To je pokop pravičnega prehoda

Seja sveta Mestne občine Velenje
Naš čas

Med 32. točkami dnevnega reda 15. seje Sveta MO Velenje je bila zagotovo najbolj odmevna tista, ki je napovedala seznanitev s predlogom Zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini. Na sejo so povabili tudi ministra za okolje, podnebje in energijo mag. Bojana Kumra, ki se je ni udeležil, ter predsednike sindikatov in svetov delavcev TEŠ in PV. Za opredelitev do predloga zakona imajo svetniki pet dni, do 27. oktobra.

Župan je od vseh pristojnih pred predložitvijo zakona zahteval študije in podatke, ki bi podprli odločitve, odgovor pa je do danes prejel zgolj od Evropske komisije, od domačih deležnikov – inštitucij, ministrstev, vlade pa ni prejel.

Peter Dermol: »Celotna vsebina zakona ni v skladu s pravičnim prehodom. Ni zagotovljena socialna varnost niti zaposlenih v Teš in PV, ampak tudi v povezanih družbah, ki poslujejo z obema podjetjema, ne le v dolini, ampak tudi v širši Sloveniji. Dokument opredeljujem kot kazenski zakonik za MO Velenje. Nikjer ni omenjena strategija za izstop iz premoga, ki jo je leta 2022 sprejela država, nobene zaveze ni, da bosta ključna zakona sprejeta, niti zaveze, da bodo v proračunu Slovenije zagotovljena sredstva za prestrukturiranje in pravičen prehod. Že naslov zakona, da zagotavlja toploto za Šaleško dolino, je omalovažujoč do doline.
Eden od členov govori, da je »lokalna skupnost odgovorna za zagotovitev alternativnih virov za ogrevanje«. V občini se že štiri leta pogovarjamo o zeleni preobrazbi daljinskega ogrevanja, ki je ni mogoče opraviti samo s sredstvi lokalne skupnosti, poleg tega je bil izstop iz premoga odločitev države. Ob tem, da država ni sprejela ključnih sistemskih zakonov, da bi lokalna skupnost do novih virov prišla.«

Vsi razpravljalci na seji sveta so izrazili odklonilno stališče do predlaganega interventnega zakona in soglašali, da pomeni pokop energetike v Šaleški dolini in pravičnega prehoda ter hkrati opozorili, da pri »reševanju« energetike ne gre le za prebivalce Šaleške doline, temveč za zanesljivo (samo)oskrbo Slovenije z električno energijo.