Gre za enega najstarejših in najbolj priljubljenih borilnih športov na svetu. Boks se razvija že več stoletij in ima bogato zgodovino, ki sega celo v antične čase. O boksu se bomo pogovarjali z Nejcem Nedeljkom, nekdanjim uspešnim boksarjem boks kluba Ring iz Ptuja, ki zdaj prenaša svoje znanje na nove boksarske generacije v Šaleški dolini.
Boks sodi med borilne športe, katerega osrednji cilj je premagati nasprotnika z izčrpanjem njegovih možnosti za nadaljnje sodelovanje v dvoboju.
To se običajno doseže z udarjanjem nasprotnika in doseganjem več točk s tehničnimi in močnimi udarci. Seveda pri tem obstajajo pravila in omejitve, ki jih morajo boksarji spoštovati. To vključuje omejitve glede udarcev, pravila o prekinjanju dvobojev, števila rund, kar šport ločuje od splošnega fizičnega obračuna.
Boks je športna disciplina v kateri se lahko pomerijo tako profesionalni športniki kot tudi amaterski. In če je Boksu v preteklosti veljal za moški šport, smo Nejca Nedeljka povprašali ali pri njih trenirajo tudi dekleta?
»Seveda boks trenirajo tudi dekleta, v našem klubu smo na začetku imeli razmerjev spolov porazdeljeno na polovico, torej polovica deklet, polovica fantov. V zadnjem letu je šlo to razmerje nekoliko v korist fantov, vendar dekleta vsekakor trenirajo z nami.«
V Šaleški dolini lahko torej pod strokovnim vodenjem Nejca Nedeljka in Anje Jabločnik treniramo boks. Koliko članov šteje vaš klub?
»Skozi leta se je v našem klubu preizkusilo več kot štiristo Velenjčanov oziroma Velenjčank, nekateri ostajajo in redno trenirajo, drugi so prisotni samo neko obdobje. Tistih redno aktivnih je ta trenutek približno petdeset.«
Boks je priljubljen po vsem svetu in ima dolgo zgodovino.
Tekmovanja potekajo v različnih težnostnih kategorijah, od lahkih do težkih. Boksarski dvoboji se odvijajo v določenem časovnem okviru, sestavljenem iz rund, običajno treh minut, med katerimi se boksarji borijo za točke ali poskušajo nasprotnika spraviti na tla. Poleg profesionalnega boksa obstaja tudi amaterski boks, ki ga pogosto vidimo na olimpijskih igrah.
Zgodovina boksa sega več tisoč let nazaj. Prvi zapisi o borilnih veščinah, ki so podobne boksu, segajo v starodavni Egipt in Mezopotamijo. Pravi razvoj boksa se je začel v antiki Grčiji. Grki so bili prvi, ki so organizirali boksarske tekme kot športni dogodek in razvili prva pravila.
V Angliji se je boks ponovno dvignil v priljubljenosti v 17. stoletju, ko so se začele organizirane borbe in sprejemanje pravil. Leta 1867 so ustanovili prve formalne boksarske rokavice, da bi zmanjšali poškodbe. Pravila boksa so se nato postopoma izboljševala, vključno s časovnimi omejitvami, razdelitvijo na runde in sodniki. Posebej priljubljen je v Ameriki in drugod po svetu postal v 20. stoletju.
Boks pa se lahko izvaja tudi izven tekmovalnega okolja običajno z namenom izboljšanja telesne pripravljenosti, samoobrambe ali preprosto zaradi užitka in zabave. Pomembno je poudariti, da rekreativni boks običajno ne vključuje tekmovanj na visoki ravni in ni namenjen povzročanju škode ali poškodb. Ljudje, ki se ukvarjajo z rekreativnim boksom, običajno uživajo v prednostih vadbe tega športa brez potrebe po sodelovanju v tekmovanjih.
Nejca Nedeljka smo povprašali ali tudi pri njih obstaja kakšna alternativa klasičnemu tekmovalnemu boksu?
»Anja Jabločnik je pri nas vodja skupine Fitbox. Gre za obliko, ki je namenjena preznojenju telesa in nima toliko poudarka na težkih boksarskih prvinah.«
Boks ni le fizični šport, temveč vključuje tudi močan psihični vidik. Mnogi boksarji poudarjajo pomen mentalne pripravljenosti, samodiscipline in koncentracije. Boks tudi ni zgolj divje udarjanje. Najboljši boksarji so tudi izjemno taktično pametni. Razvijanje strategij, branje nasprotnikovih gibov in prilagajanje med samo borbo so ključnega pomena za uspeh.
Naj vam kot zanimivost povemo tudi to, da je Boks navdihnil tudi številne filmske ustvarjalce, med njimi je prav gotovo najbolj prepoznavna kultna franšiza filmov Rocky, s Sylvestrom Staloneom v glavni vlogi.
Film je je postal eden najbolj priljubljenih športnih filmov vseh časov in prispeval k ikonografiji športa, s Stallonejevim likom Rockyjem Balboajem, ki je postal simbol upanja, vztrajnosti, moči in volje. Legendarna je tudi skladba iz filma Eye of the Tiger” skupine Survivor, ki je postala simbol motivacije in vztrajnosti.