Izbiranje sladoleda – zares ali za hec?

Kaj vključuje strošek grobnine – Kdaj bomo dobili novo tržnico – Kako je poskrbljeno za stanovalce Doma za starejše – Pohvaljeni so petki v mestu

Z županom MO Velenje Petrom Dermolom smo ob prebiranju vprašanj, ki mu jih ob njegovem obisku na Radiu Velenje postavljate, ugotavljali, da se ljudje vključujejo, sodelujejo, iščejo odgovore. »Seveda je prav, da je temu tako, da so ljudje tudi pri zbiranju različnih informacij zelo aktivni. Prav zato, ker danes na socialnih omrežjih in drugje vidiš veliko netočnih informacij. Prav je, da takrat, ko imajo to priložnost, zastavijo kakšno vprašanje, da pridobijo konkretne informacije, da to storijo po uradnih poteh, ali po radiu ali pa se obrnejo naravnost na Mestno občino Velenje,« meni župan.

Borut sprašuje, kaj je zajeto v ceni grobnine, ki je v primerjavi z davkom na hišo visoka. Enkrat letno uredijo ciprese, pozimi solijo poti, to pa je tudi vse, meni Borut.

»Grobnina ni tako imenovano nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, ampak predstavlja sorazmerni delež vseh tistih letnih stroškov, ki nastanejo z opravljanjem pokopališke dejavnosti. Na eni strani je tako, kot je poslušalec ugotovil, vzdrževanje pokopališča, ki vključuje košnjo trave, obrezovanje drevja in grmovnic, urejanje poti, cvetličnih nasadov in podobnega. Na drugi strani pa so všteti tudi obratovalni stroški pokopališča, vključujoč stroške dela, energije, vode, potrošnega materiala in seveda vse tiste investicije v pokopališče, ki se določajo na letni ravni. Strošek grobnine je v primerjavi s slovenskim povprečjem nizek, saj MO Velenje vseskozi subvencionira ceno grobnine. Okoli 50 % cene pokrije občina, 50 % uporabniki. Zavedam se, da je vsak strošek potreben obravnave in je prav, da smo tudi glede cene grobnin pozorni in da poskušamo tam, kjer je to mogoče, te cene regulirati predvsem na način, da ne gremo proti zakonodaji, da upoštevamo metodologijo, ki je določena z zakonodajo, po drugi strani pa seveda lahko privarčujemo tam, kjer se privarčevati da.«

V Velenju bo letos poleti zelo veliko dogodkov. Koliko stanejo? Kdo vse to plača?

»Res jih bo veliko in sem vesel, da so se javni zavodi med seboj zelo povezali in skoraj ni dogodka, pri katerem jih ne bi aktivno sodelovalo več. Vsi javni zavodi oziroma vsak javni zavod zase pripravi letni program svojih aktivnosti, ki so tudi finančno ovrednotene. Del teh sredstev zagotavljamo iz proračuna MO Velenje, kar je tudi naša naloga. En del sredstev pridobijo iz nepovratnih sredstev, ko se prijavljajo na razpise za javne zavode, in seveda je kakšen del tudi iz tržne dejavnosti. Približna ocean Festivala Velenje je, da bodo letošnji dogodki stali približno 200 tisoč evrov. Letos obeležujemo 40. obletnico poletnih kulturnih prireditev in tudi to na neki način ponazarja, da je to res zgodba družbenih aktivnosti, ki se v našem mestu uspešno izvajajo, ki so jo ljudje sprejeli. Udeležba obiskovalcev na dogodkih je zelo velika.«

...

Odgovore na vsa vprašanja si preberite v današnjem Našem času.