V organizaciji podjetniškega foruma SDS je v sredo v Vili Bianca v Velenju potekala okrogla miza na temo prihodnosti energetike v Šaleški dolini. Strokovnjaki iz energetike in gospodarstva so govorili o energetiki, gospodarstvu in produktivnosti gospodarstva Slovenije.
Med drugim so opozorili, da je potreben razmislek o življenju v dolini po zaprtju Teša in Premogovnika Velenje, saj bo država po tem brez drugih energetskih virov bolj uvozno odvisna, cena elektrika pa da bi se lahko zvišala.
Med sogovorniki okrogle mize je bil tudi direktor Elesa Aleksander Mervar, ki je spregovoril tudi o vlaganjih v energetiko, kjer gredo investicije zelo počasi. »Edino, kjer se kaj dogaja, je pri obnovljivih virih in še to le pri soncu, in še to samo na individualnih sončnih elektrarnah. Velikih sončnih polj nimamo, velikih vetrnih polj nočemo, čeprav je iz njih proizvodnja električne energije veliko boljša.«
Dejal je, da ima TEŠ v strukturi proizvodnje električne energije 21-odstotni delež, JEK polovičnega. »Brez TEŠ bo uvozna odvisnost Slovenije med 25-35 %; odvisno je od remonta nuklearke, dobre hidrologije. Torej ni alternative, razen pri obnovljivih virih, pri katerih pa še nihče na svetu ni dokazal, da lahko z njimi obvladuješ energetski sistem.«
Mervar je govoril tudi, da je že jeseni leta 2021 opozarjal na težak položaj Teš in pasti, ki jih prinaša zeleni prehod oziroma izstop iz premoga za Šaleško dolino. »Pisal sem, da bomo prišli v šaleški energetiki v situacijo, ki jo imamo danes: slabitev TEŠ, nelikvidnost, problem investiranja. Tudi velenjskega župana sem spodbujal, naj v občini pritiskajo na čimprejšnji sprejem zakona o zapiranju Premogovnika Velenje in razmišljajo o uvedbi novega vira ogrevanja,« je še povedal Mervar.