Župan Občine Šoštanj Boris Goličnik ob 114. obletnici mesta Šoštanj

Boris Goličnik
Naš čas

Vaša zdaj že dobro poznana besedna zveza je, da vodite »lepo občino Šoštanj«. Kako pa bi mesto Šoštanj predstavili nekomu, ki ga ne pozna? Zakaj naj bi ga obiskal in kaj naj bi si v njem ogledal?

»Tako občina kot mesto Šoštanj sta resnično čudovita. Komur se to zdi nenavadno, saj vendar živimo pod dimniki termoelektrarne, naj povem, da tudi tisti, ki k nam pridejo prvič, priznajo, da je Šoštanj lepo mesto. Zadnja leta namenjamo veliko pozornosti urejenosti. Cvetje na mostovih, negovane gredice, pokošena zelenica, urejene toplotne podpostaje … to so na videz drobne stvari, ki pa pomembno prispevajo k temu, da se domačini pri nas dobro počutimo in da se obiskovalci radi vračajo.
Kaj predstaviti gostom? Šoštanj je mesto z dušo in bogato zgodovino, ki jo z veliko skrbnostjo negujemo. Našo usnjarsko dediščino ponosno predstavljamo v Muzeju usnjarstva na Slovenskem, kulturni utrip pa dopolnjuje Vila Mayer s svojimi stalnimi zbirkami. Prijetno je sprehoditi se po mestu mimo Kajuhovega parka, ki ohranja spomin na našega pesnika, za najmlajše pa priporočam obisk Tresimirjevega parka, kjer se lahko v senci dreves brezskrbno igrajo. Tudi športno igrišče v neposredni bližini ponuja možnosti za rekreacijo.
Predvsem pa je Šoštanj lep zaradi ljudi, ki tu živimo, ustvarjamo in delamo. Naša številna društva s svojimi dejavnostmi in prireditvami dajejo življenju v občini poseben utrip in toplino. Vabljeni torej v naš lep Šoštanj – ne bo vam žal.«

Odkar ste župan, je mesto doživelo veliko sprememb na bolje, lepše. Spomnite bralce na največje projekte in kaj vse ste uredili, saj ljudje hitro pozabijo na dobrobiti in ostajajo kritični.

»Kritika je seveda dobrodošla, če je na mestu in konstruktivna. Žal pa temu ni vedno tako. Resnica je, da smo v preteklih letih naredili veliko, kar pogosto ostane prezrto, ker se ljudje na izboljšave hitro navadimo.
Velik poudarek smo namenili sanaciji po poplavah, saj smo samo lani uspešno izvedli kar 73 projektov v skupni vrednosti več kot 12 milijonov evrov, do konca leta 2026 pa jih nameravamo zaključili še 113.
Veliko vlagamo tudi v cestno infrastrukturo. Med večjimi projekti izpostavljam prenovo Cankarjeve ceste, ki je vključevala tudi obnovo komunalnih vodov, poleg tega smo prenovili številne cestne odseke po krajevnih skupnostih. Vztrajni smo bili tudi pri pogajanjih z državo za ureditev ceste v Zavodnje, kar je bil res nujen in dolgo pričakovan projekt.
Na področju komunalne infrastrukture posodabljamo omrežja in izboljšujemo kakovost storitev. Med uspešno zaključenimi projekti naj omenim gradnjo garažne hiše, veliko igrišče z umetno travo, nadaljevanje gradnje športnega parka, zamenjavo stavbnega pohištva na telovadnici Partizan, ureditev vhodnega portala dvorca Gutenbuchel, ter postavitev sončnih elektrarn na javne objekte. Poleg večjih projektov stalno izvajamo tudi številne manjše investicije in skrbimo za nemoteno delovanje občinskih služb.
Posebno pozornost posvečamo ranljivim skupinam in socialni varnosti prebivalstva. Tu smo naredili pomemben korak z ustanovitvijo dobrodelnega županovega sklada, preko katerega konkretno pomagamo tistim, ki pomoč zares potrebujejo.«

Pri pogledu v prihodnost zagotovo izstopa projekt Plavajoče sončne elektrarne na Družmirskem jezeru. Kaj vam ob tem »obljublja« HSE in kaj pričakujete vi in občani?

»Šoštanj je bil in bo najverjetneje tudi v prihodnje energetska lokacija. To realnost sprejemamo, a hkrati odločno poudarjamo, da mora imeti lokalna skupnost od tega tudi neposredne koristi. Večkrat sem jasno povedal, da brez konkretnih zavez o tem, kaj bo projekt pomenil za občino in njene prebivalce, plavajoče sončne elektrarne ne bomo podprli. Na zadnji seji občinskega sveta je vodstvo HSE svetnikom predstavilo projekt, v naslednjih korakih pa bodo z njim neposredno seznanili tudi občane, kar je nujno in prav.
Seveda pa velja poudariti, da je HSE nosilec projekta in vodi vse potrebne postopke. Naša odgovorna naloga pa je, da v imenu občank in občanov poskrbimo, da bo morebitna izvedba projekta prinesla tudi konkretne koristi za lokalno okolje – bodisi okoljske, družbene ali ekonomske.«

Pravite, da imate vedno odprta vrata za krajane. Prihajajo k vam? Kaj na splošno sprašujejo, predlagajo? Kaj odgovarjate – vsega verjetno ne morete realizirati …

»Res je, moja vrata so vedno odprta za občanke in občane. Moram pa priznati, da je moj urnik zelo natrpan, zato morajo včasih na pogovor žal nekoliko počakati. A na vrsto pridejo vsi. Nujne zadeve rešujemo prednostno, ostale pa v najkrajšem možnem času.
Pri pogovorih se vedno trudim, da ne obljubljam tistega, česar ne morem izpolniti. Ljudje najpogosteje izpostavljajo težave s cestno infrastrukturo, komunalnimi priključki, plazovi, spremembami namembnosti zemljišč ali pridobivanjem stanovanj. Trudimo se, da vsakemu prisluhnemo in pomagamo, kolikor je v naši moči ter v okviru možnosti občine.

Ob tej priložnosti vsem bralkam in bralcem Našega časa želim lepe, dolge in brezskrbne počitnice.«