1.maja 2004 je Slovenija vstopila v EU še skupaj s Češko, Slovaško, Madžarsko, Poljsko, Litvo, Latvijo, Estonijo, Ciprom in Malto. To je bila največja širitev v zgodovini unije. Leta 2007 sta v EU vstopili še Romunija in Bolgarija, leta 2013 pa Hrvaška in to je bila tudi zadnja širitev unije.
»S članstvom je Slovenija dobila pravico do soodločanja o evropski zakonodaji, politikah in soustvarjanja prihodnosti stare celine.
Šlo je za naložbo, ki se nam obrestuje na vsakem koraku. Lahko se prosto gibljemo, poslujemo, študiramo ali zaposlimo kjer koli širom Evrope. Slovenska podjetja lahko s svojimi izdelki in storitvami sodelujejo na enotnem trgu. S članstvom je slovenščina postala uradni jezik Evropske unije.
S tem smo kot majhen narod pridobili možnost promocije in ohranjanja svoje kulture in jezika. Sloveniji je v evropskem proračunu za obdobje od leta 2021 do 2027 skupaj s sredstvi mehanizma za okrevanje in odpornost na voljo več kot 10 milijard evrov sredstev, ki jih želimo pametno porabiti za razvoj Slovenije,« je med drugim ob 20-letnici vstopa Slovenije v EU dejal predsednik vlade dr. Robert Golob.
Osrednja slovenska slovesnost ob obletnici bo 9. maja, na dan Evrope, na Trgu Evrope v Novi Gorici.