Vransko, 16. november 2024 - Agencija za varnost prometa je v sklopu druge nacionalne preventivne akcije Poklicni vozniki v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije, Obrtno zbornico Slovenije ter partnerji v AMZS Centru varne vožnje v soboto, 16. novembra, na Vranskem izvedla brezplačen preventivni dogodek za voznike tovornih vozil in avtobusov z bogatim programom. V štirih predavanjih so se seznanili s tematiko vožnje v zimskih razmerah, zavornih poti, izvajanja nadzora nad tovornimi vozili in avtobusi ter metodami za sprostitev za večjo osredotočenost med vožnjo. Med praktičnimi delavnicami na poligonu so si lahko ogledali demo predstavitev zavornih poti različnih zimskih pnevmatik, spoznali zadnje trende s tega področja, novosti zimske službe DARS ter odkrili cesto na povsem nov način na simulatorju vožnje. Teoretično in praktično izobraževanje je bilo namenjeno dvigu varnosti za vse udeležence v prometu, saj v Sloveniji cestni tovorni promet narašča, z večanjem njegovega obsega pa se povečujejo tudi možnosti za nastanek prometnih nesreč.
Več kot 100 udeležencev iz vse Slovenije so nagovorili direktorica Agencije za varnost prometa mag. Simona Felser, direktor Združenja za promet na Gospodarski zbornici Slovenije Robert Sever, predsednik odbora šol voženj in izobraževanja voznikov na Sekciji za promet pri Obrtni zbornici Slovenije mag. Igor Prah ter višji policijski inšpektor na Generalni policijski upravi Robert Vehovec.
Slovenija je izrazito tranzitna država, saj jo vsako leto prečka okrog 16 milijonov tovornih vozil. Povprečni letni dnevni promet tovornih vozil na naših avtocestah in hitrih cestah znaša skoraj 5.000 vozil (nad 3,5 t), ni pa redko, da imamo na najbolj obremenjenih odsekih avtocest tudi 11 do 12 tisoč tovornjakov na dan. V zadnjih desetih letih je število prometnih nesreč, v katerih so udeleženi poklicni vozniki, v porastu, kar pomeni, da moramo narediti še več za njihovo varnost. Pomembno pa je poudariti, da je še bolj kot število nesreč narasel obseg cestnega tovornega prometa v Sloveniji, kar povečuje kompleksnost zagotavljanja prometne varnosti. Povprečni letni dnevni promet vseh vozil na naših avtocestah in hitrih cestah se je namreč v zadnjih 23 letih (od leta 2000 do 2023) povečal za več kot 80 %, če pa gledamo samo promet tovornih vozil, se je ta povečal za več kot 150 %.
Mag. Simona Felser, direktorica Javne agencije RS za varnost prometa, je v svojem nagovoru izpostavila, da je delo poklicnega voznika danes zahtevno in izjemno odgovorno: »Vsak dan prevzemate večtonski tovor, katerega varnost je v veliki meri odvisna od vašega strokovnega znanja, pozornosti in zbranosti. Poklicni vozniki ste pogosto izpostavljeni dolgim delovnikom, razmeram na cesti, ki so lahko nepredvidljive, ter tveganjem, ki zahtevajo hitro prilagajanje. Zato Agencija za varnost prometa nenehno nadgrajuje programe usposabljanja z najnovejšimi znanji in tehnikami, s katerimi lahko svoje delo opravljate še bolj varno in učinkovito.«
Poklicni vozniki so pogosto podvrženi visokim stopnjam stresa in utrujenosti, kar neposredno vpliva na njihovo pozornost in odzivnost. Podatki kažejo, da je utrujenost voznika eden ključnih dejavnikov, ki prispevajo k prometnim nesrečam, zato je izjemno pomembno spoštovanje obveznih počitkov in odmorov. Kaja Strniša, BRST Psihologija, je prikazala nekaj preprostih vaj sprostitvenih tehnik in obvladovanja stresa, ki voznikom lahko pomagajo ohraniti svežino in pozornost na dolgi poti, s tem pa izboljšajo počutje in varnost na cesti. Ob tej priložnosti so skupaj z AVP pripravili tudi posebno zgibanko Preveč stresa na cesti = nevarnost.
Dogodek je postavil v središče pozornosti specifična tveganja, s katerimi se vsakodnevno srečujejo poklicni vozniki, s ciljem okrepiti ozaveščenost o pomenu varnosti in preventive ter apeliral na voznike ter lastnike prevozniških podjetij, da investirajo v znanje in kompetence svojih zaposlenih in tako sodelujejo pri izboljšanju prometne varnosti. Glavno sporočilo je bilo, da so poklicni vozniki nepogrešljiv del prometne varnosti. Njihova strokovnost, natančnost in odgovornost so ključno orodje za naše varnejše ceste. Z doslednim izvajanjem predlaganih ukrepov lahko skupaj izboljšamo varnost na cestah ter zmanjšamo število nesreč in njihove posledice.