Jesen je letni čas, ko se poveča tveganje za prehlad, gripo in druge okužbe dihal. Poleg splošnih priporočil, ki zajemajo skrb zase, redno gibanje in dobro higieno, je pomembno, da uživamo tudi prava živila, ki so bogata z vitamini, minerali in antioksidanti.
Sezonska hrana ima hranilno vrednost, prilagojeno letnemu času, prav tako pa je najbolj naravno pridelana. Tudi z zdravstvenega vidika je priporočljivo uživanje sezonske zelenjave in sadja iz lokalnega okolja, saj so običajno bolj optimalno dozoreli in imajo višjo biološko (hranilno) vrednost.
Kaj pomeni višja biološka (hranilna) vrednost?
To pomeni večje količine sekundarnih metabolitov v primerjavi z zelenjavo in s sadjem, ki sta bila skladiščena in transportirana daljši čas, poleg tega pa se pri sadju zmanjšata tako hranilna kot senzorična vrednost. Z daljšanjem verige od pridelovalca do potrošnika se zmanjša vsebnost vitamina C v zelenjavi, prav tako se zmanjšajo vrednosti vitaminov A, B in E. Če povečujemo delež lokalno pridelanih živil v prehrani, lahko ugodno vplivamo tudi na zagotavljanje virov teh živil in zmanjšamo možnost pojava pomanjkanja nujno potrebnih vitaminov in mineralov.
Kaj torej jesti jeseni?
V jesenskih mesecih je kljub nižanjem temperatur še vedno na voljo kar precej sezonske zelenjave, kot so zelje (sveže in kisano), paprika, solata, endivija, radič, motovilec, korenček, cvetača, por, bučke, čebula, zelena, brokoli, črna redkev, rukola in mesečna redkvica.
Nikakor pa ne smemo pozabiti tudi na jesensko sadje – grozdje, hruške, orehi, lešniki, kostanj, kaki in jabolka.