30 let boja za pravice zaposlenih

Peter Bršek
Naš čas

Sindikat pridobivanja energetskih surovin Slovenije, SPESS, zaznamoval tri desetletja zavzemanja za temeljne pravice delavcev

Velenje, 17. aprila – V Muzeju premogovništva Slovenije so zaznamovali 30-letnico ustanovitve Sindikata pridobivanja energetskih surovin Slovenije – SPESS. Spomnili so se prehojene poti in pomembnih dosežkov ter se zazrli v prihodnost svojega delovanja.
»V treh desetletjih je sindikat SPESS postal prepoznaven sogovornik ne samo znotraj podjetja, temveč tudi na državni ravni. Skozi vsa ta leta smo se zavzemali za ohranjanje delovnih mest, izboljševanje varnosti in zdravja pri delu, pravično plačilo, socialno varnost in dostojanstvo delavcev. Posebno mesto med vsemi dosežki ima vsekakor dejstvo, da smo uspeli ohraniti temeljne pravice zaposlenih tudi v najtežjih časih, ko so bili pred nami negotovosti, strukturne spremembe in pritiski zunanjih dejavnikov,« je v svojem govoru poudaril sedanji predsednik SPESS Peter Bršek.

S sindikatom prebrodili težke čase

Listina o ustanovitvi je bila podpisana 10. februarja 1995, vodja iniciativnega odbora pa je bil Jože Kožar. Kot je povedal, so k ustanovitvi SPESS privedle razmere v energetiki in premogovništvu po osamosvojitvi Slovenije: »Tudi takrat smo bili v podobnih težavah, kot je Premogovnik Velenje danes, prav tako se je govorilo o zapiranju – za zasavske premogovnike se je to začelo, ostal je le Premogovnik Velenje. Leta 1990, ko se je spremenil družbeni sistem, smo ostali delavci nezaščiteni, vse dokler ni prišlo do podpisa
kolektivnih pogodb. Ko pa so bile te podpisane, je nastal razkol med električarji in rudarji, pa tudi z Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije. Odločili smo se za prečlanjevanje. Praktično vsi člani tedanjega sindikata so stopili v SPESS.«
Kožar ocenjuje, da so se odločili prav in postavili novemu sindikatu zdrave temelje, kar dokazuje tudi 30. obletnica, saj je takrat nastajalo veliko novih sindikatov ‒ edini, ki je bil ustanovljen v podjetju in prerasel v sindikat dejavnosti, je bil SPESS.
»Najbolj sem ponosen na to, da smo v časih, ko je šlo veliko podjetij v stečaj in so odpuščali delavce, pri čemer so morali celo sindikati sestavljati sezname odpuščenih, v Premogovniku Velenje vodili pogovore in sodelovali z vodstvom. Podjetje je v osmih letih, med letoma 1990 in 1998, zmanjšalo število zaposlenih za 1.800, ob tem pa zaposlilo po 100 mladih delavcev na leto. Hvaležen sem tako prvemu direktorju v tistem času mag. Francu Avberšku kot dr. Francu Žerdinu z ekipama, da smo se znali pogovarjati, imeli smo isti cilj, podpirali so nas in smo do danes zvozili brez odpuščanja zaposlenih.«

Ozimnica pozabljena, aktualna je zakonodaja

V SPESS je včlanjenih okoli 75 odstotkov zaposlenih v Premogovniku Velenje in povezanih družbah, članstvo je stabilno, ugodnosti, ki jih nudi sindikat, pa lahko člani koristijo tudi, ko se upokojijo. Ozimnica, nekdaj pregovorna skrb sindikatov, danes ni več aktualna, Premogovnik Velenje pa še vedno nudi počitniške kapacitete v zdraviliščih – imajo 13 lastnih apartmajev – ter pomoč iz blagajne vzajemne pomoči in solidarnostno pomoč ob nesrečah in težavah sodelavcev.
»Solidarnost, tovarištvo, pripadnost in medsebojna pomoč so temelj dobrih odnosov na vseh področjih. Sindikat SPESS je vedno branil te vrednote in jih bo tudi v bodoče,« je v govoru poudaril Bršek.
Najbolj pa so dejavni pri spremembah zakonodaje. »Na državni ravni je najbolj aktualno sodelovanje pri reformi pokojninske in invalidske zakonodaje, v našem okolju pa smo izredno aktivni pri pripravi zakona o prestrukturiranju Saša regije in predvsem zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, v katerega je treba zapisati pravice zaposlenih ob prenehanju izkopavanja premoga. Zagotoviti moramo čim več ugodnosti za zaposlene pri prehodu v druge oblike dela ali ob predčasni upokojitvi ter ostalih ukrepih, da bomo lahko govorili o pravičnem prehodu. Za nas je vsekakor najbolj pomemben vsebinsko dobro zapisani socialni del zakona,« je povedal Bršek.

Zaupanje, zvestoba, pogum

Na slovesnosti so povzeli bogato kronologijo pomembnih dogodkov iz 30-letnega delovanja sindikata. »Za zapisane pravice v kolektivnih pogodbah je bilo vloženega veliko truda. Dvig osnovnih plač in dodatkov, usklajevanje plač, usklajevanje postavke za jamski dodatek, razna izplačila, nagrajevanja, nadomestila, regres, nagrade za delovno uspešnost, jubilejne nagrade, ki so med drugimi za člane sindikata višje kot za nečlane, solidarnostne pomoči, plačane dnine ob darovanju krvi in še mnogo drugih pravic brez veljavnih kolektivnih pogodb močnega sindikata, argumentov in trdih pogajalskih izhodišč najverjetneje ne bi bilo,« je ob koncu poudaril predsednik in se zahvalil vsem, ki so gradili in še vedno soustvarjajo zgodbo SPESS, za njihovo zaupanje, zvestobo in pogum.
Na slovesnosti so nekdanjim in sedanjim članom SPESS za pomembno delovanje čestitali župan MO Velenje Peter Dermol, župan Občine Šoštanj Boris Goličnik, predsednica konfederacije KNSS Neodvisnost, katere član je SPESS, Evelin Tožbar, pridih rudarske tradicije in ponosa pa je z glasbo prispeval Rudarski oktet.