V tem temnem času družba odriva kulturo

Letošnji nagrajenci
Naš čas

Letos so po 19 letih nagrado prvič podelili dvema dobitnikoma

Velenje, 13. junija – Ob koncu tridnevnega festivala liričnega in potopisnega občutja, 23. Lirikonfesta Velenje, je Velenjska knjižna fundacija razglasila dobitnika prestižne književne nagrade velenjica – čaša nesmrtnosti. Nagrado za vrhunski desetletni pesniški opus za odrasle v 21. stoletju sta prejela Borut Gombač in Matej Krajnc.  Na slavnostni akademiji Poetična Slovenija v Vili Bianci so podelili tri literarne nagrade in eno plaketo. Poleg velenjice – čaše nesmrtnosti 2024, ki jo podeljujejo od leta 2006/2007, so podelili še mednarodno Pretnarjevo nagrado 2024.

Tridnevni festival tudi povod za nove vezi

Pia Pogorelčnik, strokovna sodelavka Velenjske knjižne fundacije, je ob zaključku Lirikonfesta izrazila svoje zadovoljstvo z letošnjim festivalom: »Tridnevni festival je prinesel nova prijateljstva, poznanstva in nove vezi. Naši dogodki so zelo dobro uspeli. Kljub slabemu vremenu je bil zaključek odličen, saj smo ga sklenili na osrednjem festivalnem dogodku, četrtkovi akademiji. Letos smo po 19 letih prvič podelili nagrado dvema dobitnikoma. To odločitev je sprejel umetniško-strokovni svet zaradi izenačenega števila glasov, saj niso želeli preferirati enega od dobitnikov.«

Pogorelčnikova je nadaljevala z opisom letošnjih nagrajencev in dogodkov: »Letošnji kulturniki so bili zelo raznoliki. Predstavljajo se pesniki, prevajalci in tisti, ki delajo na področju jezika ali književnosti pa tudi poezije. Letos smo mednarodno Pretnarjevo nagrado podelili dr. Miranu Košuti, ki si jo resnično zasluži za svoje večletne prispevke pri ustvarjanju povezave med slovensko in romansko oziroma slovensko in italijansko kulturo. Med drugim je v italijanščino prevedel Prešernove poezije, kar je izjemen dosežek, saj je ohranil misel in duh Prešernovih del.«

Dodala je še nekaj besed o posebnosti letošnje podelitve nagrad: »Letošnja krilata želva je bila podeljena Marjanu Rajšpu za literarni potopis, ki je bolj filozofski. Poleg tega smo podelili še dve nagradi Lirikonov zlat za vrhunske prevode novejše poezije za odrasle. Klemen Pisk je prejel eno nagrado, Špela Sevšek Šramel in Miha Kragelj pa sta prejela drugo nagrado za svoje prevode slovaške, finske in litovske literature, kar je ponovno povezalo našo literaturo z drugimi kulturami.«

Letos je podelitev nagrade velenjica – čaša nesmrtnosti potekala nekoliko drugače, saj prejemnikov niso razkrili vnaprej. »Lani smo vedeli, da je bila dobitnica Meta Kušar, letos pa je bilo vzdušje bolj napeto. V dvorani smo imeli sedem ožjih nominirancev in nihče ni vedel, kdo bo prejel nagrado, vse dokler nismo odprli ovojnice. Na koncu smo razglasili dva dobitnika,« je še povedala Pogorelčnikova.

Pretnarjevo nagrado 2024 je letos s častnim naslovom »ambasador poezije, slovenske književnosti in jezika« prejel dr. Miran Košuta, ki je dejal: »Častni naslov sprejemam počaščeno in ganjeno, saj gre za osrednje slovensko priznanje za pomembne dosežke in prispevke k mednarodni uveljavitvi in povezovanju slovenske poezije, literature in kulture. To priznanje, poimenovano po Tonetu Pretnarju, ki smo ga že kot študentje na Filozofski fakulteti v Ljubljani v začetku osemdesetih let cenili kot izjemno razgledanega slavista, mi pomeni veliko. Pretnar je bil plemeniti duh, in to nagrado sprejemam z globokim spoštovanjem, saj se že vse življenje trudim za širjenje slovenske poezije, literature in kulture v sosednje kulturne prostore. Še posebej sem vesel, da mi to prestižno nagrado podeljuje matična ustanova, Velenjska knjižna fundacija, ki to ceni.«