Občina Šmartno ob Paki je v začetku maja pristopila k izvedbi največjega infrastrukturnega projekta v tem mandatu – k odvajanju komunalnih odpadnih voda z območja Letuš – levi breg z vakuumsko postajo. Gre za nov pristop pri odvajanju odpadnih voda, s katerim bodo zagotovili učinkovito in okolju prijazno rešitev, pravi župan Janko Kopušar. Naložbo, vredno približno 1,5 milijona evrov, sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz sredstev Načrta za okrevanje in odpornost v okviru ukrepa Zeleni prehod – Čisto in varno okolje. Hkrati z gradnjo kanalizacije v spodnjem delu Rečice ob Paki polagajo v zemljo tudi optični in na manjšem odseku tudi električni kabel.
Spremembam se je treba prilagajati
Na vprašanje, na kateri točki je projekt danes, je župan odgovoril: »Dela potekajo v skladu z načrti. Zagotovo nekateri krajani menijo, da prepočasi, a se na terenu pojavljajo težave. Projekt smo namreč zasnovali pred več kot desetletjem, v tem času pa so se v prostoru zgodile nekatere spremembe. Aktivnosti je treba slednjim prilagajati. Menim, da bodo predvidena dela končana do pogodbenega roka, do izteka tega leta.«
Do konca prejšnjega tedna je izvajalec del že naredil vrtine pod strugo reke Pake, tudi dela pri gradnji vakuumske postaje so v polnem zamahu, opravljen je preizkus dela vakuumskega voda. Kopušar računa, da bo kmalu zgrajenih še nekaj metrov vodov, da bo cesta v spodnji del Rečice ob Paki v celoti prevozna.
»Omenjeni del ceste želimo čim prej asfaltirati, saj bo izvajalec stroje iz spodnjega dela Rečice ob Paki prestavil na območje nad regionalno cesto, temu pa bo nato sledila gradnja omrežja na območju proti zahodu, kjer zdaj poteka obvoz. Predvidoma v jeseni pričakujemo začetek priključevanja uporabnikov na javno kanalizacijsko omrežje. Seveda pa morata biti pred tem zgrajena vakuumska postaja in glavni vod, ki ga je treba prav tako preizkusiti. Priključitev uporabnikov bo potekala postopoma, od spodnjega dela Rečice ob Paki. Večina gospodinjstev naj bi bila priključena še letos, zadnji pa najkasneje v začetku prihodnjega leta.«
Stroški ne bodo majhni
Po načrtih naj bi se na kanalizacijsko omrežje priključilo približno 50 gospodinjstev. O stroških za okolju prijaznejšo in učinkovitejšo rešitev za gospodinjstva pa Kopušar pojasnjuje: »Kanalizacija je svojevrstna dobrina, ki ima svojo ceno. Uporabniki bodo morali plačati komunalni prispevek, za izračun katerega obstaja formula. V veliki meri bo njegova višina odvisna od velikosti objekta in pripadajočega stavbnega zemljišča. Za uporabnike bomo pripravili informativne izračune.
Stroške od jaška do priključka na kanalizacijo bo, računamo, v večjem deležu pokrila lokalna skupnost, nekaj pa bodo morali prispevati še uporabniki, sploh tam, kjer bodo priključki kompleksnejši. Zato težko govorim o zneskih za gospodinjstva. Menim, da bo komunalni prispevek od 1.000 do 3.000 evrov, k temu pa bo treba prišteti še stroške priključitve. Zavedamo se, da bo to za nekatera gospodinjstva velik finančni zalogaj, zato bomo omogočili plačilo komunalnega prispevka na obroke, vendar uporabnikov na omrežje ne bomo priključili, dokler ne bodo poravnali vsaj polovice zneska,« dodaja Kopušar.