Velenje, Šoštanj, 14. julija – Pregled objav na družbenih omrežjih in komentarjev pod njimi lahko nepoznavalca napelje na oceno, da je v Šaleški dolini marsikaj narobe in da se prebivalci ne počutijo varne. Kako pa varnostne razmere in incidente, ki dobijo na FB-profilih veliko komentarjev, ocenjuje policija? Vprašanja smo naslovili na načelnika Policijske postaje Velenje Gregorja Jeršiča.
Kako bi ocenili trenutno varnostno stanje v Velenju in Šoštanju, zlasti z vidika mladostniškega nasilja?
»Na območju Policijske postaje Velenje ne beležimo povečanega števila prijav medvrstniškega nasilja. Policisti imamo do vseh vrst nasilja ničelno toleranco, prav zato žrtve nasilja na najrazličnejše načine spodbujamo, da vse vrste nasilja, tudi medvrstniško, prijavljajo. Le na ta način lahko ukrepamo zoper storilce.«
Je v zadnjih letih zaznati porast nasilnih dejanj in vandalizma med mladimi? Kaj kažejo številke?
»Prav zaradi tega, ker o nasilju več govorimo in spodbujamo prijave, se je v zadnjih nekaj letih povečalo število prijav. To seveda ne pomeni, da je danes nasilja več kot nekaj let nazaj. Zagotovo pa še ostajajo primeri, ki do nas ne pridejo.«
Kakšen je tipičen profil mladih, ki so povzročitelji nasilnih dejanj (starost, spol, družinsko ozadje, nacionalnost)? Gre bolj za posameznike ali skupine? Imamo v Velenju organizirane mladinske tolpe? Govori se tudi, da mariborske Viole novačijo mlade.
»Zaradi spoštovanja določil varstva osebnih podatkov kot tudi varovanja integritete mladoletnikov ter nenazadnje spoštovanja določil 287. člena Kazenskega zakonika vam ne moremo posredovati podatkov o nacionalnosti, starosti in drugih podatkih mladoletnih storilcev.
Povemo lahko, da so omenjena kazniva dejanja večinoma povezana z verbalnim – psihičnim nasiljem, objavami fotografij – izsiljevanji, v redkejših smo kot posledico obravnavali telesne poškodbe.
Začetni ukrepi policije so v prvi vrsti namenjeni takojšnji zaščiti žrtve, zavarovanju dokazov in izsleditvi storilca dejanja. Policisti in kriminalisti v vseh tovrstnih preiskavah storimo vse, kar je v naši moči, da žrtve zaščitimo, z njimi postopamo še posebej skrbno.
Razlogi za nasilna dejanja so različni, lahko gre za potrebo po dominantnosti, lahko je to posledica vzgoje ali videnih vzorcev v družinskem okolju ali pa zgolj dokazovanje in postavljanje pred drugimi. Nasilje lahko izvaja posameznik ali pa skupina mladoletnikov. Ne smemo zanemariti dejavnikov tveganja, kot so alkohol, prepovedane droge, nasilje v družini itd.
O vseh dogodkih, s katerimi je policija seznanjena, obvešča pristojne centre za socialno delo (pa naj gre za protipravno ravnanje, kaznivo dejanje ali prekršek ali če dogodek ni v pristojnosti policije).
...