Društvo je otrok Muzeja Velenje

Časovni trak na razstavi kaže bogato vsebino delovanja
Naš čas

Pred 30 leti je bilo ustanovljeno Šaleško muzejsko in zgodovinsko društvo – Častna člana sta postala dr. Jože Hudales in dr. Tone Ravnikar

Velenje, 21. oktobra – Prav na 30. obletnico so na Velenjskem gradu pripravili slavnostno akademijo ob ustanovitvi Šaleškega muzejskega in zgodovinskega društva (ŠMZD) leta 1994. Ob tem so v atriju gradu odprli priložnostno razstavo – časovni trak, ki kaže kontinuiteto 30-letnega delovanja društva – ter podelili častni članstvi dr. Jožetu Hudalesu in dr. Tonetu Ravnikarju.

Cilji in naloge so ostali enaki

Na slovesnosti je začetke in zgodovino društva povzel njegov sedanji predsednik Damijan Kljajič. ŠMZD je nastalo na pobudo iniciativnega odbora pod vodstvom dr. Milana Ževarta in Muzeja Velenje. S tem so se uresničila prizadevanja, da bi v Šaleški dolini delovalo društvo, ki bi povezalo vse prijatelje muzeja in ljubitelje zgodovine. ŠMZD kot samostojno, strokovno, prostovoljno in nepridobitno združenje zgodovinarjev, ljubiteljev zgodovine in kulturne dediščine deluje na območju občin Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki. Glavne naloge so zastavili že pred 30 leti in so ostale domala enake: spodbujanje zgodovinske zavesti, ohranjanje kulturne dediščine Šaleške doline, pospeševanje znanstvenega in raziskovalnega dela na področju zgodovine Šaleške doline ter širjenje zanimanja za njeno zgodovino.

Ena od pomembnejših nalog ŠMZD je tudi organizacija znanstvenih in strokovnih predavanj, razstav, posvetov, okroglih miz in ekskurzij po dolini, Sloveniji in tujini. Društvo na ta način dejavno sodeluje pri promociji premične, nepremične in nesnovne kulturne dediščine Šaleške doline in Slovenije. Kot je povedal Kljajič, prihajajo člani društva predvsem iz vseh treh občin Šaleške doline, njihovo število pa variira in je štelo že tudi 100 članov.

Simbioza društva in muzeja

Razstavo sta postavila sodelavca Muzeja Velenje Mateja Medved, sicer tudi tajnica ŠMZD, in kustos Vinko Mihelak. Kot je Mihelak povedal o sodelovanju društva in muzeja za Naš čas, je društvo pravzaprav otrok Muzeja Velenje. »Ideja za ustanovitev društva je vzniknila namreč med strokovnimi delavci muzeja in vseh 30 let je težko med društvom in muzejem potegniti ločnico. Delovanje obeh je tesno prepleteno, in veseli me, da je tako. Muzej društvu pomaga na različne načine, ne le, da je ŠMZD »doma« na gradu, ampak tudi pri organizaciji dogodkov in vsebini delovanja. Hkrati pa ŠMZD tudi vrača, saj je v muzealstvu trend, da se muzeji odpirajo ljudem, jih povabijo v svoje prostore, da sodelujejo pri programu … Torej gre za simbiozo.«