Ključ do nižjih stroškov ogrevanja je tudi v prilagajanju naših navad

Daljinski sistem ogrevanja v Šaleški dolini
komunala velenje

V zadnjih dneh so prejeli nekaj zahtevkov za vklop ogrevanja

Temperature so se znižale in ohladile ozračje ter naše domove, zato mnogi že razmišljajo o vklopu ogrevanja. Mateja Knez, vodja prodajno-komercialne službe Komunalnega podjetja Velenje, pojasnjuje postopek za vklop ogrevanja tako v individualnih hišah kot v večstanovanjskih stavbah. Pri večstanovanjskih objektih, kjer so uporabniki povezani na skupno odjemno mesto, je postopek takšen, da mora predstavnik etažnih lastnikov pri upravniku oddati naročilo za vklop ogrevanja. Upravnik nato pošlje zahtevo na KP Velenje, kar poteka elektronsko. Če je vklop nujen, se izvede v kratkem času, sicer pa najpozneje naslednji dan. »Sistem ogrevanja je sicer na voljo vse dni v letu, vendar so merilniki za ogrevanje prostorov v poletnem času zaprti, toplota pa se uporablja le za sanitarno vodo. Za uporabnike v individualnih hišah je postopek enostavnejši. Lastniki sami poskrbijo za vklop ogrevanja s preprostim odpiranjem merilnika, kar omogoči ogrevanje celotnega objekta.«

Priporočajo, da se pred začetkom ogrevalne sezone izvedejo vzdrževalna dela

V zadnjih dneh so na KP Velenje prejeli nekaj zahtevkov za vklop ogrevanja, predvsem zaradi nenadnega znižanja temperatur. Mateja Knez pojasnjuje, da so ljudje v večstanovanjskih stavbah načeloma dobro seznanjeni s postopkom, ki poteka preko upravnika. Glede varčevanja in optimalne uporabe ogrevanja v hladnih dneh pa pojasnjuje, da že od začetka leta osveščajo uporabnike o pomembnosti vzdrževanja ogrevalnih sistemov. »Priporočamo, da se pred začetkom ogrevalne sezone izvedejo vzdrževalna dela, kot so pregled ogrevalnih naprav, radiatorjev in toplotnih podpostaj. V večstanovanjskih stavbah in individualnih hišah je pomembno, da so radiatorji odzračeni in da temperatura vode v njih ostaja na optimalni ravni. Prav tako svetujejo uporabo termostatskih ventilov, ki lahko pri vsaki stopinji nad optimalno temperaturo privarčujejo do 6 odstotkov energije. »Radiatorji naj bodo nepokriti, saj to izboljša kroženje toplote in preprečuje nepotrebne izgube energije. Pomembno je tudi pravilno in racionalno prezračevanje prostorov – krajše, a intenzivno prezračevanje bo ohranilo toploto in hkrati zagotovilo svež zrak. Visoke temperature v stanovanjih povečujejo stroške, zato je priporočljivo vzdrževati konstantno, optimalno temperaturo ter preprečiti prevelika nihanja. Uporabnikom svetujemo, naj si naredijo energetsko bilanco in na podlagi pretekle porabe prilagodijo svoje ravnanje za boljšo učinkovitost ogrevanja v tekoči sezoni.«

Pretirano ogrevanje stanovanj bistveno poveča stroške

Vprašanje strahu pred zimo in stroški ogrevanja je zelo aktualno, še posebej po izkušnjah z lansko kurilno sezono. Mateja Knez opaža, da so lanske nizke temperature, predvsem v decembru in januarju, privedle do večje porabe energije, kar se je pri nekaterih uporabnikih odrazilo v višjih položnicah. »Mnogi niso prej toliko pozornosti posvečali upravljanju porabe, kar je posledično povzročilo višje račune,« pojasnjuje. Letošnja cena toplote je sicer nekoliko nižja kot v začetku leta, vendar to še vedno ne pomeni, da bodo računi občutno nižji. Končni znesek je namreč odvisen predvsem od porabe, ki jo narekujejo posamezne navade uporabnikov. Pretirano ogrevanje stanovanj, kjer temperature segajo na 25 ali 26°C, bistveno poveča stroške. »Pozivamo uporabnike, naj ravnajo racionalno in skrbno spremljajo porabo, saj stopnje temperature v stanovanju neposredno vplivajo na mesečne račune,« dodaja Knezova.