Dolgotrajno oskrbo potrebujemo, način in višina sredstev sta pereča

Dolgotrajna oskrba
Pixabay

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije od ministra Maljevca že več kot leto dni pričakuje konkretne odgovore, a jih ne dobi

Velenje, 9. julija – V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so izrazili nezadovoljstvo nad načinom uvedbe prispevka za dolgotrajno oskrbo, ki je začel veljati s 1. julijem. Predsednik Blaž Cvar v protestnem pismu ministru za solidarno prihodnost Simonu Maljevcu očita nepregledno komunikacijo, pomanjkanje konkretnih izračunov in ignoriranje opozoril strokovne javnosti. Ob tem izpostavlja potrebo po postopni in premišljeni uvedbi prispevka.

Ni načrta porabe, ni kadrovskega načrta

»Govorimo o tem, da država z uvedbo prispevka za dolgotrajno oskrbo pobira denar za storitve, ki jih ne more zagotoviti, niti kadrovsko niti sistemsko. Dolgotrajno oskrbo potrebujemo, način in višina sredstev pa sta pereča. To je, kot bi obrtnik izstavil račun za storitev, ki je še ni opravil. In to ni sprejemljivo. Že zdaj letno namenjamo približno 400 milijonov evrov za dolgotrajno oskrbo, ki jo že izvajamo, zdaj pa se napoveduje dodatnih 800 milijonov evrov sredstev, za katera sploh ni jasno, kam bodo šla. 
Minister nam ni predstavil konkretnega načrta porabe, niti kadrovskega načrta za to, kje bodo našli 7.000 ljudi za izvajanje novih storitev, ko pa jih v domovih starejših že danes primanjkuje. 
Še posebej nas moti odnos do samozaposlenih. V Sloveniji imamo več kot 100.000 samozaposlenih. Tem ljudem so naložili dvojno breme, plačevati morajo prispevek v višini dveh odstotkov. Gre za ljudi, ki si sami ustvarijo delo, nimajo plačanih bolniških odsotnosti, nimajo regresov ali zagotovljene varnosti. In zdaj naj bi prav oni, pogosto najbolj ranljivi, prispevali več kot drugi? Kje je tu solidarnost, pravičnost?« se sprašuje Blaž Cvar, ki se mu zdi takšno nerazumevanje realnega življenja podjetnikov in samozaposlenih  nesprejemljivo, zato so ministra Maljevca pozvali k odstopu.

Katere informacije bi moral minister Maljevac nujno pojasniti javnosti?

»Od ministra Maljevca že več kot leto dni pričakujemo konkretne odgovore, a jih nismo dobili. Govorimo o več kot milijardi evrov, za katere bi moralo biti povsem jasno razvidno, kako bodo porabljeni. Eden najbolj očitnih primerov nepreglednosti je postavka subvencij za oskrbovance v domovih za starejše. Po podatkih ministrstva naj bi subvencija znašala od 90 do 500 evrov mesečno, v povprečju okoli 300 evrov na posameznika. Če to pomnožimo s približno 21.000 oskrbovanci in 12 meseci, dobimo približno 75 milijonov evrov na leto, v proračunu ministrstva pa za to postavko načrtujejo kar 312 milijonov evrov. Kje je razlika? Kam bo šlo dodatnih 240 milijonov evrov? 

...

Več jutri v Našem času.