Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zato poziva vse, ki potujejo v države zunaj EU, naj domov ne prinašajo tamkajšnjih rastlin, plodov in semen.
Podnebne spremembe in človekove dejavnosti, kot so trgovanje in potovanja, močno vplivajo tudi na rastline. Škodljivi organizmi lahko brez primernega ukrepanja povzročijo ogromno gospodarsko in okoljsko škodo. Za preprečevanje vnosov bolezni in varovanja zdravja rastlin v EU je treba vse rastline, ki se uvažajo iz držav zunaj EU, ustrezno pregledati in opremiti s fitosanitarnim spričevalom. Rastline, ki bi škodljivce in bolezni rastlin lahko prenašale med državami EU, pa je treba opremiti z rastlinskim potnim listom. Škodljivce in bolezni rastlin lahko nevede prinesejo tudi popotniki, ki s potovanj iz tretjih držav v svoji prtljagi domov kot spominek prinesejo rastline, plodove ali semena. Na rastlinah, sadežih oziroma plodovih, semenih in nekaterih izdelkih iz rastlin, kot so na primer leseni spominki, ki niso dovolj obdelani, ali izdelki, v katere so vdelana semena, se lahko skrivajo škodljivci in bolezni rastlin, ki lahko ogrožajo rastline v EU.
Vnos rastlin, semen, plodov in rastlinskih izdelkov, s katerimi bi lahko v Evropo vnesli škodljivce in bolezni rastlin, je zato tudi zakonsko prepovedan. Uprava za varno hrano zato potnike obvešča, da lahko brez sanitarnega spričevala iz tretjih držav v prtljagi s seboj prinesejo le ananas, kokos, durian, banane in datlje. Druge plodove ali rastline se jim lahko ob mejni kontroli odvzame, v primeru izgubljene prtljage pa lahko rastlinski material v kovčku tudi zgnije.
Rastline nam zagotavljajo hrano, krmo za živali, gorivo, oblačila, gradbeni material, papir in kisik. Za kakovostno življenje si želimo tudi primerno okolje, urejeno krajino in biološko raznovrstnost. Vse to pa nam lahko dajo le zdrave rastline, zato je ohranjanje zdravja rastlin naša skupna skrb.
STA