Breza je v mnogih kulturah simbolizirala svežino, obnovo in preporod. Zaradi svojega belega lubja se pogosto povezuje z nedolžnostjo in čistostjo.
Brez poznamo kar 60 vrst
Breza (Betula) je rod listavcev, ki vključuje več kot 60 različnih vrst. Drevesa breze so znana po svoji beli lubjadi in majhnih, zobatih listih. Lubje je bilo tradicionalno uporabljeno v različne namene. Uporabljalo se je za izdelavo čolnov, streh in košar, kot naravno sredstvo za zdravljenje in konzerviranje hrane. So pomembne za ekosisteme, v katerih rastejo. So hitro rastoče drevesne vrste in pomagajo stabilizirati tla ter preprečujejo erozijo. Poleg tega njihovo listje in vejice tvorijo pomemben del prehrane za številne vrste živali. Lubje, listje in sok breze imajo tradicionalno uporabo v zdravilstvu. Na primer, čaj iz listov breze se uporablja za lajšanje simptomov prehlada in kašlja, medtem ko se sok breze lahko uporablja kot naravni diuretik.
Uživanje brezove vode se vrača
Uživanje brezove vode ali soka je sicer precej zamrlo in ga danes skoraj več ne poznamo, a počasi se tradicija spet prebuja. S preciznim očesom ga danes ponovno lahko najdete na trgovinskih policah z ekološkimi živili, a večinoma prihaja iz skandinavskih držav. Zato se raje obrnite na kakšnega domačega zeliščarja ali zdravilca, ki pozna zbiranje brezove vode. Danes jih najdemo predvsem v Beli krajini.
Omogoča globoko pomladno razstrupljanje
V ljudski medicini velja brezov sok za pijačo, ki omogoča globoko pomladno razstrupljanje. Primeren je predvsem za sodobnega, z industrijsko hrano prenasičenega človeka, ki svoje telo obremenjuje še s kajenjem, nenehnimi stresnimi dejavniki, jemanjem nekaterih zdravil zoper kronične bolezni, kot so uravnavanje krvnega tlaka, antidepresivi in analgetiki.
Razstruplja in poživlja
Tradicionalna zdravstvena korist je namreč tudi učinkovito odstranjevanje strupenih odpadkov iz jeter in ledvic. Brezov sok je namreč naravno čista živa voda, ki se dviga v brezi zgodaj spomladi in velja za enega redkih fitofarmacevtskih pripomočkov, ki stimulira tako jetra kot ledvice. Naredili bi mu krivico, če bi rekli, da zgolj razstruplja, saj obenem telo tudi dobro prečisti in revitalizira organizem. Nikar ne pozabite, da je tudi močan diuretik. V brezovem soku najdemo tudi metilni salicilat, ki deluje protibolečinsko in protivnetno. Aktiviranje pospešenega izločanja pripomore tudi k zdravljenju hiperurikemije in povišanega holesterola v krvi.
Dokazano lahko odstranjuje strupe, ki jih predelajo le jetra, to so alkohol, nasičene maščobe, prehrambne barve, aditivi, pesticidi, ostanki industrijsko pripravljene hrane, prežgane maščobe in konzervansi. Odstranjuje tudi toksine, ki jih lahko predelajo le ledvice, denimo presežno sol, sečno kislino, ostanke zdravil, sečnino in amoniak. Brezov sok tako globoko razstrupi in očisti telo.
Pomaga pri izgubljanju telesne teže
Brezova voda je idealna po velikonočnih praznikih, sploh za tiste, ki so ljubitelji dobro obložene mize in sladkih pregreh. Brezova voda je prijetno sveža in blago sladka, nekoliko motna. Za pravilno odmerjanje se priporoča dnevno uživanje, in sicer do trikrat dnevno po 2,5 decilitra. Dobro bi bilo, da opravite vsaj šesttedensko terapijo, za kar boste potrebovali približno 30 litrov soka. Če se borite z odvečnimi kilogrami, se priporoča ponavljanje terapije vsaka dva meseca.