Tragična nesreča na Velenjskem jezeru

Reševanje v Velenjskem jezeru
Naš čas

Na Velenjskem jezeru se je v nedeljo popoldne zgodila tragična nesreča, v kateri je življenje izgubil 24-letni tuji državljan. Kljub temu, da ni znal plavati, se je podal v vodo na neurejenem delu kopališča in izginil pod gladino. Prijatelji so mu skušali pomagati, vendar zaman.

Tudi na takšne dogodke so pripravljeni

Na kraj dogodka so bile nemudoma napotene vse pristojne službe. Sebastjan Koper, poveljnik PGD Velenje, je povedal, da so bili takoj po prejemu klica aktivirani tako poklicni gasilci kot tudi člani Prostovoljnega gasilskega društva Velenje. V iskanje pogrešanega je bila vključena tudi Podvodna reševalna služba Velenje. »Prišli smo s tremi vozili, čolnom in prvič na tovrstni intervenciji tudi z dronom. Uporaba drona nam je omogočila boljši pregled nad terenom. Operater je z brežine nadzoroval območje, medtem ko je ena ekipa peš pregledovala nabrežja, druga pa s čolnom iskala na vodi. Pozneje smo na kraj prepeljali tudi potapljače, ki so žal potrdili najhujši scenarij,« je povedal Koper.

V akciji je sodelovalo 16 gasilcev, štirje poklicni in dvanajst prostovoljcev. Koper dodaja, da so na takšne dogodke pripravljeni: »Redno izvajamo preglede opreme, tudi čolnov, zato lahko hitro ukrepamo. Tehnika nam omogoča takojšen odziv, 24 ur na dan.«

Posebej je izpostavil tudi pomen nove pridobitve – drona, ki se izkazuje za zelo uporabnega. »Letos smo ga prvič uporabili za iskanje pogrešane osebe v vodi. Pred dvema tednoma smo ga uporabili tudi pri pregledu terena v času povečane požarne ogroženosti. Dron nam omogoča hitro in vsestransko pomoč, ne le pri iskanju oseb, temveč tudi pri drugih intervencijah, kjer je pregled iz zraka lahko ključen.«

Potapljači reševalci posebej usposobljeni za tovrstne intervencije

Silvijo Zebec, namestnik poveljnika Podvodne reševalne službe Velenje, je pojasnil: »Na kraj dogodka je prispelo šest potapljačev iz naše enote. Pogrešano osebo smo našli na globini približno treh metrov in jo dvignili iz vode ter predali pristojnim službam.«

Zebec opozarja, da so se fantje kopali na neurejenem in odmaknjenem delu jezera, kjer jih niso mogli videti drugi obiskovalci niti mimoidoči. »Takšna mesta za kopanje odsvetujemo. V Velenju imamo urejen kopalni del jezera, kjer je med sezono prisotna reševalna služba, ki vključuje tudi nas, potapljače.«

Iskanje pod gladino pa ni enostavno. Jezerska voda je lahko zelo kalna, vidljivost pa pogosto nična. Kot pravi Zebec, gre za zahteven teren. »Vidljivost je lahko popolnoma ničelna, voda skriva veje, travo, mulj – vse to otežuje iskanje. A za to smo usposobljeni in izkušeni. Naš cilj je, da pomagamo, ko pride do najhujšega. Potapljači reševalci smo posebej usposobljeni za tovrstne intervencije. Večina jih ima opravljene posebne module, ki vključujejo znanja za samoreševanje, iskanje v zahtevnih razmerah, divjih vodah in tehnično potapljanje v večjih globinah. Pri bolj zahtevnih primerih aktiviramo tudi tehnične potapljače za večje globine z vrhunsko opremo.«

Na srečo tovrstne intervencije niso pogoste. Zebec pove, da je bila to njegova druga takšna izkušnja v desetletni karieri. Tragični dogodek na Velenjskem jezeru je znova pokazal, kako pomembna sta pripravljenost reševalnih služb in ozaveščenost obiskovalcev o nevarnostih naravnih voda.