Sara Bajec, Lidija Šolinc, Karen Kralj in Asmir Bećarević so predlagali rešitve za zmanjšanje cen toplotne energije v prid lokalni skupnosti. Po novinarski konferenci je izjavo dal tudi župan Peter Dermol, ki je povedal, da je pomembno zavedanje, da tako priključno kot posledično obračunsko moč, kot tudi vstopno temperaturo v več stanovanjskih objekt določa lastnik stanovanja, ne Peter Dermol kot župan, ne Komunalno podjetje Velenje (KPV) kot tudi ne protestniki. To je lastninska pravica vseh tistih, ki živijo v teh stanovanjih, pravi Dermol. S KPV Velenje pa so sporočili, da je direktor mag. Gašper Škarja 29. junija letos na pogovor povabil tudi predstavnika Ljudske iniciative Velenje, Asmirja Bečarevića in Saro Bajec. Dogovorili so se, da bo Ljudska iniciativa oblikovala predloge in stališča, ki bi jih nato v sodelovanju predstavili resornim ministrstvom in Holdingu Slovenske elektrarne. Do tega ni prišlo, saj se Ljudska iniciativa dogovora ni držala, sporočajo s KPV.
Številne zahteve Ljudske iniciative, med drugim tudi glede zmanjšanja priključne moči
Med zahtevami so Ljudske iniciative Velenje so, da Komunalno podjetje Velenje (KPV) nemudoma prekliče vse položnice izdane v januarju 2024, začasno ustavi izdajanje novih položnic, dokler ne najdejo rešitve za 50-odstotno znižanje cen toplotne energije ter zmanjša priključno moč za 30% pri vseh stanovanjskih stavbah. Poleg tega pozivajo Termoelektrarno Šoštanj, naj nemudoma zniža ceno toplotne energije na raven iz januarja 2022 in javno objavi količino ter ceno prodane toplote Komunalnemu podjetju Velenje v letu 2023, te podatke pa redno ažurira mesečno.
Ljudska iniciativa zahteva tudi, da Nadzorni odbor Mestne občine Velenje in Nadzorni svet KPV naročita izredno in neodvisno revizijo poslovanja KPV ter pojasnita plačevanje letne najemnine v višini približno 6 milijonov evrov. Trajno naj se ta sredstva porabijo za znižanje cen toplotne energije odjemalcev KP Velenje ali pa naj se ukinejo.
Župan Dermol: »Z dezinformacijami zavajajo ljudi. Družbenih izzivov doslej nismo reševali s protesti.«
Po novinarski konferenci je v Mestni hiši izjavo dal tudi župan Mestne občine Velenje Peter Dermol: »Razumemo, da imamo visok temperaturni režim, saj pridobivamo toploto iz premoga iz Termoelektrarne Šoštanj, ki deluje na visokih temperaturnih režimih. Vendar pa želim poudariti, da temperatura ni edini pomemben dejavnik. Prav tako pomembni sta priključna moč in vstopna temperatura v večstanovanjskih objektih. Pomembno je zavedanje, da lastnik stanovanj ne more odločati o teh parametrih, niti župan Peter Dermol niti Komunalno podjetje Velenje, prav tako ne protestniki. To je lastninska pravica vseh tistih, ki živijo v teh stanovanjih, in načrtovalci protestov bi se morali zavedati te dejstva. Hkrati je žalostno opazovati, kako z dezinformacijami zavajajo ljudi, medtem ko javnost dobro ve, kako v takšnih primerih ravnati. Kar zadeva proteste v Velenju, želim poudariti, da družbenih izzivov doslej nismo reševali s protesti. Zato menim, da so ti protesti nepotrebni in predstavljajo plod velikih dezinformacij, predvsem na socialnih omrežjih. Osebno se ne nameravam udeležiti teh protestov. Vendar pa zagotavljam vsem meščankam in meščanom Velenja, da bom naredil vse, kar je v moji moči, da se spopademo z izzivi in poiščemo optimalne rešitve.«
KPV Velenje Ljudsko iniciativo junija povabili na pogovor, predlogov in stališč iniciativa ni oblikovala
S KPV Velenje pa so sporočili, da je direktor mag. Gašper Škarja 29. junija letos na pogovor povabil tudi predstavnika Ljudske iniciative Velenje, Asmirja Bečarevića in Saro Bajec. V prostorih podjetja jima je podal odgovore in pojasnila na vsa njuna vprašanja, dan po srečanju pa so Ljudski iniciativi Velenje po elektronski pošti poslali še dodatne obrazložitve in gradivo. »Na srečanju predstavnikov Ljudske iniciative Velenje z direktorjem Komunalnega podjetja Velenje je bilo dogovorjeno, da bo Ljudska iniciativa oblikovala predloge in stališča, ki bi jih nato v sodelovanju predstavili resornim ministrstvom in Holdingu Slovenske elektrarne. Do tega ni prišlo, saj se Ljudska iniciativa dogovora ni držala. Prav tako ni nikoli več stopila v stik z nami; vse do konca prejšnjega tedna, ko smo prejeli vabilo na protestni shod. Iz objav, pod katere je podpisana Ljudska iniciativa Velenje, je razvidno, da gre za populizem in zavajanje, s katerima je zlorabljena stiska socialno šibkejših uporabnikov komunalnih storitev. Pri tovrstnih manifestacijah seveda ne nameravamo sodelovati.«