V dvorani kulturnega doma v Šmartnem ob Paki bo v četrtek, 24. oktobra, ob 19. uri dobrodelni koncert z naslovom Z roko v roki. Prijazno povabilo nanj z imeni sodelujočih v programu so spisali na tamkajšnji osnovni šoli.
Dobrodelnost za dobrodelni sklad
»10 let je že od našega velikega koncerta Naj se sliši in čas je, da se znova predstavijo širšemu občinstvu vsi naši šolski zbori. Blizu 100 učencev prepeva v njih. Njihova zborovodkinja Branka Rotovnik jih je na izziv dobro pripravila. Poleg naših mladih pevcev in pevk smo veseli, da so se našemu povabilu velikodušno odzvali glasbeniki, tako ali drugače povezani z našo šolo: člani ansambla Spev kot osrednji gostje, pevka Irena Vrčkovnik, naša nekdanja zborovodkinja – Navihanka Maša Frece Uranjek, nekdanji učenec Denis Trap, ki bo zapel v duetu z Ireno Vrčkovnik, in skupina Vikend. Manjkal ne bo tudi komični lik – Mojca Pečovnik iz Paške vasi. Prepričana sem, da bo koncert izpolnil pričakovanja vseh, ki bodo z nakupom vstopnice zanj odprli svoje srce za dober namen,« je o prireditvi, katere izkupiček bodo organizatorji namenili za dobrodelni šolski sklad Z roko v roki, povedala Mojca A. Juras, idejna vodja koncerta.
23 let sklada Z roko v roki
Na šoli jim skrb za pomoči potrebne ni tuja. Že pred 23 leti so namreč ustanovili dobrodelni sklad Z roko v roki. Kot je povedala sogovornica, so najprej zbirali denar za otroke v Afriki, težave družin, iz katerih so prihajali njihovi učenci, pa so nakazale potrebo po pomoči tudi njim. »Vse večje njihove stiske so nam dale misliti. Pri tem smo si zastavljali vprašanja, kaj lahko storimo sami zanje in predvsem, kako lahko naše učence in učenke vzgajamo v odprtosti za dobro, dobrodelnost, empatijo. Odgovori se zrcalijo v tradicionalnih prireditvah: Miklavžev sejem, ki bo tudi praznoval že četrt stoletja, pa tekaška prireditev Sončkov tek, vsake toliko časa k tem dodamo še kakšno kulturno prireditev.«
Na vprašanje, kolikim učencem v povprečju v šolskem letu pomagajo s sredstvi dobrodelnega sklada, je Jurasova odgovorila: »Od leta 2021 ima šolski sklad nov statut, po katerem gre glavnina denarja za finančno pomoč učencem iz socialno šibkih družin; tako približno od 10 do 15 družinam v šolskem letu sklad v celoti krije stroške, povezane s šolo (šola v naravi, izleti, aktivnosti iz nadstandardnega programa); del sredstev pa je namenjenih vsem učencem in učenkam (slednjim med drugim krije 25% stroškov šole v naravi) ter za pokritje stroškov določenih nadstandardnih pridobitev, kot so pitniki vode na otroških igriščih, garderobne omarice na ključ in podobno.«
V lanskem šolskem letu se je na račun sklada zbralo blizu 6.000 evrov, poleg vstopnic za prireditve in prostovoljnih prispevkov so precejšen delež k vsoti primaknili donatorji.
Način življenja in potrebe ne kažejo, meni sogovornica, na zmanjšanje socialnih stisk, ampak ravno obratno. Zato vabijo starše učencev, da se obrnejo po pomoč na šolski sklad. »Vzgoja za odprtost, solidarnost, tovarištvo, za pomoč drugemu v stiski so in bodo tisti, ki plemenitijo življenje in delo na naši šoli,« še pravi glede ciljev v zvezi z delovanjem sklada Z roko v roki v prihodnje Mojca A. Juras.