni turistični kraj, Vzhajajoči turistični kraj, Zgodovinska jedra ter posebne tematike, nagrajuje pa kraje z izjemno zavezanostjo k odličnosti v turizmu.
Staro Velenje je s prejemom zlatega znaka gostoljubnosti v kategoriji Zgodovinska jedra dokazalo uspešnost revitalizacije in ohranjanja kulturne dediščine. V kategoriji Prepoznavni turistični kraji pa je Velenje prejelo srebrni znak gostoljubnosti, kar potrjuje njegovo prepoznavnost kot privlačne turistične destinacije. Dosežki so rezultat trdega dela, sodelovanja in inovativnosti pri oblikovanju turistične ponudbe, ki združuje trajnost, lokalne posebnosti in gostoljubnost.
S posebnim priznanjem Mladi upi turizma je bila nagrajena skupina dijakov Šole za storitvene dejavnosti in študentov Višje strokovne šole Šolskega centra Velenje za zmagovalni projekt Šaleške sladke zgodbe, ki so ga predstavili na 21. mednarodnem festivalu Več znanja za več turizma. Projekt je osvetlil izvirne kulinarične spominke, ki temeljijo na industrijski dediščini Šaleške doline. Dijaki in mentorji so priznanje prejeli iz rok predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar in predsednika Turistične zveze Slovenije Dominika S. Černjaka.
Priznanja za prizadevno prostovoljno delo v turistični dejavnosti so prejeli tudi predstavniki društev iz Velenja: Marta Mravljak (Društvo Revivas Škale), Matic Učakar (Turistično društvo Vinska Gora), Marjana in Jože Plohl (Turistično društvo Šalek) ter Jože Glinšek (Turistično društvo Šentilj pri Velenju).
Na današnjem slavnostnem večernem dogodku s podelitvijo najvišjih priznanj na področju turizma bo predsednica Turistične zveze Velenje Marija Brložnik prejela priznanje za izjemen prispevek k razvoju turistične društvene organizacije. Marija Brložnik, eden mlajših in najperspektivnejših obrazov turističnega prostovoljstva, s svojo neizmerno strastjo do turizma in dediščine prinaša sveže ideje ter z zgledom povezuje mlade in starejše generacije. Na njen uspeh smo lahko izjemno ponosni, saj predstavlja navdih in dokaz, kako močan vpliv ima predano delo na skupnost in prihodnost turizma v Velenju in širše.
Velenje ima dolgo zgodovino uspehov v projektu Moja dežela – lepa in gostoljubna. Do zdaj je mesto osvojilo devet prvih mest, petkrat drugo in trikrat tretje mesto, kar potrjuje njegovo vztrajno zavezanost k urejenosti in kakovosti. Poleg tega je Velenje prejemnik prestižne zlate medalje na tekmovanju Entente Florale Europe za trajnostni razvoj in kakovost življenja, Velenjska plaža pa je že sedmo leto zapored priznana kot najboljše naravno kopališče v Sloveniji.
Priznanja, kot so letošnje zmage, so dokaz, da Velenje ostaja vzor urejenosti in trajnostnega razvoja ter navdih za druge kraje.