Cilj igre je doseči več golov od nasprotnega moštva. Rokomet se igra v dvoranah, kjer dve ekipi, vsaka s sedmimi igralci tekmujejo med seboj. Rokomet je šport v katerem sta dobro zastopana oba spola, saj poznamo zelo dobre tako moške kot ženske ekipe. Velenje slovi kot mesto rokometa, saj je tukaj doma rokometni klub Gorenje.
Rokomet ni le za profesionalne športnike temveč ga lahko na rekreativni ravni igra vsakdo. Igranje rokometa v prostem času je odličen način, kako ohranjati aktiven življenjski slog, se zabavati in socializirati. Čeprav se večinoma organizira v okviru uradnih lig ali klubov, lahko ljubitelji rokometa uživajo v tej dejavnosti tudi izven formalnega okolja.
Beseda “rokomet” izhaja iz nemške besede “Handball”, kar pomeni “žogomet” ali “ročni nogomet”. Šport je resnično kombinacija nogometa in rokometa, saj vključuje elemente obeh športov. Tudi žoga je bila prvotno nogometna, šele v petdesetih letih so uvedli posebne rokometne žoge, ki so bolj primerne za hitrejše in natančnejše igre.
Rokomet ima zanimivo zgodovino, ki sega v začetek 20. stoletja. Šport je bil prvotno razvit v severnem delu Evrope, zlasti na Danskem, v Nemčiji in na Švedskem. Zgodnje oblike rokometa so se igrale na travnatih igriščih in so bile bolj podobne nogometu. Prva pravila so bila oblikovana leta 1917 v Nemčiji.
Dvoranski rokomet, kot ga poznamo danes, se je začel razvijati v dvajsetih letih prejšnjega stoletja. Prve tekme dvoranskega rokometa so bile organizirane v Nemčiji in Švici. Leta 1928 je Mednarodna rokometna zveza (IHF) uradno ustanovljena, kar je pripomoglo k standardizaciji pravil in razvoju športa.
Rokomet je postal olimpijski šport leta 1936, ko so ga prvič uvrstili v program olimpijskih iger v Berlinu, vendar se je nato začela druga svetovna vojna, zaradi česar se je razvoj športa nekoliko upočasnil. Razvoj rokometa na svetovni ravni je bil močno povezan s širjenjem športa v različnih državah in s organizacijo številnih mednarodnih tekmovanj, kot so svetovna prvenstva in evropska prvenstva. Danes je rokomet eden najbolj razširjenih športov na svetu, ki ga igrajo milijoni ljudi v različnih državah.
Obstaja več različic rokometa, ki se razlikujejo glede na način igranja, okolje in število igralcev. Dvoranski rokomet, je najbolj razširjena oblika rokometa. Igra se v dvoranah, kjer se dve ekipi sestavljata iz sedmih igralcev, vsaka šest igralcev in en vratar. Beach rokomet znan tudi kot odbojni rokomet, se igra na plaži. To je bolj sproščena različica rokometa, kjer igra poteka na manjšem igrišču s peskom. Street rokomet se igra na zunanjih igriščih, na primer na ulicah ali v športnih parkih. Mini rokomet je namenjen mlajšim igralcem. Igra se na manjšem igrišču z manj igralci. Pravila so prilagojena, da ustrezajo sposobnostim in potrebam mlajših igralcev. Obstaja tudi invalidski rokomet, ki je prilagojena različica rokometa, ki omogoča ljudem z različnimi invalidnostmi, da sodelujejo v tem športu. Invalidski rokomet je še posebej priljubljen med ljudmi s paraplegijo, cerebralno paralizo in drugimi gibalnimi izzivi.
Za igranje rokometa je predvsem pomembna infrastruktura, pa tudi oprema ni zanemarljiva. Glavno je igrišče, ki je dolgo 40 metrov in široko 20 metrov. Na igrišču so postavljene črte in območja, ki določajo različne funkcije med igro, vključno z območji vratarjev, kazenskimi meti in drugimi posebnimi conami. Rokometna oprema vključuje rokometne žoge, gole, opremo za vratarje, oblačila za igralce, črte za označevanje igrišča in druge pripomočke. Kvalitetna oprema zagotavlja varnost igralcev in omogoča pravično in učinkovito izvedbo igre.
V Velenju ima rokomet poseben pomen in tradicijo. Velenje je dolga leta dom močnega rokometnega kluba Gorenje Velenje. Klub se imenuje po sponzorju, podjetju Gorenje in je bil ustanovljen leta 1958. Gorenje Velenje je dolgo časa veljal in še velja za enega najmočnejših rokometnih klubov v Sloveniji.
Klub je dosegel več pomembnih uspehov tako na domačih kot tudi na mednarodnih tekmovanjih. Poleg klubskih uspehov je Velenje tudi gostilo pomembne rokometne dogodke, kot so tekme državne reprezentance in druge mednarodne tekme. Klubski rokomet v Velenju je pomemben dejavnik v lokalni skupnosti, ki ji prinaša ponos in navdušenje. Rokometne tekme so priložnost za druženje in navijanje ter krepitev povezanosti med navijači in klubom.
Kot zanimivost lahko o rokometu dodamo še to, da gre za enega najhitrejših ekipnih športov in je rekord dosežen gol že po treh sekundah igre.