Skrivnostni sestanek v Velenju: o čem je glavni akter afere Spirit govoril z županom?

Tadej Von Horvath
Necenzurirano

Zakaj se je Tadej Von Horvath, nesojeni prejemnik 20 milijonov evrov državnih subvencij na razveljavljenem razpisu agencije Spirit, v začetku meseca sestal z velenjskim županom Petrom Dermolom? In kdo mu je pomagal odpirati vrata na ministrstvu za gospodarstvo?

Afere Spirit, ki je konec januarja izbruhnila po sporni razdelitvi subvencij za prestrukturiranje Šaleške doline in Zasavja, očitno še ni konec, piše 24. aprila portal Necenzurirano.si.

24. aprila bi moral namreč podjetnik Tadej Von Horvath, nesojeni prejemnik 20 milijonov evrov subvencij, ki mu jih je javna agencija za spodbujanje investicij (Spirit) odobrila na pozneje razveljavljenem razpisu, v Velenju odpreti nov farmacevtski obrat. To priložnost je po lastnih napovedih želel izkoristiti tudi za razkritje svojega pogleda na afero, ki jo je označil za »politični obračun«.
Toda Von Horvath si je tik pred zdajci premislil. Ker je ostal brez državnih milijonov za tehnološko linijo za proizvodnjo prehranskih dopolnil, je odprtje preložil. Medtem ko Von Horvath napoveduje pravne ukrepe proti ministrstvu in agenciji Spirit, pa se je sestal z dvema osebama, ki ju navaja kot ključna podpornika njegovega 22 milijonov evrov vrednega projekta v Velenju. To sta župan Mestne občine Velenje Peter Dermol in direktor Savinjsko-Šaleške gospodarske zbornice Rok Plankelj.

Zakaj se je Von Horvath po razveljavitvi razpisa sestal z velenjskim županom? In o čem sta govorila?

Sestali so se v pisarni šefa lokalne zbornice

Po podatkih portala Necenzurirano.si so se Von Horvath, Dermol in Plankelj srečali v začetku aprila – a in to ne v prostorih občine, ampak v pisarni Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice, torej pri Planklju. O čem vse so govorili, uradno ni mogoče izvedeti. Na občini so nam pojasnili, da je bil sestanek sklican na pobudo Von Horvatha.

»V razpravi, ki je bila namenjena izmenjavi mnenj, so se osredotočili na vlogo in pomen njihovega projekta za lokalno skupnost ter na spremenjene okoliščine, ki so nastopile z razveljavitvijo tako imenovanega razpisa SPIRIT,« so poudarili na občini. Za »podrobnejše informacije o predstavljenih dejstvih« pa so napotili na Von Horvatha.

Toda pri tem velja opozoriti pomembno podrobnost. Dermol je sestanek s Von Horvathom prijavil kot lobistični stik, a je bila Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) drugačnega mnenja. Iz njihovega registra je mogoče razbrati, da sestanek po njeni oceni ni bil lobistične narave.

Von Horvath trdi, da je Spirit izdal »pomemben sklep«

Ali in kaj je torej Von Horvath želel od Dermola, ni znano. V podjetju Vonpharma na vprašanja o sestanku niso odgovorili.
Morda bi se odgovor nanje lahko skrival v izjavi za javnost, ki jo je Von Horvath objavil 22. aprila. V njej je pojasnil, da je agencija Spirit konec marca izdala »pomemben sklep«, s katerim je »priznala nezakonitost lastnega postopanja pri odpravi sklepa o izboru in posledični prekinitvi sofinanciranja našega projekta«. »S tem je Spirit dejansko priznal, da je bilo ravnanje agencije pravno sporno,« je zapisal Von Horvath in dodal, da v tej zadevi čaka še na pravno mnenje.

Za kaj točno gre, za zdaj portalu Necenzurirano.si še ni uspelo preveriti.