Velenje, 28. marca – »Vsi naši dogodki so dobro obiskani, v rasti članstva se vidi, da je delo društva dobro, saj se vanj včlanjujejo tudi upokojenci iz drugih okolij,« je pri pregledu delovanja Društva upokojencev Velenje na letnem zboru članstva dejal njegov predsednik Franc Vedenik.
Številke kažejo, da je društvo največje v MO Velenje. Konec leta 2024 je štelo 1.619 članov, od tega 498 moških in kar 1.121 žensk, že letos se jim je pridružilo 56 novih članov. 109 članov je starejših od 90 let, žal so lani izgubili 61 članov.
V društvu deluje devet pododborov, ki se povezujejo z aktivnostmi v krajevnih skupnostih in mestnih četrtih, primarni cilj njihovega delovanja pa je druženje upokojencev pri različnih dejavnostih. Sicer društvo skrbi, da se starejši rekreirajo pri različnih športnih dejavnostih, pri čemer prednjačita pohodništvo in igra štrbunk – slednjega in namizni tenis lahko odslej vadijo v Rdeči dvorani. »Kulturi dajemo poseben pomen in je na visokem nivoju. Dobro so obiskani literarni večeri, na katerih lahko člani predstavijo svojo dejavnost na tem področju, predstave Dramatičnega krožka vedno naletijo na dober odziv,« je poročal predsednik. V DU Velenje delujeta dva pevska zbora – ženski in moški in slednji bo letošnji gost tudi na dnevih medgeneracijskega druženja v Ljubljani.
Na humanitarnem in socialnem področju deluje 58 prostovoljcev DU Velenje, kar je več kot polovica vseh v Šaleški pokrajinski zvezi DU (ŠPZDU). Najpomembnejša programa sta Starejši za starejše in Viški hrane, pri čemer so lani razdelili več kot 42 ton hrane.
Svojim članom stopajo naproti s programom Demenca, v okviru katerega je doslej na testiranje za to bolezen prišlo več kot 200 članov. Okoli 20 jih je bilo poslanih k zdravniku s to diagnozo. »Želimo si, da bi se testiranja udeležilo več članov,« je poudaril Vedenik. Izpostavil je tudi odlično delovanje Centra dnevnih aktivnosti, katerega osnovni namen je združevanje upokojencev, vzdrževanje njihove aktivnosti v domačem okolju ter preprečevanje osamljenosti in pasivnosti.
Želijo dialog z občino
Velik del svojega poročanja o delu in dejavnosti društva je predsednik namenil odnosom z MO Velenje, s katerimi niso zadovoljni. Svoje besede je neposredno naslovil na župana Petra Dermola, ki je bil kot gost na zboru. »Želeli bi sogovornika na občini, da nam prisluhne, razume naše delovanje in potrebe. Smo največje društvo v občini in pričakujemo, da bomo bolj slišani. Želeli bi se pogovarjati o treh področjih: dnevnem centru aktivnosti, ki je izgubil vodjo, tudi zato, ker pri tem nismo našli podpore na občini. Drugi problem je plačevanje obratovalnih stroškov za naše prostore, ki jih je več kot 8.000 evrov na leto. Želimo, da nam pri tem pomaga občina, ne kot plačevanje stroška lastnine, ki ni njena, ampak vlaganje občine v programe, ki se v teh prostorih izvajajo za občane. Tretja zadeva pa je financiranje delovanja vseh DU, saj občina nameni na leto 45.000 evrov za njihovo delo, v DU Velenje pa menimo, da delitev teh sredstev ni čisto poštena. Preveč so favorizirana majhna društva, večja društva pa imamo več programov, več članov, večje potrebe. DU Velenje ima 45 odstotkov članstva v ŠPZDU, drugih 9 društev združuje ostale, sredstev pa smo dobili le 18 odstotkov,« je njihove težave predstavil Vedenik.
Peter Dermol je bil tako izzvan k odgovorom, najprej pa se je zahvalil upokojencem za tvorno sodelovanje pri pestrem dogajanju v občini ter pohvalil društvo, ki resnično izvaja veliko programov in dejavnosti.
»V DU Velenje je vključenih 16 odstotkov vseh upokojencev v MO Velenje. Lani je društvo iz občinskega proračuna za svoje delo prejelo več kot 15.000 evrov. Ne dovolim očitkov, da DU Velenje premalo financiramo. S spremembo sistemskega financiranja smo se odločili, da bomo naredili večjo »vrečo« in dvignili sofinanciranje z 20.000 na 45.000 evrov za upokojenska društva. Kriteriji nikoli ne bodo ustrezali vsem in razumem težnjo predsednika, da bi DU Velenje dobilo čim več. Da ima društvo dodatne potrebe in želje, to razumemo, vse pa je treba narediti v skladu z zakonodajo,« je poudaril župan in navedel konkretne primere, s katerimi je zavrnil zahteve predsednika DU Velenje. Povabil ga je na sestanek, da se o dilemah pogovorijo, jih poskušajo rešiti, nerešljive pa pospravijo v predal.